ATI RADEON HD 6750 SÜRÜCÜ HATASI

Başlatan hsatan, 15 Mart 2012 - 00:35:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hsatan

Ubuntu 10.04 e sürücü kurdum ancak tanımadı sanırım sürücüyü. Catalyst i açtığımda bana şunu diyor:
Catalyst Control Center Linux sürümü başlatılırken bir sorunla karşılaşıldı.  Aşağıdaki sebeplerden birinden dolayı oluşmuş olabilir.

Hiçbir ATI grafik sürücüsü kurulmadı veya ATI sürücüsü düzgün çalışmıyor.
Lütfen ATI donanımınıza uygun ATI sürücüsünü kurun, veya aticonfig'i kullanarak yapılandırın.

Tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yardımınızı bekliyorum.

burk

@hsatan ekran kartı ile ilgili çıktıları buraya kod etiketi içinde geçmekle işe başlayabilirsiniz. :)

hsatan

Alıntı yapılan: burk - 15 Mart 2012 - 00:38:00
@hsatan ekran kartı ile ilgili çıktıları buraya kod etiketi içinde geçmekle işe başlayabilirsiniz. :)
Oldu sanırım. Şimdi yardımcı olabilir misiniz?

if

hsatan

@if Çıktıyı kod olarak göstermemi söylemiş burk. Onu düzelttim. Oldu derken bahsettiğim oydu  :)

if

@hsatan, catalyst'i LC_ALL=C amdcccle şeklinde başlatınca oluyor mu?

hsatan

if

@hsatan, hangi anlatımdan faydalanarak kurdunuz sürücüyü? dpkg -l | grep fglrx
sudo aticonfig
lspci | grep VGA
çıktılarına bakalım.

hsatan

Aslında buradaki anlatımlara göre kurmadım. Yazılım merkezinden kurdum. Bir hafta önce ubuntu 11.10 kullanıyordum hiçbir sorun yaşamamıştım aynı şekilde kurmama rağmen. Çıktıları sırasıyla yazıyorum.
ii  fglrx                                2:8.723.1-0ubuntu6                              Video driver for the ATI graphics accelerato
ii  fglrx-amdcccle                       2:8.723.1-0ubuntu6                              Catalyst Control Center for the ATI graphics
ii  fglrx-modaliases                     2:8.723.1-0ubuntu6                              Identifiers supported by the ATI graphics dr
ii  xorg-driver-fglrx                    2:8.723.1-0ubuntu6                              Transitional package for xorg-driver-fglrx

aticonfig: No supported adapters detected

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Device 68bf

burk

Benim bu iletimden kastettiğim forumda ekran kartı ile ilgili konularda istenmiş olan çıktılardı. Ancak ilk iletinizi düzelttiğiniz için de teşekkür ederim. :)

Konuyla ilgili olarak sürücüyü siz nereden ve neden kurdunuz? Sistem kurulum için öneride bulunmadı mı? Ayrıca;
jockey-text --list
glxinfo | grep render
jockey-text –list
çıktılarını da buraya geçin lütfen.

hsatan

Alıntı yapılan: burk - 15 Mart 2012 - 21:06:06
Benim bu iletimden kastettiğim forumda ekran kartı ile ilgili konularda istenmiş olan çıktılardı. Ancak ilk iletinizi düzelttiğiniz için de teşekkür ederim. :)

Konuyla ilgili olarak sürücüyü siz nereden ve neden kurdunuz? Sistem kurulum için öneride bulunmadı mı? Ayrıca;
jockey-text --list
glxinfo | grep render
jockey-text –list
çıktılarını da buraya geçin lütfen.
Tam olarak anlayamamışım kusuruma bakmayın :) Şimdi tekrar Ubuntu 11.10 kurdum. Ekran ölçüsü tam olarak düzeldi istediğim gibi 1080p gösteriyor fakat sürücüyü hala kuramadım. bir önceki kurmaya çalıştığımda da şimdide sürücüyü kurmam gerektiğini söylemişti göstermişti ancak kurmaya çalıştığımda kurup açmıyordu. 11.10 a geçtikten sonra kurmuyor bile. Çıktıları sırasıyla şöyle sunayım:

xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils

Sonuncuda bir çıktı olmadı.

burk

sudo apt-get install mesa-utils
kodu ile
glxinfo | grep render çıktısını verin lütfen.

hsatan

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Sıralanan paketler otomatik olarak kurulmuştu artık gerekli değiller:
  wine1.3-gecko
Kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  mesa-utils
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 1, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 30,3 kB
Bu işlemden sonra 152 kB ek disk alanı kullanılacak.
Alınıyor:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ oneiric/universe mesa-utils amd64 8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2 [30,3 kB]
0sn'de 30,3 kB alındı (65,3 kB/s)
Önceden seçilmeyen mesa-utils paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor... 159566 files and directories currently installed.)
Unpacking mesa-utils (from .../mesa-utils_8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2_amd64.deb) ...
Processing triggers for man-db ...
mesa-utils (8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2) kuruluyor...

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD JUNIPER
    GL_NV_conditional_render, GL_AMD_draw_buffers_blend,

burk

@hsatan sürücünüz yüklendi sanırım, son olarak;
/usr/lib/nux/unity_support_test -p
/usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
çıktılarına da bakalım.