İntel 2nci jenerasyon core i mobile ve optimus teknolojili laptoplar ve ubuntu.

Başlatan buzmavisi, 27 Mart 2012 - 13:35:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

buzmavisi

Arkadaşlar  mesajımı attığım tarih itibariyle Türkiye'de satılan notebookların  büyük kısmında intel işlemci var. Dünyadada çok farklı değil. Büyük bir kısmıda sandybridge mimarisi ile 2nci jenerasyon core i3-i5-i7 mobile işlemcileri var. Tüm cihazlarda mutlak intel hd 2000-3000 serisi gpu-görüntü kartı var. Zaten bu gpu cpu ile bütün. Güçlü gpu eklenecekse yanında nvidia oluyor ( pek çoğunda optimus teknolojisi ile birlikte yani nvidia asla birincil görüntü kartı olamıyor... nvidia ihtiyaca göre kullanılan yüksek performanslı ek 3D gpu su oluyor )

Bu mimaride pek çok laptop var görüntü çıkışı pekçok eski ama hala kullanım ihtiyacı duyulabilir ( 2.6.32...  2.6.35... ) kernele uymuyor.Yeni çıkan kernellerdede devamlı bu sistemler için güncellemeler yapılıyor.

Sözkonusu işlemciler core i5-i2430m   i7-2630qm gibi işlemciler.

Bu başlıkta 2nci jenerasyon core i mobile  + hd 2000/3000 gpusu + varsa optimus( lenovo v570 z570 gibi kimi ürünlerde optimus yok ekran kartı cihaz üstü manuel swith ile değişitiriliyor)  teknolojisi ile birlikte nvidia kartların sorunlarını toplamaya çalışacağım.

Bunlara bulunan farklı çözümler eklenir bu konunun genişlemesi çok hayırlı olacaktır.
---------------------------------------------------------------------

1) VIDEO TEARING

xvideo moduyla video film görüntülerinde tearing ( http://img136.imageshack.us/img136/322/tearinghalo1kd4.jpg örnek böyle bir sonuç ) problemi. daha önce intel onboard görüntü kartlarında xvideoda video overlay modu mevcutmuş ve buradan sorunsuz video izleniyormuş. hd2000/3000 lerle bu durum bozuluyor sadece textured video adapter var.

çözüm:   KDE 4x de tam ekran görüntü pencere efektleri açıkken, tam ekran görüntülerde efektleri bırak seçeneğide aktif değilken, efetkler için vsync / vblank açıksa tüm işlemlere vblank ugyulanırken xvideo da bundan nasibini alıyor. Windowstada efektler açılmadığında ( aero modu yokken ) tearing olabiliyormuş.

çözüm: Gnome 3 de  / etc/environment  dosyasına
CLUTTER_PAINT=disable-clipped-redraws:disable-culling   
CLUTTER_VBLANK=True

satırları ekleniyormuş.

Unity de durumu bilemiyorum ( 11.04 de falan tearing yoktuda videolarda arada takılma ince spikelar vardı. Son durumu bilemiyorum. )

çözüm: XFCE ve LXDE de veya KDE de efektisz GNOMEda classic yada efektsiz modda composite açılmadan standart efektsiz masa üstü kullanılırsa xvideo ile tearing çözümü yok. XBMC son sürüm özellikle VAAPI yi kapatınca çok stabil sonuç veriyor. tearing sorunu mükemmelen çözülmüş video yu ise mplayer ve GL2 çıkışıyla alıyorum. Daha sadesi smplayer kullanıyorum. Seçenekler-özellikler-genel-video çıktı sürücüsünü GL2 yapıyorum. Doğrudan kaplama'yı aktif ediyorum. Çözüldü gibi oluyor ama bazı videolarda ( mplayer hangi frontend içine girerse girsin azda olsa tearing kalıyor ) En son olarak gelişmiş menüsüne geçip Mplayer'ı kendi penceresinde oluştur dediğimde belkide windowsta bile yakalıyamadım tam görüntü senkronuna ulaşıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Mart 2012 - 14:02:57

2) Güç Yönetimi / Pil Şarz Süresi

a) Sistemde ek olarak nvidia gpu varsa ve optimus teknolojisi varsa şu an normal ayarlarıyla ubuntu nvidia'yı kullanamıyor. Kullanamadığı gibi kapatmıyor yada güç yönetimine geçirip çalışma hızınıda düşürmüyor. Böylece batarya süresi çok düşüyor. Cihazın her türlü elektrik kullanımı artıyor soğutma fan daha fazla çalışıyor.

