[Çalışma]Ne Mutlu Türküm Diyene

Başlatan Ozmo, 22 Mart 2012 - 12:21:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ozmo

alquirel

Görsel açıdan çok başarılı çalışmalar, sade ve şık tasarımlar olmuş. Elinize sağlık.
Yalnız bana göre; özellikle vurgu yaptığınız "Türklük" öğesini daha da desteklemek adına bir yandan M.K. Atatürk'ü kullanırken, diğer yandan da "Edition" kelimesiyle bu "Türklük" öğesine darbe üstüne darbe vurmuşsunuz.

Bu da öteden beri kanayan yaramız olan noktaya getiriyor bizi. "Türklük" bizim de, "Türkçe" başkasının mı?
GNU/Linux temalı görüntülerde bile M. K. Atatürk'ü kullanacak kadar "Türklük" öğesine vurgu yapılan bir yerde "Türkçe" öğesinin yüzüne bakılmayışı ne anlama gelmeli? Atatürk değil miydi Türkçeyi korumak adına Türk Dil Kurumunu kurduran?

Hadi "Edition" kelimesini geçtim, başlıklardaki büyük harf kuralı nereye gitti? Hadi onu da geçtim, hiç değilse "Türk" kelimesini büyük harfle yazsaydınız.

Kusura bakmayın ama, görünürde Türklüğe vurgunun yapıldığı bir yerde Türkçenin önemsenmiyor oluşunu ben "vurgu Türklüğe yapılmıyor" olarak yorumlarım.

Ayrıca forum kurallarımızdan :
Alıntı Yap
11- Başlıklarınızda kelimelerin sadece ilk harflerini büyük; kelimenin geri kalanını ve bağlaçları küçük harf kullanarak yazınız. Başlık için noktalama işaretleri kullanmayınız.
Örneğin; "Güncelleme ile Oluşan Siyah Ekran Sorunu"

Ozmo

Alıntı yapılan: alquirel - 22 Mart 2012 - 12:53:21
Görsel açıdan çok başarılı çalışmalar, sade ve şık tasarımlar olmuş. Elinize sağlık.
Yalnız bana göre; özellikle vurgu yaptığınız "Türklük" öğesini daha da desteklemek adına bir yandan M.K. Atatürk'ü kullanırken, diğer yandan da "Edition" kelimesiyle bu "Türklük" öğesine darbe üstüne darbe vurmuşsunuz.

Bu da öteden beri kanayan yaramız olan noktaya getiriyor bizi. "Türklük" bizim de, "Türkçe" başkasının mı?
GNU/Linux temalı görüntülerde bile M. K. Atatürk'ü kullanacak kadar "Türklük" öğesine vurgu yapılan bir yerde "Türkçe" öğesinin yüzüne bakılmayışı ne anlama gelmeli? Atatürk değil miydi Türkçeyi korumak adına Türk Dil Kurumunu kurduran?

Hadi "Edition" kelimesini geçtim, başlıklardaki büyük harf kuralı nereye gitti? Hadi onu da geçtim, hiç değilse "Türk" kelimesini büyük harfle yazsaydınız.

Kusura bakmayın ama, görünürde Türklüğe vurgunun yapıldığı bir yerde Türkçenin önemsenmiyor oluşunu ben "vurgu Türklüğe yapılmıyor" olarak yorumlarım.

Ayrıca forum kurallarımızdan :
Alıntı Yap
11- Başlıklarınızda kelimelerin sadece ilk harflerini büyük; kelimenin geri kalanını ve bağlaçları küçük harf kullanarak yazınız. Başlık için noktalama işaretleri kullanmayınız.
Örneğin; "Güncelleme ile Oluşan Siyah Ekran Sorunu"

uyarın için teşekkür ederim daha dikkatli olmaya çalışacağım. 

Quaoar

Teşekkürler Mageia lısını direk indirip arkaplan yaptım

superjax

eksikler giderilir önemli olan üretkenlik, çalışmaya devam

ahmetturan

@ozmo hem çalışmanızdan hem de alçak gönüllülüğünüzden dolayı sizi tebrik ederim.
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

sakirasci

Emeğine sağlık @Ozmo, güzel çalışma olmuş :)

"Edition" kelimesiyle bu "Türklük" öğesine darbe üstüne darbe vurmuşsunuz.

@alquirel'in dediğine katılıyorum ve @superjax'ın dediği gibi eksikler giderilir; giderilmeli. :)

edition sözcüğü değiştirilip Türkçesi yazılmalı, ancak Türk Edition kısmına takıldım; çünkü edition düzenlenmiş bir dağıtıma denir. Türk Sürümü olarak çevirince, sanki Ubuntu'nun Türkler tarafından oluşturulan farklı bir sürümü imiş gibi algılanıyor bu tamlama; oysa dağıtım aynı dağıtım, bir tek dili farklı. İngilizcesi de doğru olmuyor Türk Edition denildiğinde. Bunu yalnıza Pardus için diyebiliriz; çünkü Pardus, Linux'un bir Türk sürümü.

Bu yüzden Türk Edition, Türk Sürüm olarak değil de Türkçe Sürüm olarak yazılmalı ve yalnızca Pardus için Türk Dağıtımı/Sürümü olmalı.
Dil uslanmadan davranış arlanmaz.

alquirel

Şimdi okuyunca farkettim de, biraz sert üslub kullanmışım sanırım. Özür dilerim. Bir önceki cevabımın, yapılan çalışmaları "beğenmediğim" veya "hor gördüğüm" gibi yanlış anlaşılmalara mahal verebileceğini düşündüğüm için bir açıklama geçmek ihtiyacındayım şu an ;)

Bir önceki iletimin başında da dediğim gibi, yapılan çalışmaların hepsi çok hoşuma gitti, hepsi çok güzeller, tekrar elinize sağlık.

suzanne

@Ozmo, eline sağlık. Bunu eleştirmek için söylemiyorum. Benim de çalışmalarında, renk seçimleri konusunda bir dikkatsizlik gözüme çarptı. Eğer çalışmalarında Türk bayrağını kullanmak istiyorsan; ay ve yıldızı beyaz yapmalısın, art alanı da kırmızı. Bayrak temasını kullanmak zorunda da değilsin. Bu seçimler de gayet başarılı.
Dans eden bir yıldız doğurabilmek için hala kaos olmalı insanın içinde. (Friedrich Nietzsche)

Ozmo

Alıntı yapılan: suzanne - 27 Nisan 2012 - 18:46:21
@Ozmo, eline sağlık. Bunu eleştirmek için söylemiyorum. Benim de çalışmalarında, renk seçimleri konusunda bir dikkatsizlik gözüme çarptı. Eğer çalışmalarında Türk bayrağını kullanmak istiyorsan; ay ve yıldızı beyaz yapmalısın, art alanı da kırmızı. Bayrak temasını kullanmak zorunda da değilsin. Bu seçimler de gayet başarılı.

ay yıldız fırça darbesi sıfırdan çizmedim ama güzel bir bakış açısı tutum bunu :)

canosayan

Tamam çalışmalar iyi hoş. Ne mutlu Türküm diyene'de uygun. Tamamen arkasındayım.

Ama bazı şeyler milliyetten bağımsızdır. İşletim sistemi de bence bunlardan biri. (ulusal dağıtım falan komik)
Herhangi bir milletin çocukları aç kalsın, herhangi bir milletin kadınları dövülsün diyemezsiniz. Hani edition'ı geçtim. Türk Edition nedir.
Chmod bizim işimiz.

alquirel

Tartışmaya dahil olan iletiler çıkarıldı.