asus N51VN yavas kurulum ve agir calisma sorunu

Başlatan gezgin_04, 15 Mart 2012 - 21:49:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burk

@gezgin_04 aslında fazla aceleci davrandınız, keşke biçimlendirme işine girişmeden önce bir de bize sorsaydınız. Sanırım tüm diski komple temizlediniz, öyle mi?

gezgin_04

@ burk hocam
hayır tamamen biçimlendirmedim linux silinmedi bir bir türlü windowstan tecrübem vardı grub u kaldırdım ve yerel disk c  sistem iken mantıksal oldu recovery sistem dosyasına döndü mantıksal ifadesini kaldıramadım xp cd si ile recovery e dokunmadan disk c yi düzelttım ama recovery hata veriyordu zaten recovery de vista vardı çok koymadı ama linux çok güzel bir işletim sistemi çok begendiım ama kursagımda kaldı sanalda çatır çatır çalışıyor. bununda pek faydası olmuyor virtualbox ve windows 7 64 bit olunca sistemi çok yoruyor....

burk

@ gezgin_04 açıkçası Ubuntu'yu neden kaldıramıyorsunuz anlamıyorum, hani kaldırabilsek şöyle temiz bir kurulum sonrası uğraşalım diyeceğim. Bu arada Windows'da 64 iken Ubuntu'da 32 bit mi kullanıyorsunuz?

if

@gezgin_04, ubuntu canlı cd başlatın sudo fdisk -l çıktısını buraya aktarın.

gezgin_04

@BURK HOCAM

kaldıramadım derken ubuntuyu normal kurulumda windows dvd sini taktığımda biçimlendirmiyordu ama silyordu  çekirdek ön yüklemeyi denedikten sonra laptop ön yükleyicisinde iki tane linux biri previous linux gibi bir sey diğeri de diğeri de ubuntu 11.10 ve sonunda pae diye iki linux vardı birde benim recovery vardı. ama çekirdek ön yükleyici acpi of denerken linuxun kurulu olduğu diski silip biçimlendirdiğim halde  sonra baktım yavaş kurulum  yaptığım disk aynen duruyor çekirdek ön yükleyici ile yaptığım kurulum da 5 gb bir yer ayırmış ondan sonra her sey karıştı. çekirdek ön yükleyici yöntemi le linux cdsini taktım işlemleri yaptım diski sıldım geriye döndüm disk c biçimlenmedi bir daha recovery i de sildim d e çok önemli dosyalrım vardı ona dokunmadan xp ile hallettim.  benim sormak istediğim baska bir sey var linux işlemciye göre mı kuruluyor benim işlemcim 64 bit destekilyor
ben 32 bit kurdum. sizin sorunuza gelince şu anda sistem olarak 64 bit windows 7 yüklü ubuntuyuda virtual box ile kullanıyorum.
bir soru daha sormak istiyorum
ben ubuntuyu şu şekilde yükledim ilk basta ubuntu cd sini taktım windows 7 nın kurulu olduğu diski seçtim sonra exta4 seçtim ve bağlantı olarak''/'' sectım biçimlendir tikını koyup simdi yükle dedim ve yükledim. yani basından beri çıft sistem kurmadım windowstan kurtulup 250 gb da ubuntuyu kurmak istedim ama sürekli hata verdi yoksa kurulumda hata mı yapıyorum.

burk

@gezgin_04 32/64 bit olayı bir ihtimaldir diyelim ancak çok küçük bir ihtimaldir. Şimdi size kurulum rehberini vereceğim, oraya bir göz atın lütfen;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29698.0

Bunun dışında Windows 7 veya XP CD'si ile ilgili bölümü biçimlendirememeniz ilginç bir sorun. @if'in de bahsettiği üzere;
sudo fdisk -l çıktısını bir görelim.

gezgin_04

@burk hocam  bende bu kurulumu zaten gerçekleştırdım zaten aynen yaptım kurulumu  diski sil ve ubuntuyu kur seçeneğini mi  secsem baska türlü kurulumu yaptım diski sil ve ubuntuyu sil desem disk d yi de siler mi yani tüm hard diski mi siler yoksa ve ayrıca  sitesinde hangisini yükleyeceğim deskop var alternate var dvd leri var hangisini yükleyeceğim
4gb ram 2.80 işemci hızım var 64 bit destekliyor 64 yüklesem mi, burk hocam sizin ve if hocamın istediklerini zamanında yapamadım. bugün yeniden sıfır bir kurulum yapıp yeniden deneyeceğim.....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mart 2012 - 15:58:14

@if hocam benden canlı cd kurulum yapın demişsiniz şu an normalde laptopta sadece windows 7 64 bit var. sormak istediğim canlı cd yi oluşturmak için ubuntunun kurulu olması gerekiyor değil mi virtual box da ubuntu var onun üzerinde oluşturulabilir mi şimdiden emekleriniz için tesekkürler.....

if

@gezgin_04, Ubuntu'nun kurulu olmasına gerek yok, kurulum cd'si aynı zamanda canlı cd'dir.

gezgin_04

@if hocam canlı cd kavramını biraz açar mısınız nerden indirebiliriz yardımcı olur musunuz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: if - 19 Mart 2012 - 17:12:00
@gezgin_04, Ubuntu'nun kurulu olmasına gerek yok, kurulum cd'si aynı zamanda canlı cd'dir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gezgin_04

@burk ve if hocam istediginiz sudo fdisk -l in ciktisi

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x97646c29

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   512966655   256379904    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       512968702   976771071   231901185    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5       512968704   976771071   231901184    7  HPFS/NTFS/exFAT

Disk /dev/sdb: 4018 MB, 4018143232 bytes
124 heads, 62 sectors/track, 1020 cylinders, total 7847936 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x00084aa0

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *          62     7841759     3920849    b  W95 FAT32
ubuntu@ubuntu:~$

canli cd de bile cok agir  calisiyor

if

@gezgin_04, Ubuntu'yu hangi bölüme kurmak istiyordunuz?

gezgin_04

@ İF HOCAM 250 GB LIK DISKE YUKLEMEK ISTIYORUM

if

@gezgin_04, Wİndows kalacak mı? /dev/sda1 sanırım kurtarma bölümü, /dev/sda2 windowsun kurulu olduğu alan, /dev/sda5 Ubuntu kurmak istediğiniz bölüm oluyor.

gezgin_04

@if hocam benimde zaten anlamadığım bu işte ubuntuda neden 5 bölüm var halbuki ilk yüklememden sonra benim recovery  bölümünü uçurdu  düzeltemedim ve xp cd si ile recoveryi disk c ile birlestirdim ve windows 7 kurdum yönetten disk görüntüsü vereceğim

burda disk 3 bölümde görülüyor  100 mb sistem için ayrıldı
data benim disk d bütün verilerim burda
ben c deki windowsu silip ubuntu kurmak istiyorum

if

@gezgin_04, 5 bölüm görmüyor Ubuntu, 3 bölüm var yazdığım gibi. C bölümüne kuracaksanız kurulum sırasında /dev/sda2 olanı seçeceksiniz.

gezgin_04

@if hocam sorun kurulacak yer değil sorun usb den olsun dvd den olsun cd den olsun hepsini denedim kurulum 4 saat sürüyor ve kurulum bittikten sonra ekran kartını da yükledim o kadar ağır çalışıyor ki verem ediyor canlı cd de çok ağır bu konuda sizden yardım istiyorum simdiden tesekkürler....

if

@gezgin_04, acpi=off parametresiyle 20 dakikada yüklemeyi tamamladığınızı yazmışınız. Yine kuruluma başlamadan önce acpi=off ile başlatırız kurumu.
Ağır çalışmasını engellemek için parametreyi kalıcı yaparız.

gezgin_04

@if hocam bir sürü sitede sordum bu konuyu  ve ubuntudan da böyle bir cevap geldi
Alıntı YapMerhaba;

https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=42725
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/841948
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/793437

adreslerindeki sorun sizin sorununuz ile aynı, kernel 2.6.38-8 sonrasında bu problem mevcutmuş, Ubuntu 12.04 beta'yı denediniz mi bilmiyorum, belki onda ki test aşamasındaki kernel sürümleri probleminizi çözebilir.

Yine bir diğer öneri de, yukarıda bahsettiğim adreslerde kernel açılış parametrelerine

acpi=off

ekleyerek açmak sorunu çözüyormuş fakat bunu yaptığınızda da acpi devre dışı kalacak, dolayısıyla bilgisayarı uyutmak gibi bazı olaylarda sorun yaşayabilirsiniz.

şimdi biz bu acpi yi kalıcı yaparsak sonradan düzeltme imkanı var mı windows ve diğer işletim sistemleri için?

if

@gezgin_04, düzeltme imkânımız var elbette. Yapacağımız iş grub ayar dosyasına bir satır girmek, istenildiği takdirde geri silinir. Olmadı 10.04 kurulur.

gezgin_04

@if hocam kalıcı yapma kodlarını alabilir miyim yanılmıyorsam gecici olarakda yapılabiliyor diye bir yerde okumuştum onlarında varsa kodlarını alabilr miyim zaten alternatif olarak su anda 10.04 indiriyorum onu canlı olarak deneyeyim olmazsa 11.10 kurar ayarları kalıcı yaparız...

gezgin_04

@ if hocam kodları kullanmadan önce 10.04 kurdum çok basarılı bir kurulum yaptı ve çok hızlı çalışıyor sormak istediğim  sey güncelleme yapsam mı diye tereddüt ettim. çünkü  cekirdek sürümü yükselebilir diye korktum.....

if

@gezgin_04, güncelleme yapabilirsiniz. 2.6.38'e çıkar en fazla çekirdek sürümü. O çekridek sorunlu olursa eski çekirdekle açabilirsiniz.

gezgin_04

günlerdir denemediğim sürüm kalmadı opensuse,fedora,pclinuxos, hepsinde kernel 3 sürümleri olduğu için kullanamıyorum hepsinde de gnome system monitor cpuyu sömürüyor linux üreticileri bu sorunu çözecek gibi görünmüyor asus n51vn kernel 2.6.x ya mahkum kaldı.