Ubuntu 11.10 ve Thunderbird

Başlatan yakusha, 13 Ağustos 2011 - 04:29:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Ubuntu resmi duyurusuyla birlikte ubuntu 11.10'da yeralacak yazılımlar arasında Thunderbid'in varlığı da kesinleşmiş oldu...

Thunderbird kullanmak için ubuntu 11.10 beklemeye gerek yok; hemen başlayabiliriz...

Öncelikli olarak hangi thunderbird'i kuracağımıza karar verelim... depolarda 3.1 sürümü olmakla birlikte ppa ile 5-8 arası herhangi bir sürümü de kurmak mümkün...

5.0 (Stable Channel PPA instructions)

sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/thunderbird-stable
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

6.0 (Beta Channel PPA instructions)

sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/thunderbird-next
sudo apt-get update

7.0 (Aurora Channel PPA instructions)

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-daily/thunderbird-aurora
sudo apt-get update

8.0 (Nightly Channel PPA instructions)

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-daily/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install thunderbird-trunk

Kendi denemelerimde thunderbid 7.0 için (alfa-aurara) ubuntu 10.10 üstünde paket bağımlılığı problemi yaşadım... o sebeple thunderbid 6.0 sürümünü kullanmaya karar verdim...

6.0 (Beta Channel PPA instructions)

sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/thunderbird-next
sudo apt-get update

EKLENTİ AYARLARI ve UYUMLULUK DENETİMİNİN KAPATILMASI

Stabil sürümdeyken bile eklentiler ve uyumluluk bir problem... Bu sebeple şahsen eklenti uyumluluk denetimini devre dışı bırakmanızı öneriyorum...

şöyle yapılıyor:

Menü > Düzenle > Tercihler > Gelişmiş > Ayar Düzenleyici yoluyla ayarlar sayfasına geliniz

söz veriyorum deyip ayarlara geliniz

ayarlar safyasına gelince

sağ kıtlayıp > yeni > booelon diyerek yeni bir değer ekleyiniz

ayar ismi kısmına:

extensions.checkCompatibility.6.0

yazdıktan sonra, gelen pencereden false değerini seçiniz...

extensions.checkCompatibility.6.0 kısmını kullandığınız sürüme göre güncellemeyi unutmayınız...

kullandığınız sürümü

Yardım > Thunderbird hakkında sayfasından öğrenebilirsiniz...

TAVSİYE EDİLEN EKLENTİLER:
Eklentileri sitesinden direk kurmak istediğinizde hata almanız muhtemeldir... Bu sebeple kaynak dosyaya sağ tıklayıp bilgisayara indirdikten sonra

Araçlar > Eklentiler yoluyla eklentiler sayfasına gelmenizi; sayfanın sağındaki arama butonu yanında duran Tüm Eklentiler İçin Araçlar butonuna tıklayıp Dosyadan Eklenti Kur alanıyla eklentiyi thunderbird'e göstermenizi öneririm.... Sürükle Bırak yapmak da bir seçenek tabii ki...

Takvim Eklentisi: Lightning
https://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/lightning/

MinimizeToTray Revived
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/minimizetotray-revived/

Bu güzel eklentiyi

araçlar > eklentiler > tercihler yoluyla düzenlemek mümkün...

ben, kapanma ve küçültme yerine seçeneğini seçiyorum ve artık thunderbird hiç kapanmıyor... sürekli sistem çekmecesinde bekliyor...

THUNDERBIRD VE SPAM AYARLARI
Thunderbird de en çok aradığım ve en zorlandığım ayar malesef spam ayarlarını bulmak olmuştu...

Aslında çok kolay olan bu ayar 2 kısımdan oluşuyor...

Düzenle > Tercihler > Güvenlik > Gereksiz sekmesinden

iletileri gereksiz olarak işaretlediğimde kısmına klik atıp altındaki tercihlerden taşınmayı veya silmeyi seçiyoruz...

Sonra sol menüde görülen (tabii eposta adresleri tanımlamışsak görünecek) eposta adresine sağ tıklayıp

Eposta adresine Sağ Tıklayıp > Ayarlar > Gereksiz Eposta Ayarları > Gereksiz Eposta Kontrolünü aktif et

seçeneğini aktif ediyoruz.

aşağıdaki adres defterlerinde kayıtlı ise spam diye işaretleme alanından 2 adres defterini de seçmekte yarar var.

güvenli eposta başlıkları ve gereksiz eposta seçildiğinde yapılacakları da burdan ayarlıyoruz... ben spam kutusuna gönderiyorum her ihtimale karşı...

THUNDERBİRD VE MAİL İNDİRME
Thunderbird default-varsayılan ayarları gereği eposta adresine bağlandığı zaman yeni epostaları bilgisayarınıza indirecektir... bu kimi durumlarda kasmalara ve hdd'nin boşuna işgaline sebep olabiliyor...

Eposta Adresine Sağ Tıklayıp > Ayarlar > Eşzamanlama ve Kayıt Yeri alanından Hesabıma ait iletileri bu bilgisayarda tut seçeneğini kaldırısanız iletileriniz sürekli olarak bilgisayarınıza indirilmez

THUNDERBİRD VE AÇILIŞ PAROLASI (ANA PAROLA)
Thunderbid ile açılışa parola koymak da mümkün... böylece başkaları sizin epostalarınızı okuyamazlar...

