[Çözüldü] Ubuntu 8 dakida açılıyor?

Başlatan komikimben, 30 Mart 2008 - 06:56:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

Merhaba. herkese hayırlı forumlar diliyorum.

Benim arkadaşımın şöyle bir sorunu var ki gerçekten çok can sıkıcı ve çok vahim. Derdi şu ki ona da Ubuntu kurdum ve gene her zamanki gibi sorunla karşılaştım, ancak yılmayarak özgür yazılıma gönül verenlerin yani sizlerin başını biraz ağrıtacağım.

Sorunum şu;

Ubuntu kurduğumuz bilgisayar 8 dakikada açılıyor. Windows'da böyle bir sorun yok. Ekran kartı ATI. Aramalarım sonucunda daha önce böyle bir sorunla karşılaşan bir kişi buldum. Bulduğum arkadaş sorunu swap alanı yaparak çözmüş. Bende swap alanı yapmama rağmen sorunumu çözemedim.

Aramıza yeni bir özgür yazılım gönüllüsü katmak için bu arkadaşımın sorununu çözmem gerekiyor. Anlayışınıza sığınarak yardım bekliyorum.

Saygılar sunar, cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yönetim Notu: Dalga geçer gibi yazı yazan arkadaşımızın mesajı düzenlenmiştir. Bu şekilde yazılara asla izin verilmeyecek olup bu tutumu devam ettirenler uyarılmadan uzaklaştırılacaktır.

Sypro

tebessümden ziyade garip bi ifade belirdi. yanlış anlama da forumun eğlence kısmı burası değil. bu kısımda sorun çözüyoruz, yardımcı oluyoruz falan. neyse..

konuyu biraz açar mısın, olay nedir bilgisayarın sadece 8 dakikada açılması mı? bu mustafanın bilgisayarının özellikleri ne? ubuntu versiyonu ne? nasıl kurdun? sen kimsin? burası neresi? anam, fazla gittim.. neyse..

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Semih

Alıntı yapılan: Sypro - 30 Mart 2008 - 11:59:37
tebessümden ziyade garip bi ifade belirdi. yanlış anlama da forumun eğlence kısmı burası değil. bu kısımda sorun çözüyoruz, yardımcı oluyoruz falan. neyse..

konuyu biraz açar mısın, olay nedir bilgisayarın sadece 8 dakikada açılması mı? bu mustafanın bilgisayarının özellikleri ne? ubuntu versiyonu ne? nasıl kurdun? sen kimsin? burası neresi? anam, fazla gittim.. neyse..

Bana tebessüm ettiren senin soruların oldu.:)
A.Semih Türk

Sypro

teşekkür ederim:)

yine olsun yine sorarım :P

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Orhan

komikimben

sypro kardesim beni tebessum ettirdigin icim mutlu oldum.

ubuntu 7.10 kurulu. ekran karti ati.. sadece acilim sorunu var tami tamina 8 dakika suruyor. asus laptop ilk laptoplardan kendisi.
ubuntu acilirken o loading seysi gosterilmeden pat diye aciliyor ama 8 dk. iste.

komikimben

ha bu arada sypro istedigini sormakta serbesttsin ..
burda her soruya  cevap var ama soru sorulmaz..

Sypro

"o loading şeysi" sorunu genelde 64bit'lerde olan bi durumdu, ekranda çıkmazdı, hala da çıkmıyor tanıdığım kimsede (default halde/sonradan düzeltiyoruz).
ama 8 dakika süren kimseyi görmedim. ekran kartı ile alakalı olacağını sanmıyorum bence daha ziyade donanım ile alakalı komple. çünkü eğer ki açılıyor ise bir sorun yoktur. yukarda da bunu anlatmaya çalıştım. sorun eğer 8 dakikada açılması ise donanım eskidir. bu yüzden de mustafanın bilgisayarının özelliklerini yazmanı istedim. ona göre bi fikir telakkisinde bulunalım diye.

not: o loading şeysinin adı usplash, ilerde gerekirse aklında olsun :)

heartsmagic

/boot/grub/menu.lst dosyası açılır. Kernel satırının sonlarına doğru bulunan quiet ibaresi silinir, dosya kaydedilir. Sistem tekrar başlatılır, nerede beklediğine bakılır.

Not: İlla dosyada kayıt yapmayayım deniyorsa: Grub açıldığında kernel satırının üzerine gelinir, "e" tuşuna basılır, kernelin satırının sonlarındaki quiet ifadesi silinir. Enter'a basılır, "b" tuşu ile sistem açılır.

Not2: Bu splash'ı klavye kısayolu ile o anlık yok etmeyi bilen varsa sevaba girebilir. ESC sanırım işe yaramıyordu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

bildiğim kadarıyla yok, bir kaç kişi daha sormuştu bu tarz sorular, ya tamamen açık ya da tamamen kapalı diye biliyorum.

Yönetim Notu: Lütfen Ş yerine $ kullanmayın.
Yönetime Not: Genellikle Ş (büyük ş) kullanmam, uyarıyı "ş yerine" olarak alıyorum ;)

hasansahin

bende quiet ve splash kullanmayanlardanım. Benim bildiğim kadarıyla da klavye kısayolu yok. Aslında launchpad yoluyla iletmek lazım.
Diğer dağıtımlarda ESC çoğu zaman işe yarıyor...
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

komikimben

sorun duzelmedi.

quiet yazisini sildim ancak hata dewam ediyor. grub a gelip ubuntu yu secince starting up diyor ve daha sonra 8 dakika beklemeye devem ediyor.

bu sorun nasil giderilebilir.

Sypro

8 dakika'nın faktörünü çözemedim nedense.. :S

komikimben

bende bilmiyorum.
bilgi universitesinde okuyorum bilgisayar bilimlerimde..
biz universitede  sadece linux yani ozgur yazilim kullaniyoruz..

hocalarim bana ekran kartindan dolayı olacagini soledi..

ama nasil cozum olur onlarda pek yardimci olamadi... :'( 8) >:( :D ;) :)

heartsmagic

Zaten quiet'ı kaldırınca sorun çözülmeyecek, nerede beklediğini öğrenmiş olacağız.
Kernelin sonuna bir de noacpi nolapic ekleyip dene.

komikimben

tamamda orada bir cok kernel acildi. yane kernel satiri var. 

hangi birine yazayim.

birde cozumden once sorunun bilimsel aciklamasi ne ?

heartsmagic

ACPI vs. sorunu var mı diye merak ettim, bazen uyuşmuyor sevgili Ubuntu veya diğer Linux dağıtımları.

Hangi kernelle sistemi açıyorsan o kernelin sonuna ekleyeceksin.

komikimben

peki ..

mustafa yani sorunu yasayan arkadas simdi uyuyor ben yarin iletecegim..

tesekkurler ilginize.

allah rahatlik versin.

komikimben

mustafa yıldırım sanırım ubuntu kullanmaktan vazgeçti.

o yüzden sorun çözüldü diyebiliriz sanırım :P