[Çözüldü] virtualbox internet bağlantısı yok

Başlatan conanait, 22 Mart 2012 - 15:20:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

conanait

iyi günler,
10.10 ubuntu'da virtualbox 4.1 kurdum, forumdaki anlatıma uygun olarak (sources.list'e ekleyerek). ancak kurduğum win xp'de  internet erişimi yok.

virtualbox ayarlarında;
ağ> şuraya eklendi: nat > advanced:pcnetfast III (am79c973) seçili.

"nat" seçimini "bridged adapter" olarak değiştirdim olmadı. "nat" seçimindeki "pcnetfast" seçeneğini "intel/pro 1000 mt" olarak değiştirdim olmadı.

yardımcı olursanız sevinirim.

heartsmagic

O ayarlarla aslında internete çıkabiliyor olman lazım. IP almış mı sistem, almışsa nasıl almış? Dışarıdaki bir IP adresini pingleyebiliyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

conanait

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Mart 2012 - 15:36:35
IP almış mı sistem, almışsa nasıl almış? Dışarıdaki bir IP adresini pingleyebiliyor musun?

bu söylediklerinizi nasıl yapacağım? ne yazık ki hiçbir fikrim yok.

xp üzerinde yerel ağ bağlantısı bağlandı görünüyor. ancak yerel ağ bağlantısı (sağ klik)> durum > destek > bağlantı durumu > ip adresi (ve diğerleri ağ maskesi vs) boş görünüyor.

"ping 127.0.0.1 ip sürücüye ulaşılamıyor. hata kodu 2" döndürüyor.

"ipconfig iç hata oluştu. istek desteklenmiyor. ek bilgi: ana bilgisayar adı sorgulanamıyor" döndürdü

heartsmagic

Ağ ayarlarının altında arayüz olarak neler var tam olarak?
Ayrıca Windows üzerinde ipconfig'in bile çalışmaması ilginç değil mi?

conanait

şöyle bir durum var. vbox'ta appflower isimli başka bir uygulama daha var. bunu çalıştırdığımda, ubuntu üzerindeki internet tarayıcısında 10.0.2.15 gibi bir adresi açarak uygulamanın ara yüzüne ulaşıyordum. ancak şu an tarayıcıda ilgili sayfa açılmıyor. yani sorun sadece xp'de değil gibi görünüyor.

burk

Alıntı yapılan: conanait - 23 Mart 2012 - 17:52:11
ubuntu üzerindeki internet tarayıcısında 10.0.2.15 gibi bir adresi açarak uygulamanın ara yüzüne ulaşıyordum. ancak şu an tarayıcıda ilgili sayfa açılmıyor. yani sorun sadece xp'de değil gibi görünüyor.
Bu hangi arayüz? Ayrıca anladığım kadarıyla şu an Ubuntu üzerinden internete erişemiyorsunuz, değil mi? Ubuntu üzerinde ctrl+alt+t tuşları ile uçbirimi açtıktıktan sonra;
ping -c 1 www.ubuntu-tr.net çıktısını buraya aktarın lütfen.

heartsmagic

Kısacası diğer sanal makinelerde de sorun mu var ağ için? Virtualbox'ın hangi sürümü bu, nereden kurdun?

conanait

evet diğer sanal makinalar için de ağ problemi var. 4.1 vbox kurulu idi. kaldırdım. depodan 3.2.8 ose kurdum. internet erişimi halen yok.

heartsmagic

Başka bir sorun var ortada o zaman. Açıkçası yorum yapacak durumda değilim, ancak araştırma yapılabilir diyebiliyorum bu konuda. Özellikle Virtualbox'ın forumlarına bakılabilir.

conanait

virtualbox 4.1 üzerinde win xp yeniden kurdum. yeni xp sorunsuzca bağlandı.
aslında ilk başta biraz eksik anlatmışım; sistemde virtualbox 3.* kurulu idi. ben eskisini kaldırıp 4.1 kurdum ve eski virtualbox'ta kurduğum win xp'yi yenisine tanıttım. sanırım 3.* üzerinde kurulduğu için 4.1 de ağ bağlantısı sorun oldu. tabii bu sadece bir tahmin, sorunun çözümünü bilmiyorum ama şu aşamada sorun ortadan kalktığı için çözüldü olarak etiketliyorum.
ilginiz için teşekkürler.