C++ ve Qt Framework ile Android için Uygulama Geliştirmek

Başlatan virs, 08 Mart 2012 - 23:25:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

virs

İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)

travego0403

Anladığım kadarıyla bunu port etmeyi başaran yazılımcı ne Qt nede Google da bir yazılımcı. Boş zamanlarında ilgilenerek başarmış. Bu gerçekten harika bir şey, kodunun açık olmasının getirdiği bir avantajın Qt ye bir getirisi.

Yalnız haber eski, neredeyse bir seneyi geçmiş.  :) Acaba şu an Alpha düzeyinden ileri gitti mi? Android Markette (Google Play) Qt ile yazıllmış uygulamalar var mı?

"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

ahmetturan

sistem hala alfa aşamasında. buradan takip edebilirsiniz:http://sourceforge.net/p/necessitas/home/necessitas/
ayrıca başlıkta c++ denmiş ama bildiğim kadarıyla yine bir miktar java bilmek gerekiyor kodlama yapabilmek için. yanlışım varsa düzeltin.
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

hyperThread

Adam güzel iş yapmış, vallahi bravo. Android markette evet mı bu şekilde yazılan uygulama?

virs

Alıntı yapılan: ahmetturan - 09 Mart 2012 - 10:52:04ayrıca başlıkta c++ denmiş ama bildiğim kadarıyla yine bir miktar java bilmek gerekiyor kodlama yapabilmek için. yanlışım varsa düzeltin.

Qt malum C++ için geliştirilmiş bir framework'tü, daha sonra Java, Python vs. gibi dillere port edildi.
Video da hem C++ hem de Java için Qt Creator IDE projelerini örnek olarak gösteriyor, ikisinden herhangi biriyle projeni yapabilirsin.
Bu projeye göre java ya da c++ kullanmak tercih meselesi. Yani java bilmene gerek yok.
İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)

Ozmo

adam güzel iş başarmış ama büyütülecek bişi yok sonuçta andorid linux kerneli kullanıyor şimdi sen gtk kütüphanelerini android'e koyarsan gtk uygulamalarıda çalışır :) hatta gui için java kullanmaya gerek kalmaz ama bu çok güzel bir örnek bir çalışma... "şahsi düşüncem google baştan beri gui için java yerine qt yada gtk ile çalışsaydı java ile patent davasına girmezdi" :)

sem

Android Open GL ES ile ilgili araştırma yaparken şu videoya denk gelmiştim...

http://www.youtube.com/watch?v=MmuCecElBJs

Necessitas ile yapılmış sanırım bu birimler de ve gerçekten konuşturmuşlar yani =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ahmetturan

dün gece necessitas'a bir daha merak salıp bir kaç deneme yaptım. fakat maalesef bir çok sorunla karşılaştım. deneme yanılma yöntemiyle sorunları halledip daha sonraki kurulumlar için bana rehber olsun diye bir belge hazırladım. ilgilenen arkadaşlar olur diyerek gönderiyorum. fakat altını bir daha çizeyim tamamen deneme yanılma yöntemiyle hazırladığım bir belgedir bu.

1. http://sourceforge.net/projects/necessitas/files/ adresinden necessitas-sdk'yı indiriyoruz.
2. http://sourceforge.net/projects/ministro.necessitas.p/files/ adresinden ministro.apk'yı indiriyoruz
3. necessitas-sdk'yı /opt/necessitas altına kuruyoruz.
4. Kurulduktan sonra /opt/necessitas/QtCreator/bin altındaki necessitas dosyasını root olarak çalıştırıyoruz. bu konut qt creator benzeri (neredeyse aynısı) bir ide açacak.
5. Tools->Options->Android yolundaki ayarlar ekranındaki ayarları aşağıdaki gibi yapıyoruz.

6. AVD Manager sekmesinden Add'a tıklayarak sanal makine oluşturuyoruz ve ayarlar penceresini kapatıyoruz.
7. File->New Project->Qt Widget->Qt Gui Application yolunu izleyerek yeni proje oluşturuyoruz
8. Target penceresinde Android'i seçiyoruz.
9. Proje açıldıktan sonra soldaki menüden Projects'i seçip ayar ekranını açıyoruz.
10. Package configuration sekmesinin altında Manifest sekmesinde android target sdk değerini denetliyoruz.
11. Deploy sekmesi altında install ministro system wide... şıkkını seçip yanında etkinleşen choose apk düğmesinde tıklıyoruz. Açılan ekran başta yüklediğimiz ministro.apk'yı seçip tamam diyoruz.
12. Uygulamayı yazıp build'e tıklıyoruz.
13. Tekrar projects->package configurations->libraries'i seçip read information from application'a tıklıyoruz. Gerekli kütüphaneler sdk tarafından seçiliyor.
14. /opt/necessitas/android-sdk/tools altında root haklarını alarak ./emulator -avd <sanal makine adı> komutunu veriyoruz. Bu komut sanal makineyi açıyor.
15. Sanal makine açıldıktan sonra run'a tıklıyoruz.
16. uygulama sanal makineye yüklendikten sonra bazı kütüphanelerin eksik olduğunu yazan bir uyarı mesajı geliyor. bunlara tamam diyoruz.kütüphaneler yüklendikten sonra uygulama açılıyor.

kolay gelsin
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

yavuz21

Yeni konu açmak yerine buradan devam edeyim dedim QTcreator 5.0.2 kullanıyorum. Android kit olarak eklenmiş ve android-sdk sı ile çalıştırılabiliyor ama tam olarak nasıl yapılır çözemedim yardımcı olabilecek varmı.