İntelin kendi ekran kartının gücü masaüstü efektlerine gayet güzel yetiyor. Şahsen xubuntuda nvidiaya ihtiyacım yok niye cihaza yük olsun diyerek biostan nvidiayı kapatabiliyorum. Son tip optimuslarda cihazın bios setupunda iki seçenek var.

intel görüntü kartı / gpu ( integrated )
intel görüntü  kartı gpu önceliğiyle nvidia gpu seçilebilir. (switchable)

yani inteli kapatmak imkansız. bios ikiside seçilebilir modundaysa windows kullanılmıyorsa nvidiyaı kapatıyor yada güç yönetimine alıyor. bu henüz linuxta olmadi acpi call veya ironhide içinde çözümleri denedin nvidia gpu yu kullandım ama kapatma yada windows gibi nvida'yı durdurma olmadı. SORUN: yani ubuntum nvidiayı otomatik olarak kapatamadığından biostan kapatıyorum.

b) intel görüntü kartının güç yönetimi default olarak aktif hale gelmiyor. gpu devamlı tam performans ayarında çalışıyor. bunun sebebide bu özelliğin kimi cihazlarda sorun çıkarması. o nedenle default olarak kapalı.

/etc/default/grub    dosyasında GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="........." satırında noktalı bölüme bunlar eklenebiliyor.

daha sonra update-grub2  ile ayarların açılışa işlenmesini sağladım.

i915.i915_enable_rc6=1 i915.i915_enable_fbc=1 i915.lvds_downclock=1 drm.vblankoffdelay=1

i915.i915_enable_fbc=1 kısmını çıkardım onda sorun yaşıyorum.

ubuntu 11.10 'un xorgu drmsi intel için eski ve hiçbir default ayarı bozmadan birkere video işleminde kilitlenme gördüm.

add-apt-repository komutuyla  ppa:xorg-edgers/ppa  deposunu repoma ekleyip sistemi güncelledim. intel için önemi olan xorg sürümü 2.15 ten 2.18 e çıktı...  şu anda bahsettiğim gruba eklenen kernel ayarlarıyla belirgin bir sorun yaşamıyorum. ki artı olarak kendi derlediğim kernel var bide bfs scheduler ekli...

bunların yardımıyla windowstakine benzer batarya-pil performansına ulaşıyorum.

aurora

Optimuslu dizüstü bilgisayarıma 12.04 ile Bumblebee 3.0 yükledim. Batarya süresi Windows ile aynı artık. Sanırım Bumblebee güç tüketimi, sıcaklık artışı ve fan sorununu çözüyor. İncelemeni öneririm.

buzmavisi

debianla bumblebee 3 ü kullanmıştım. 3.2 kernelli testing wheezy sürümüydü. bumblebee açıklamalarında nvidia nın kullanım dışındayken kapanması için gerekli ayarlarıda görmüştüm ama bunlardaki prosedür bende çoğunlukla işlemiyor. bumblebee yada ironhide çalışıyor optirun ile istediğim programa nvidia kullandırıyorum ama nvidia kullanılmadığımda kapatma prosedürü işlemiyor. bumblebee kullandığımda şarz fayda etmişti biostan nvidia kapatmış gibi sonuç vermiyor.

acer aspire 5755g kullanıyorum. cihazın güç yönetimi benzerlerinden biraz modifiyeli. ilk fırsatta ubuntu 12.04 le denerim. sizde biostan nvidia kapatma ile optimusun nvidia yı kapatması yada güç yönetimine geçirmesi aynı şarz sürelerini veriyor mu ? deniyebilirseniz çok memnun olurum.

birde bende diğer sandybridge intel optimuslarda varmı bilemiyorum ekran ışık arttırma azaltmanın çalışması için kernel 3 e acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor  değerlerini vermem gerekiyor. kernel 3.2 de acpi_backlight=vendor yeterli oluyor.  diğer sandybrige lerde varsa onuda buraya eklerim.