Düzenle > Tercihler > Güvenlik > Parolalar yoluyla Ana Parola Kullan seçeneğini aktif ediyoruz ve bir ana parola, yani açılış parolası belirliyoruz

Notlar:
Görseller eklenerek wiki maddesi haline getirilebilir.
Benzer temel sorular (hesap ekleme vs) eklenebilir...
Sorulara göre yeni cevaplar eklenerek genişletilebilir...

teşekkürler.
Artık bu forumu kullanmıyor.

alquirel

@yakusha,
Bu değerli paylaşım için teşekkürler.
Anlaşılan benim gibi hâlâ 10.10 sürümündesin. Burada bir varsayım giriyorum araya, senin de benim gibi unity ile aran olmadığından sürüm yükseltmesi yapmadığını düşünüyorum. Sorum geliyor. Thunderbird için 11.10 sürümüne geçecek misin? :)

Konuyla alakasız oldu ama merak ettim.  :-[

yakusha

unity bana uzak bir şey... ben linux'u windows standartlarında kullanıyorum... o sebeple unity veya benzeri bir sürüme geçmeyi şimdilik düşünmüyorum... gnome 3.0 ı da gnome classic tanıda getirdikten sonra kullanmayı düşünüyorum...

bilgisayar kullanılmak içindir, alışkanlıklarımızla oynamasınlar...

yükseltme konusunda, unity değil dell inspiron 6400 laptop'umun wireless driver'ının kernel de bulunmaması ve simple compiz config manager (sccm) uygulamasının çalışmaması etkili oldu...

heartsmagic

Alıntı yapılan: yakusha - 14 Ağustos 2011 - 00:39:05
gnome 3.0 ı da gnome classic tanıda getirdikten sonra kullanmayı düşünüyorum...

Böyle bir şeyi bekleme, zira Gnome3 asla Gnome2 kıvamına gelmez, gelmeyecek.

Alıntı Yap
bilgisayar kullanılmak içindir, alışkanlıklarımızla oynamasınlar...

Mesele kullanıma hazırlık yapmak, alışkanlıklar can sıkıntısından ya da durduk yere değiştirilmiyor kısacası. Bir süre sonra (yakın gelecekte) teknolojinin büyük çoğunluğu dokunmatik ve mobil kanadına kayacak. O gün geldiğinde kendisini bu dünyaya uyarlayamayan bütün projeler çok ama çok geride kalacaklar. Geride kalan, ölür.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

daligo5

merhaba
thunderbird de posta olustururken @ işareti yapmak için alt gr tusuna basında bana http://support.mozillamessaging.com/tr/home adresini açıyor
@ işareti yapmak çok zor hale geliyor
11.10 kullanıyorum
thunderbird 10.2 sürümü acaba bu klavye kısayolunu nasıl kaldırabilirm
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

heartsmagic

Bu başından beri mi böyleydi yoksa güncellemeden sonra mı oldu?

daligo5

sanırım 11.10 yukledikten sonra böyleydi

heartsmagic

11.10 ile öyle bir şey yaşamadım ben. Bu nedenle sordum son güncellemelerle mi geldi diye.

conanait

aynı alt gr+ @ sorunu ben de var. ubuntu 10.10 kullanıyorum. thunderbird güncellemesinden sonra bu problem ortaya çıktı.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Şubat 2012 - 15:13:58
11.10 ile öyle bir şey yaşamadım ben. Bu nedenle sordum son güncellemelerle mi geldi diye.

Son güncelleme ile geldi muhtemelen bu sorun zira şu an hatayı tekrarlayabilmekteyim. Fakat sorun sadece Türkçe kullanıldığında ortaya çıkıyor. Bu tuş kombinasyonunu oraya bağlayan şeyi keşfedebilirsek belki çözüme gidebiliriz. Fakat bir ara vakit bulduğumuzda her şekilde hata kaydı yapmamız lazım bir yerlere. Ancak sorun çeviriden mi kaynaklanıyor bakmak lazım.

daligo5

peki @ işareti yapmak için başka bir tuş kombinasyonu belirleyebiliyor muyuz acaba mesela alt+q yapabilsek

heartsmagic

Temel seviyedeki tuş kısayollarını nasıl değiştiririz bilmiyorum. Bu sorunu TB üzerinden halletmek daha verimli olur ama.

heartsmagic

Son Thunderbird güncellemesinden sonra da bizim @ sorunu çözülmeyince bir hata kaydı açayım dedim.
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/thunderbird/+bug/961826
Launchpad hesabı olanlar hata kaydını açıp sol üst taraftan "This bug affects me" bölümüne tıklarlarsa biraz dikkat çekmiş oluruz.

daligo5

bende ki sürüm 10.2
11 sürümüne yükseltme yapınca denedinizmi yada ben o sürüme nasıl yükseltirim acaba

heartsmagic

Hata kaydında belirttiğim üzere bendeki sürüm 11 serisine ait. Yükseltmek için ek bir gayrete girmedim, 11.10 güncellemeleri ile beraber geldi kendisi. Eğer 11.10 kullanmıyorsan bir PPA üzerinden alabilirsin muhtemelen güncellemeleri.

yakusha

ubuntu 11.10, thunderbird 11 bug beni de etkiliyordu. +1 ledim.

travego0403

Aktif olarak kullanmasam da deneme amaçlı kullanımdaThunderbird 11 sürümü üzerinde bende aynı sorunla karşılaştım. İlgili böcek kaydına da destek verdim.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman