Ekran Çoğaltma Sorunu

Başlatan hozedante, 16 Mart 2012 - 04:09:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hozedante

Merhabalar, kullanmadığım ikinci monitörümü kullanmak ve ekran çoğaltmak istiyorum. Ekran kartımın ayarlarıyla ilgili olduğunu düşündüğüm bazı eksikler yüzünden sadece Mirror Screen yapabiliyorum. İki ekranda da aynı görüntüyü alıyorum yani. İki ekranı bağımsız masaüstü olarak kullanamaz mıyız?

Aldığım çözünürlük hatası: "The selected configuration for displays could not be applied.. required virtual size does not fit available size: requested=(2646, 1024), minimum=(320, 200), maximum=(1366, 1366)"

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

empax

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

hozedante

Alıntı yapılan: empax - 16 Mart 2012 - 11:24:24
Iki ayri masaustu konusu tartisilmis bakmanizda fayda var.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=24789.0

Aslında benim yapmak istediğim tam olarak bu değil. Şu an masamda bir laptop ve bir de 17'' monitorüm var. laptopdan monitöre görüntü aktarıyorum ama 2 ekranda birbirinin aynısı. Windows işletim sisteminde ekran çoğaltma olayı var, aslında ubuntu'da da var ama ben ekran çoğaltmak istediğim zaman ilk mesajımda yazdığım hatayı alıyorum ve bunun ekran kartıyla alakalı olduğunu düşünüyorum..

Bu konuda fikriniz var mı?

if

@hozedante, lspci | grep VGA ne diyor? Ekran çoğaltmayı nasıl yapmaya çalışıyorsunuz?

hozedante

Alıntı yapılan: if - 18 Mart 2012 - 22:45:45
@hozedante, lspci | grep VGA ne diyor? Ekran çoğaltmayı nasıl yapmaya çalışıyorsunuz?

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series]

Ekran çoğaltma işlemini laptop üzerinden fn+f4 tuşları ile deniyorum. Ekran kopyalama yapıyor ama çoğaltma yapmıyor. Ayrıca "Sistem ayarlarından > Görüntü" kısmında Philips monitörü seçip aktif edip, farklı çözünürlükler vererek de çoğaltmayı denedim. Olmadı..?

if

@hozedante, sanırım fn+f4 ekrandaki görüntüyü projektöre aktarır. Ekran kartı sürücülerini nasıl kurdunuz? jockey-text --list ne diyor?

hozedante

Alıntı yapılan: if - 18 Mart 2012 - 22:56:20
@hozedante, sanırım fn+f4 ekrandaki görüntüyü projektöre aktarır. Ekran kartı sürücülerini nasıl kurdunuz? jockey-text --list ne diyor?

Bu çıktıyı aldım:
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (post-release updates) (Proprietary, Disabled, Not in use)
kmod:wl - Broadcom STA wireless driver (Proprietary, Enabled, In use) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver (Proprietary, Enabled, In use)

if

İkinci ekranın çözünürlüğünü kaç olarak ayarlıyorsunuz?

hozedante

Alıntı yapılan: if - 18 Mart 2012 - 22:58:47
İkinci ekranın çözünürlüğünü kaç olarak ayarlıyorsunuz?

bütün çözünürlükleri denedim hepsinde aynı hatayı aldım. 640x350 den başlayarak 1280x1024 e kadar sistemin bana gösterdiği bütün çözünürlükleri denedim..

if

@hozedante, http://blog.jvc26.org/2011/09/29/multimonitor-ubuntu-oneiric-fglrx bağlantısındaki öneriyi deneyebilir misiniz? İngilizceniz yoksa yardımcı olabilirim.

hozedante

@if bakıyorum abi hemen, ingilizce sorun değil.. teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Mart 2012 - 23:39:25

Alıntı yapılan: if - 18 Mart 2012 - 23:14:42
@hozedante, http://blog.jvc26.org/2011/09/29/multimonitor-ubuntu-oneiric-fglrx bağlantısındaki öneriyi deneyebilir misiniz? İngilizceniz yoksa yardımcı olabilirim.

Olmadı usta... Değişen bir şey yok, aynen yaptım..