aurora

Benim bilgisayar Asus K53SV ve biosta Nvidia ekran kartını kapatma vb. seçenekler yok. Fakat bir forumda Nvidia kapatılmış şekilde bios sürümünü görmüştüm.
İronhide kullanırken (Mint 11, Mint 12, Ubuntu 11.04, 11.10 ile) şarj süresi normalin yarısı kadardı. Herhangi bir kod girmemiştim İronhide haricinde. Fakat sıcaklık ve fan hızı şikayetlerim yoktu.
Şu anda 12.04 ile sadece Bumblebee 3.0 yükledim, bunun haricinde herhangi bir işlem yapmadım ve şarj süresi çok iyi diyebilirim. Açıkçası yeni şeyler denemeye çekiniyorum diyebilirim çünkü eski bilgisayarımın anakartını yeni şeyler denerken yakmıştım. :)

buzmavisi

Modifiyeli bioslar iyi hoşda sırf nvidiayı kapatmak için o işe girmeye değmez. Zaten çözüm oluşmuş. İlk ubuntu 12.04 denemesinde tekrar yazarım.

aurora

12.04 üzerinde Bumblebee ile şu anda;

aurora@aurora-K53SV:~$ uptime
19:49:37 up  2:54,  1 user,  load average: 0.43, 0.30, 0.22

şeklinde bir sonuç aldım. Bu tam anlamıyla ilk pil denememdi. Şu andaki top çıktısı;
aurora@aurora-K53SV:~$ top

top - 19:50:38 up  2:55,  1 user,  load average: 0.16, 0.25, 0.21
Tasks: 190 total,   1 running, 188 sleeping,   0 stopped,   1 zombie
Cpu(s):  4.6%us,  2.0%sy,  0.0%ni, 93.4%id,  0.0%wa,  0.0%hi,  0.0%si,  0.0%st
Mem:   3958400k total,  2311744k used,  1646656k free,   102712k buffers
Swap:  6776828k total,        0k used,  6776828k free,  1220200k cached

PID USER      PR  NI  VIRT  RES  SHR S %CPU %MEM    TIME+  COMMAND           
1575 aurora    20   0 1761m 147m  36m S   11  3.8   6:38.32 gnome-shell       
1144 root      20   0  174m  20m 9940 S    9  0.5   6:07.42 Xorg               
7803 aurora    20   0 1339m  33m  19m S    6  0.9   0:16.24 audacious         
8091 aurora    20   0  509m  18m  11m S    3  0.5   0:00.99 gnome-terminal     
7886 aurora    20   0  912m  97m  27m S    1  2.5   0:06.30 chrome             
1585 aurora     9 -11  423m 6424 4352 S    1  0.2   1:21.32 pulseaudio         
1792 aurora    20   0  689m 132m  40m S    1  3.4  10:58.82 chrome             
  567 root      20   0     0    0    0 S    0  0.0   0:52.80 rts5139-polling   
1003 root      20   0 36068 1700 1400 S    0  0.0   0:06.12 bumblebeed         
1580 aurora    20   0 20168  948  776 S    0  0.0   0:05.95 syndaemon         
1603 aurora    20   0  919m  60m  25m S    0  1.6   0:31.67 cairo-dock         
6265 root      20   0     0    0    0 S    0  0.0   0:02.75 kworker/1:2       
6290 aurora    20   0  960m 135m  19m S    0  3.5   0:53.06 chrome             
8156 aurora    20   0 17332 1372  964 R    0  0.0   0:00.05 top               
    1 root      20   0 24568 2488 1352 S    0  0.1   0:01.11 init               

Şu anda pil doluluk oranı %9 ve kalan süre 14 dk olarak görünüyor. Kullanımım her zamanki gibi oldu. İnternette dolaştım, müzik dinledim, şu anda bile radyo açık, flash player güncellemesi nedeniyle arada sırada 1080p ve 720p video denemesi yaptım ama toplamda 10 dakikayı geçmemiştir. Yani sanırım artık bu konuyla ilgili sıkıntılar gittikçe çözüme ulaşmaya başladı.

