Oyunlarda ekran kararması?

Başlatan cedin, 07 Eylül 2008 - 05:26:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cedin

Arkadaşlar oyun ekranı açıldığı zaman anlık kararmalar oluyor ve sürekli devam ediyor(ekran pır pır ediyor derler ya ondan). bilgisayarım ubuntuyu kurduğumdan beri hiç kasmadı oyunlarda zaten ağır oyunlar değil yani bilgisayar kaldırıyordur ama neden olduğunu bulamadım.

önceden compiz fusion yüzünden aynı şeyle karşılaşıyordum, cumpiz şu anda bilgisayarımda yüklü değil. acaba nedeni nedir?

heartsmagic

Çok temel bir soru olacak ancak grafik kartı sürücülerin yüklü mü? Kartın ne, tam olarak marka model?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cedin

ekran kartım: ati x800 gto fireblade. envy ile yükleme yapmadım ama sistem/yönetim/hardware drivers/ da ati olarak görüyor ve kullanımda diyor

Contempt

aynı sorunu bende video izlemek ve oyun oynamak istediğimde de yasıyorum.
Ekran Kartım ati radeon x1550 envy ile kurdum. Çok defa tekrar (reinstall)  kurulum yaptım ama sorun çözüme kavuşmadı hazır konu açılmışken bende yazayım dedim!
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

glxinfo | grep render

Yes döndürüyor mu?

Contempt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2008 - 23:47:50
glxinfo | grep render

Yes döndürüyor mu?
contempt@ubuntu:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Radeon X1550 64-bit

ekrak kartımı envy ile çok rakat kurabiliyorum herthangi bir sorun veya hata almıyorum compizi çok rahat kullanıyorum ama gel geleleim bir video yada oyun açtığımda sürekli ekran kırpması yasıyorum.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Bu durumda araştırmak lazım konuyu derinlemesine. Ben kabaca baktım ama pek netice bulamadım. Belki biraz daha zaman ayrılırsa bir şeylere ulaşılabilir. Oyunlar olmasa işin içinde videolar için video çıkışını değiştirip dene derdim ancak oyunlar olduğundan sanırım sorun bundan kaynaklanmıyordur.

Contempt

türkçe kaynak olarak burdan başka bir kaynak göremiyorum. Diğer sitelerdede (ubuntu.com) lisan'ımız yeterli değil. Oyun meraklısı değilim sadece  her video izlemek için xp ye geçmekten sıkıldım. Başka bir sorunum yok.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Sen yine de bir dediğimi dene. Kullandığın oynatıcı neyse video çıkışlarını şöyle bir dene. Misal x11, x11 ise sdl vs.

Contempt

mplayer de denedim ama sonuc aynı ?  video ceksem nasıl paylasabılırım sızlerle?
Herşeye Rağmen...

cedin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2008 - 23:47:50
glxinfo | grep render

Yes döndürüyor mu?

no diyor şu anda. anlamadığım bi şey var diğer konuları araştırırken aynı şeyi yazmışlar denediğimde yes yazıyordu şimdi no yazıyor :)

envy ile kurulum yapmam lazım heralde öyle mi?

heartsmagic

@cedin, Envy veya normal yollardan kurulum yapabilirsin.

@Contempt video paylaşsan da çare bulabiliyor muyuz inan bilmiyorum.

matafleur

Biraza konunun dışına taşacak ama sorunun monitöründe olma ihtimal falan varmı?Kablolarda vs.Çok düşük bir ihtimal de olsa kontrol edebilirmisin?Ne bileyim başka bir monitörde veya aynı monitörde başka bir dağıtımda falan.

cedin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Eylül 2008 - 01:04:01

normal yollar derken başka hangi yöntem var acaba?
  şu anda sizin açtığınız envy ile kurulumu anlatan bölüme bakıyordum program yüklemeden kurulumu varsa onu uygulayayım

Contempt

ekran tazeleme hızı  olayı ile ilgisi olma ihtmali varmıdır acaba ? suanda 60 hz ekran çözünürlüğüm ise 1440 + 900
Herşeye Rağmen...

