[Çözüldü] mantıksal sürücü kuramama

Başlatan yildiz2005, 12 Mart 2012 - 21:18:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yildiz2005

Merhabalar

Bilgisayarımda 320 gb hard disk var
Bilgisayarımda windows 7 ve ubuntu var
Kurumlarda ayırmadığım 224 gb bir alan bulunmakta.

Şimdi kurulumlar bittikten sonra bu hard diske 1 tane daha birincil bölüm sonrasında kalan yaklaşık 200 gb alana mantıksal sürücü kurmak istiyorum ancak birincil bölüm oluşturulmasına rağmen mantıksal sürücü bölümü seçilemiyor ve doğal olarak mantıksal sürücü kuramıyorum.

if

@yildiz2005, muhtemelen dahili bellekte bir de kurtarma bölümü vardır windows için. Bu durumda Ubuntu+windows+kurtarma bölümü+diğer birincil bölüm ile toplamda 4 birincil bölüm elde etmiş olursunuz ki daha fazla bölümleme yapamazsınız.

Şu çıktıya bir bakalım: sudo fdisk -l

yildiz2005

Uploaded with ImageShack.us

ekran görüntüsü bu ancak ayrılmamış ve işlenmemiş bölüm gözükmüyor

if

@yildiz2005, sudo apt-get install gparted komutuyla Gparted uygulamasını kurun ve ardından Unity panelde bulunan ubuntu simgesine tıklayıp arama kutusuna gparted yazıp uygulamayı bulun ve çalıştırın. Uygulama bölümlenmemiş alanı gösteriyor mu?

yildiz2005

cagriemer

Diskinizde uc adet birincil bolum bir adet de uzatilmis bolum var. Daha fazla bolum olusturamazsiniz.

yildiz2005

Bir bölüm silip yeni bir bölüm oluşturdum.
Ancak bu seferde erişim hakları ile ilgili sıkıntı yaşadım.
O sıkıntının çözümü nedir

cagriemer

Dosyanin sahipligini uzerinize alirsaniz oyle bir sorun yasamazsiniz. Bir baslikta genelde bir sorunun konusulmasindan yanayiz. Ilk sorununuz cozulduyse lutfen basligi cozuldu olarak isaretleyin. Ikinci sorununuz chown komutuna goz attiktan sonra cozulmezse ayri bir baslik acabilirsiniz.

yildiz2005

alquirel