Bumblebee ile optirun komutunun çıktısı;

aurora@aurora-K53SV:~$ optirun firefox
[ERROR]You've no permission to communicate with the Bumblebee daemon. Try adding yourself to the 'bumblebee' group
[ERROR]Could not connect to bumblebee daemon - is it running?

olarak geldi. İronhide gibi Nvidia kullanmak için sanırım bir kaç işlem gerekiyor. Bu sorun nasıl çözülebilir?

buzmavisi

Çekirdek derleme işine sararken 12.04 ü flasha attım ama kurmak nasip olmadı yine ilk fırsatta denerim. Debianda bumblebee 3 yada 3.01 gibi sürümü kurarken bende daemonu aktif etmede böyle bir sıkıntı yaşamıştım. Linuxun en standart özelliklerinden biriyle komut istemiyle bir kullanıcı gurubu açılıyordu ve o gruba bumblebee daemonu ekleniyordu. Bidakka tekrar aynı dökümanı buldum.

http://wiki.debian.org/Bumblebee

burda Groups diye bir kısım var. Orda
sudo groupadd bumblebee
sudo usermod -a -G bumblebee $USER

kısmı var. Daemonun çalışması konusunda dananın kuyruğu burda kopuyordu. Debianda optirun üzerinden nvidia ya glxgears denemesini ve glxsphere denemesini çalıştırtmıştım. Tabi fps normalde çıkması gerekenden optimussuz aynı nvidiadan çok düşük çıkıyor. Ancak profösyönel uygulama denemedim. Bu dökümandan faydalanabilirsin.

Şu aralar kafam çekirdek derlemede. İlk fırsatta 12.04 kurup bumblebeeyi deneyeceğim. Sandybridge li intel ve optimusların aspm pciex (  bi fix çıktı ama tam değil )  olayından başlayıp çok eleştirilen bir linuxta şarzın az gitmesi sorunu var olay bir optimus ilede bitmiyor. Zaten yeni kernellerde çıkan düzeltmeler hep intel chipsetler ve bu yeni altyapı için.

Şarz olayı bumblebee yüklemenden sonra mı düzeldi. Optimusu bir kaldırıp denersen güzel olur optimussuz şarzın iyi gidiyorsa nvidiayı gerçekten kapattığında şarzın çılgın atar çünkü. Bende şarz süresinde %50 den fazla fark ediyor diyebilirim. 

aurora

buzmavisi

Alıntı yapılan: aurora - 29 Mart 2012 - 23:14:16
Kodları uyguladıktan sonra da hala aynı hatayı alıyorum.

işlemleri en baştan başlatman gerekebilir

64 bitlik ubuntu sürüm kullanıyorsan farklı bir virtualgl dosyaları gerekebiliyormuş.... şurada anlatıyor : http://suwako.nomanga.net/
burdaki repo yu debiana eklemiştim ve işe burdan başlamıştım. sonra azönce söylediğim gösterdiğim debian linkinden işlemlere devam etmiştim.
takıldığım yerde söylediğim yerde dananın kuyruğu burda koptu dediğim yerdi. orda sıkıntı çekmiştim ve belki başka bi komutla o işlemleri bitirmiştim.
bence bütün işleme baştan başla bumblebee v.s. kaldır. debian açıklamalarında  bahsedilen işlem tarzını ubuntuyu uyarlamaya çalış. bugün yarın 12.04 kuracağım.
birebir istediğin işlemi yapacağım olursa ondan sonra şöyle oldu diyebilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mart 2012 - 02:04:53

Xubuntu 12.04 i386 kurdum. ( Daily versiyon olarak sadece debian tarzı kuruluma sahip alternate iso su var. Kurmak isteyenlere çok rahat öneremem. Bu işlemlerdede değişecek bir durum yok ubuntu kubuntuda olur. )

bugünden itibaren repolardaki değişikliker sonunu işlemler arası yaptığım bugfixe gerek kalmayabilir. yada bu prosedür işlemeyebilir.

https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee
bu linkten işlemleri yaptım. ancak 12.04 reposunda daha yenisi olacağını düşündüğümden orda bahsi geçen sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates reposunu eklemedim.

Uçbirimi açtık.

sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia
sudo usermod -a -G bumblebee $USER

sistemi yeniden başlatabilirsiniz.

uçbirimde glxgears komudunu çalıştırarak deneyebilirsiniz sisteminizde glxgears yoksa sudo apt-get install mesa-utils yardımyla glxgears programını çalışır hale getirebilirsiniz.

optirun glxgears

[ERROR]Cannot access secondary GPU - error: XORG NVIDIA(0): No display devices found for this X screen.
[ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

buna benzer bir hata ile mi karşılaştınız ?

apt-get install leafpad
leafpad /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-nvidia-current-updates-latitude-e6530.conf

boş bir dosya ile karşılaşmanız gerek bu dosyanın içine

Section "ServerLayout"
    Identifier "Layout0"
    Option "AutoAddDevices" "true"
EndSection

Section "Device"
    Identifier "Device1"
    Driver "nvidia"
    VendorName "NVIDIA Corporation"
    Option "NoLogo" "true"
    Option "UseEDID" "true"
    Option "ConnectedMonitor" "DFP"
EndSection

kısmını ekleyin dosya kaydet yardımıyla dosyanızı kaydedip kapatın.

sisteminizi yeniden başlatın ve tekrar
optirun glxgears

ile deneyin.