Contempt

Alıntı yapılan: cedin - 08 Eylül 2008 - 01:10:19

şu anda sizin açtığınız envy ile kurulumu anlatan bölüme bakıyordum program yüklemeden kurulumu varsa onu uygulayayım
sistem - yönetim - hardware drivers yolu ilede kurabılırsın.
Herşeye Rağmen...

cedin

Alıntı yapılan: Contempt - 08 Eylül 2008 - 01:12:09
Alıntı yapılan: cedin - 08 Eylül 2008 - 01:10:19

sistem - yönetim - hardware drivers yolu ilede kurabılırsın.

oradan kurdmuştum önceden şimdi de baktım kurulu gösteriyor ama problemi çözmüyor:(

heartsmagic

O zaman bir de Envy'yi dene bakalım. Ancak ilk etapta oradakileri kaldırsan fena olmaz sanırım.

cedin

şu anda sorun hallolmadı başka sorunlar çıktı.:)

bilgisayar sağlıklı şekilde yeniden başlamıyor bi kaç defa denedim hep aynı. ubuntu yazısı gelip bi çubuk doluyor ya, o kısıma her geldiğinde routine check of drives diyor ve yüzde yüz olunca bilgisayar açılıyor.
bazen çözünürlük düşüyor öyle açılıyor bilgisayar.

şimdi ne yapmalıyım? envy i felan komple silsem de tekrar yüklesem felan diye  düşündüm ama önce size sorayım dedim.

ubuntuyu yüklediğim günden beri hep bişeyler eklemeye felan uğraştığımdan sorunum hiç bitmiyor ama inatla windowsa dönmüyorum ve dönmeyeceğim :)

heartsmagic

Ne oldu da o hale geldi? Eğer çözünürlük falan düşük geliyorsa muhtemelen sürücülerin bozulmuştur, Ubuntu da standart ayarlarla açıyordur. Temiz temiz silip yeniden kurmayı dene sürücülerini.

cedin

envy i sildim ama hala sorun devam ediyor.

bilgisayarı kapat yazısını tıkladığım zaman herşey gidiyor masaüstündeki resim ekranda kalıyor ve öylece bekliyor, reset atmadan da tekrar açılmıyor. şimdi bilgileri felan sağlama almak için yedek bölümüne taşıyorum heralde sistem çöker bir iki gün içinde böyle devam ederse :)

cedin

bu sorunu en az zararla nasıl atlatabilirim acaba? bi öneriniz varmı

atomkarinca

Aşağıdaki komutla bir mola verebilirsin ve herşeyi silip sıfırdan başlarsın;
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Yada sistemi yeniden kurarsın. Ama ne yaparsan yap yedeklerini almayı unutma çünki ortalık baya karışmış galiba.

cedin

Alıntı yapılan: tanzer - 08 Eylül 2008 - 03:52:26
Aşağıdaki komutla bir mola verebilirsin ve herşeyi silip sıfırdan başlarsın;
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

* ya da sistemi yeniden kurarsın. Ama ne yaparsan yap yedeklerini almayı unutma çünki ortalık baya karışmış galiba.

teşekürler arkadaşım ama olan oldu. bilgisayara reset atmıştım beş on kez ve sonra bir ara bilgisayar açıldığında parola kullanıcı ismi felan girdikten sonra, beyaz bir ekran geldi masaüstü yerine. hiçbir şey göremiyorsun ama bilgisayarın açıldığını ve masaüstünün doğru şekilde başladığını anlıyorsun çünkü müzik felan açtım amarokun yerini felan tahmin ederek ve müzik dinleyebiliyordum ama ekranda sadece komple beyazlık oluyor işte. sonuçta sistemi yeniden kurdum kaybettiğim bilgiler var ama böyle bişey aklıma geldiğinden önceden bilgilerimi yedek bölümüne taşımaya başlamıştım önemli şeyleri kurtardım yani.
sistemi yeniden kurunca ilk işim grafik kartını envy ile kurmak oldu ve bir kaç denemeden sonra sağlıklı kurulumu yaptım.

bu olayların sebebi de benim tahminim; envy ile kurulum yaparken sistem/yönetim/hardware drivers kısmınıda işin içine karıştırmam oldu.

heartsmagic

Kötü bir çözüm olmuş ancak çözülmüş. Biraz daha tecrübeli olsaydın belki yeniden kurulum bile gerekmezdi. Envy ile kaldırmışsın ancak standart sürücüler kurulu mu değil mi sanırım kontrol etmedin. Linux altında olayların karışması mümkün ama sonuçta değişen her şey bir dosya. Neye müdahale edeceğini bildikten sonra çözmek pek zor olmasa gerek.