7Z Format İlişkilendirilememesi

Başlatan usb2.0, 25 Mart 2012 - 15:13:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

usb2.0

mrb arkadaşlar..başlığı gördüğünüz üzere oldukça acemiyim..başlatıcı çubuğu sabtilemek ve açılan uygulamalarında ona göre açılmasını istiyorum,kısaca o çubuk otomatik kaybolmasın istiyorum..resimde ekliyorum aşağıya...birde konu başlığı ile alakasız ama sıkıştırılmış dosyaları 7zip ile açmak istiyorum.dosyaya sağ tıklayıp 7zip seçmek istiyorum uygulamalara gidiyorum fakat uygulamalar arasında 7zip görünmüyor..(yazılım yöneticisinde yüklü olarak görünüyor)

edit:unutmadan myunity yükledim..fixed vb ayar değiştirdim ama bir işe yaramadı

edit2:yeniden başlatınca artık hep sabit,sanırı myunity ayarlarının uygulanması için yeniden başlatmak gerekiyormuş..kısaca şuan istediğim gibi oldu

edit3:7zip konusunda yardımlarınızı bekliyorum

[eklenti yönetici tarafından silindi]

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

burk

@zeitgeist'e ek olarak çözüldü ibaresini başlığın başına [Çözüldü] şeklinde ekleyiniz.

usb2.0

Alıntı yapılan: zeitgeist - 25 Mart 2012 - 22:55:43
7zip ile ilgili olan sorunu çözdün mü?
hayır o kısmı çözemedim ve başlığı değiştirdim.bir çözüm önerin varsa memnun olurum :)

burk

:), @usb2.0 bir başlık altında bir sorunu konuşuyoruz, diğer sorun için ilgili konu altında yeniden başlık açmanız gerekiyor. Madem konunun ilk kısmı çözüldü o kısmı başlıktan silip .7zip formatı için konuyu taşıyalım. Şimdi varsayılan arşiv açıcı program sizde hangisi?

usb2.0

dosyaya sağ tıklayınca arşiv yöneticisi ile aç çıkıyor,o şekilde açıp içindekileri dışarı sürüklüyorum..brlikte aç kısmında 7zip yok ve oradan başka uygulama sekmesine gidince o programlar içindede 7zip yok yine

burk

@usb2.0 7Z bir format türüdür zaten, isim olarak geçmese de arşiv yöneticiniz gerekli eklenti kurulduğu için onu sorunsuz çıkartabilir.

usb2.0

hımm ben windows üzerinde 7zip programını kurunca windowstaki gibi sağ tık ile 7zip programı ile birlikte kullanacağımı sanmıştım ama bu şekildede tam olduğunu düşünmüyorum çünkü normal bir dosyaya sağ tık ile sıkıştır seçince sıkıştırma düzeyi vb ayarları yapabileceğim bir menüye ulaşamıyorum,sadece sıkıştırma uzantısı seçtiriyor..dolayısı ile ben halen 7zip programını kullanamadığımı düşünüyorum yada birşeyi eksik yapıyo

burk

@usb2.0 dosyanın üzerine sağ tıklayıp birlikte aç seçeneğinden 7Zip programını ön tanımlı hale getirin.

usb2.0

o şekilde olmadığı için yardım istiyorum :) birlikte aç kısmı yok,başka bir uygulama ile aç kısmı var ve orada diğer programlarında içinde 7zip görünmüyor

edit:dosya özelliklerinden birlikte aç kısmında program seçme alanında yine 7zip yok

burk

@usb2.0 programın özelliklerinden bu işi düzenleyemiyor musunuz? Şu an Ubuntu'da değilim bu da olmuyorsa biraz beklemeniz gerekecek ne yazık ki.

heartsmagic

11.10 ile beraber bu özellik devre dışı kaldı ki birçok insanla beraber ben de memnun değilim bu durumdan.
@usb2.0:
gksudo nautilus /usr/share/applications/ ile ilgili dizini aç. Burada 7zip.desktop veya p7zip.desktop isminde bir dosya olacaktır. Bunu aç ve içindeki:
Alıntı YapExec=7zip
gibi bir satır ara, eğer varsa sonuna bir %f koy boşluk bırakarak. Şöyle olacak kısacası:
Alıntı YapExec=7zip %f

Burada bir iki şey var tabi. Birincisi eğer p7zip'e ait bir arayüz yoksa böyle bir dosya da yoktur. Dosya olsa bile bizim yapacağımız değişiklik halihazırda var olabilir. Şu an ilk elden bakamadığım için bir şey söyleyemiyorum ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

usb2.0

@heartsmagic
yazdığın komut ile dizine gittim fakat orada yazdığın 2 dosyayıda göremedim..yazılım merkezinden 7zip kurulumu ile ilgili belki sorun olmuştur düşüncesi ile 7zip i kaldırdım ve tekrar kurdum ama nafile..birşey eksik göremiyorum,bilemiyorum zaten tecrübemde yok bu sistemde,kısaca beceremiyorum ve pes ediyorum :)  pes ediyorum derken şimdilik arşiv yöneticiside işimi gördüğü için :)

burk,heartsmagic,zeitgeist
zaman ayırdığınız için teşekkür ederim