Bende şöyle bir ilginçlik oldu bu testi çalıştırıp penceresini kapatmadan nvidia gpu gerekli şekilde kapanmadı. Şarzım fazla gidiyordu. Nezamanki optirunla gpu yu kullandım ve işlemi kapattım
nvidia gpu kapanıp gerekli güç yönetimi devreye girdi.

dmesg | grep -C10 bbswitch

nvidia gpu nuzun kapalı olup olmadığını burdan takip edebiliyorsunuz.

sudo tee /proc/acpi/bbswitch <<<ON

nvidia gpunuzu devamlı açık konuma getiriyor.

sudo tee /proc/acpi/bbswitch <<<OFF

nvidia gpunuzu kapalı konuma getiriyor.

nvidia gpu optirun ile kullanılınca açılıp işlem bitince kapanıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mart 2012 - 02:14:06

bukadar yazıldı edildi ancak. bu prosedür sonucu elde edilenler bir kapalı kod nvidia sürücüsü güncellemesinde bir yada kernel güncellemesinde kolayca bozulabilir.

aurora

kodundaki hangi kısım kartın kapalı olup olmadığını belirtiyor?

buzmavisi

Alıntı yapılan: aurora - 30 Mart 2012 - 16:50:58

kodundaki hangi kısım kartın kapalı olup olmadığını belirtiyor?

enson çıkan 3-4 satırda bbswitch disabled nvidia gibisinden * bir şey belirtmesi gerekli.

olmadıysa nvidia driver refused off gibi birşeyler belirtiyor.

şimdi biraz acelem var sende farklı şeylerde yazabilir. eğer belli olmassa tekrar bilgisayar dönüşümde ubuntu 12.04 e geçer tam yazımlara bakarım

monthy_python

Alıntı yapılan: aurora - 29 Mart 2012 - 23:14:16
Kodları uyguladıktan sonra da hala aynı hatayı alıyorum.

bana da aynı hatayı verdi, bilgisayarı yeniden başlatınca çözülüyor.

Xenophobia

Alıntı yapılan: buzmavisi - 27 Mart 2012 - 13:35:27
2) Güç Yönetimi / Pil Şarz Süresi

a) Sistemde ek olarak nvidia gpu varsa ve optimus teknolojisi varsa şu an normal ayarlarıyla ubuntu nvidia'yı kullanamıyor. Kullanamadığı gibi kapatmıyor yada güç yönetimine geçirip çalışma hızınıda düşürmüyor. Böylece batarya süresi çok düşüyor. Cihazın her türlü elektrik kullanımı artıyor soğutma fan daha fazla çalışıyor.

Bahsetmiş olduğun sorun bende de mevcut. Lenovo Z570 cihazımda Windows 7 kullanırken 3 saat üzerinde idare eden batarya, Ubuntu 12.10 ile 1 saati az çok geçiyor. Normalde switch ile aktif hale getiriliyor GPU fakat dediğin gibi, zaten switch kapalı olsa da ışığı sürekli yanıyor ve sürekli kullanımda kalıyor. Bu da bataryayı bildiğin sömürüyor. Henüz BIOS ayarlarını kontrol etmedim ama Ironhide ve Bumblebee yüklemelerim sonuç vermedi. Hatta sistemi yeniden kurmak zorunda kaldım ki bu modelde nedense GRUB2 ile ilgili bir sıkıntı var. Kurulum sonrası çalışan cd ile açıp, GRUB onarımı yapmak zorunda kalıyorsun.

Benim sormak istediğim bir şey var. Yukarıda Z570 gibi modellerde optimus yok, switch ile GPU aktif hale getiriliyor demişsin. Windows üzerinde switch kullandığımda GPU kendi karar veriyor Nvidia'yı kullanıp kullanmayacağına, yani switch açıkken zaten optimus teknolojisi işliyor. Switch kapalıyken de haliyle Intel ekran kartı ile devam ediyor. Optimus teknolojisini switch olmaksızın kullanan modeller mi mevcut?