[Çözüldü] Ubuntu'ya dokunmadan Windows'a format atma

Başlatan rubinstein, 25 Mart 2012 - 20:34:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rubinstein

windows vista kullanıcısıyken ubuntu kurdum 1.5 yıl kadar önce.

diske format atmadan bölümlemeler yaptığımı hatırlıyorum fakat ubuntuyu hangi bölüme kurduğumu bile hatırlamıyorum.

şimdi ubuntuya dokunmadan windowsuma format atmak istiyorum, bilgisayarı aldığımda verilen cdlerle bunu yapabilirim sanırım.

fakat daha sonra grub ekranının kaybolması, iki işletim sistemine de ulaşamamak gibi endişelerim var.

değerli yardımlarınızla beni yönlendirirseniz sevinirim. harddiskimin fotoğrafını aşağıya koyuyorum ubuntuya zarar vermeden windowsa format atıp atamayacağıma bakmanız için.

decent

Format atmaktan kasıt, o bölümü biçimlendirip temizlemek mi, yeniden Windows yüklemek mi ?

Her iki durum için de aşağıdaki konuya bakınız:
Yeniden Grub2 Kurulumu

Not: Ekran görüntüsü yeterli olmayacağı için aşağıdaki çıktıları da görmemiz gerekiyor:

sudo blkid
sudo fdisk -l

rubinstein

kastettiğim, windowsu yeniden yüklemekti sıfır olarak, çok yavaşladı da.

bu arada bunu ubuntu üzerinden bölümü silerek değil de elimdeki bilgisayarın cd'si ile yapmak istiyorum. verdiğiniz linkte hep ubuntu komutları var.

hani cd'den başlatıp herşeyi kendi yapıyor falan. mümkün müdür?

decent

Çıktıları Kod etiketi ile verebilirseniz seviniriz.
Çünkü resimle gösterim gerekli haller dışında işe yaramamaktadır.

Konuya dönecek olursak; Windows DVD si ile Windows yüklemesi yaptıktan sonra bilgisayarı kapatın ve Ubuntu CD si sistemi başlatın, yukarıda verdiğim bağlantıdaki anlatım UBUNTU CD ile başlatıldığında geçerlidir.

rubinstein

ben ubuntu yüklediğimde sürüm 8 küsürün cd'sini yapmıştım. şimdi 10 küsür yüklü. yeni bir cd mi yapmam gerekiyor şimdiden?

bir de verdiğiniz bağlantıda grub2'den bahsediliyor. ben grub kaç kullandığımı bilmiyorum. grub kelimesini sadece "işletim sistemini seçtiğim ekran" anlamında kullanıyordum ben :)

verdiğiniz bağlantıdaki insanların diyalogları çok yabancı geliyor bana. kısaca kaş yapayım derken göz çıkarmaktan korkuyorum açıkçası.

alquirel

Şu an kurulu olan sisteminizin bulunduğu disk bölümü ext4 biçiminde.
ext4 teknolojisi 8.04 veya 8.10 sürümlerinden yeni bir ürün. Dolayısıyla elinizdeki CD ile şu anki kurulu sisteminizi görememeniz çok muhtemel.

Kısaca, yeni bir CD edinmeniz lazım. Eğer CD imkânınız yoksa USB bellek ile de yapabilirsiniz.

Eğer 10.04 veya 10.10 kullanıyorsanız grub2 kullanıyorsunuz demektir.

Yukarıdaki bağlantıda üç ayrı yöntem var. İstediğinizi uygulayabilirsiniz. Çekinmenize gerek yok çünkü zaten bozulmuş olan bir şeyi geri getirmeye çalışıyoruz. Daha da bozacak bir durum yok yani ortada ;)

rubinstein

ilginize teşekkürler fakat benim hiçbirşeyim bozuk değil. şu anda gayet sağlıklı bir şekilde 10.04 kullanıyorum. sadece windowsuma format atmak istiyorum. windows cd'si ile windowsumu yeniden yükledikten sonra benim işletim sistemi seçme ekranım açılmayacak mı yani? bozulmaktan kastınız o mu?

ekleme: yeni ubuntu cd'sini nasıl oluşturacağım? başlangıç cd'si oluştur gibi birşey mi yoksa internetten 10.04 işletim sistemi indirip iso şeklinde dvd'ye mi yazdıracağım?

alquirel

Evet bozulmaktan kastım o. Siz Windows kurduğunuz zaman Windows kendi önyükleyicisini diskin başına yerleştirir, ardına da hiç bakmaz başka bir şeyler var mı diye.
Dolayısıyla bizim grub'umuz da uçmuş olur. Sizin yapacağınız da giden grub'u yerine geri getirmek.

ISO kalıbını doğrudan CD/DVD'ye yazdırabileceğiniz gibi (FAT32 şeklinde biçimlenmiş) bir USB belleğe "Başlangıç Diski Oluştur" aracını kullanarak da yazdırabilirsiniz.

Başlangıç Diski Oluştur aracı hakkında daha fazla bilgi için arama yapabilirsiniz.

rubinstein

teşekkür ederim. bilgisayarı kapatıp açtım da grub ekranının başında "gnu grub 1.98  1ubuntu-13" gibi birşey yazıyor. yani 1.98 olması birşeyi değiştirir mi? grub2'yi geri getirme konusu benim için uygundur değil mi?

alquirel

Tam emin olamamakla birlikte Grub2 kurulumunun işinize yarayacağını düşünüyorum. Çünkü 10.04 ile birlikte Grub2 kullanılmaya başlanmıştı.
Olmazsa Grub (grub2 değil) için de anlatım mevcut : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=192.0

10.04 kullanmakta olduğunuz için öncelikle grub2 anlatımını uygulamanızı tavsiye ederim.

rubinstein

peki başlangıç diskine yazdıracağım iso dosyasını nerden bulacağım?

ekleme: ubuntu sitelerinde hep 11 sürümü var.

alquirel

rubinstein