[Nasıl] Ssmpt Kurulumu, ayarları ve gmail ile eposta gönderme

Başlatan brooqs, 05 Mart 2012 - 21:35:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

brooqs

Merhabalar,

Şimdi birazdan sizlere kendi ihtiyacımdan doğan ve evinizde kurduğunuz web sunucular için spama düşmeden nasıl e-posta göndereceğiniz konusunda yardımcı olacak bir çözümden bahsedicem. Evimizde kurduğumuz sunuculardan e-posta göndermek sıkıntılı bir süreçtir. E-posta sunucumuzu tam olarak yapılandırsak bile çıkış yaptığımız ip adresi çoğu otorite için spam olarak değerlendirileceğinden gönderdiğimiz e-postalar spam olarak görüncektir ki kimse böyle bişey olmasını istemez. Karalistelere düştükten sonrada tekrar ordan çıkmak oldukça zordur.

Öncelikle ssmtp den bahsetmek istiyorum. Ssmtp güvenli olarak ssl bağlantıyla gmail hesabınıza bağlanmanızı ve smtp protokolü üzerinden eposta göndermenizi sağlayan tadından yenmeyen bir uygulamadır. Kurulumu ve ayarları oldukça basittir. Gelelim kurulumuna.

Ssmtp normal depolarda olan bir uygulama olduğundan dolayı konsolumuza

sudo apt-get install ssmtp

yazarak kurulum işlemini başlatabiliriz.

tdh@cybertron:~$ sudo apt-get install ssmtp
[sudo] password for tdh:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following NEW packages will be installed:
  ssmtp
0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 53.2kB of archives.
After this operation, 8,192B of additional disk space will be used.
Get:1 http://russell.cs.bilgi.edu.tr/ubuntu/ maverick/universe ssmtp i386 2.64-4fakesync1 [53.2kB]
Fetched 53.2kB in 0s (92.6kB/s)
Preconfiguring packages ...
Selecting previously deselected package ssmtp.
(Reading database ... 144468 files and directories currently installed.)
Unpacking ssmtp (from .../ssmtp_2.64-4fakesync1_i386.deb) ...
Processing triggers for man-db ...
Setting up ssmtp (2.64-4fakesync1)

not: eğer daha önce sisteminize kurduğunuz sendmail yada diğer pear ile iligili paketler varsa bunlar kaldırılacaktır. ben daha önceki denemelerimde böyle olmuştu. Yanlış biliyorda olabilirim

kurulum işlemi bittikten sonra hemen

sudo vim /etc/ssmtp/ssmtp.conf

dosyasını bir text editörle root haklarıyla açıp düzenlememiz gerekiyor.

Not: vim nano gibi bir text editördür. Oldukça gelişmiş özelliklere sahiptir. sizler nano kullanıyorsanız vim yazan yeri nano ile değiştirerek yapabilirsiniz.

Ssmtp.conf dosyasını açtığınızda karşınıza gelenler aşağıdaki gibidir.

#
# Config file for sSMTP sendmail
#
# The person who gets all mail for userids < 1000
# Make this empty to disable rewriting.
root=postmaster

# The place where the mail goes. The actual machine name is required no
# MX records are consulted. Commonly mailhosts are named mail.domain.com
mailhub=mail

# Where will the mail seem to come from?
#rewriteDomain=

# The full hostname
hostname=cybertron

# Are users allowed to set their own From: address?
# YES - Allow the user to specify their own From: address
# NO - Use the system generated From: address
#FromLineOverride=YES

Yukarıdaki parametreleri anlatmadan önce ssmtp.conf dosyasının son haline bir bakalım

#
# Config file for sSMTP sendmail
#
# The person who gets all mail for userids < 1000
# Make this empty to disable rewriting.
root=birisi@gmail.com

# The place where the mail goes. The actual machine name is required no
# MX records are consulted. Commonly mailhosts are named mail.domain.com
mailhub=smtp.gmail.com:587

# Where will the mail seem to come from?
rewriteDomain=

# The full hostname
hostname=birisi@gmail.com

UseSTARTTLS=YES

AuthUser=birisi@gmail.com
AuthPass=*********

# Are users allowed to set their own From: address?
# YES - Allow the user to specify their own From: address
# NO - Use the system generated From: address
FromLineOverride=YES

Yukarıdaki değişiklikleri kendinize göre düzenleyip kaydettikten sonra gelelim işlemi test etmeye test etmek için aşağıdaki komutu yazın

sudo ssmtp ali@veli.com

entera bastıktan sonra kursör sizden bişeyler yazmanızı bekleyecektir. Herhangi bir şey yazın ve enter tuşuna tekrar bastıktan sonra ctrl+d kombinasyonunu kullanarak işlemi tamamlayın.

Not: Şuanda gmail servislerinde sisteme girerken telefonunuza gelen sms ile 3d güvenlik seviyesi uygulanıyor. Eğer gmail hesabınızda bu aktifse e-posta gönderemessiniz. Burada benim asıl anlatmak istediğim smpt adresini bildiğiniz başka bir sunucu içinde gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra e-posta gönderebiliyor olmanızdır.

Herkese kolay gelsin iyi günler.
Linux is an adventure!!!

burk

@brooqs öncelikle elinize sağlık, başlığa küçük bir ibare ekledim ve bu bölüme taşıdım, kolay gelsin. :)

brooqs

Bu sondu bir daha doğru yere yazacağımdan şüpheniz olmasın iyi geceler :)
Linux is an adventure!!!

burk

@brooqs siz böyle yararlı şeyler yazın da biz taşırız, size de iyi geceler. :)

brooqs

Son bi ekleme bunu yazıya ekleyecektim ama unutmuşum. Ssmtp yi kurduktan sonra bilgisayarınızda çalışan web serverınız için php mail fonksiyonu çalışmaya başlayacak ve gönderilen maillerde sizin mail adresiniz görünecektir. Buda evinde php uygulamalar çalışıpta mail gönderme ihtiyacı olduğunda çok yararlı bir fonksiyon olacaktır.

Birde şuan düşünüyorum ama sunucularımız hakkında anlık veriler alıp bunları php+ sh script kullanarak mail yoluyla bilgilendirme konusunda bir proje başlatmayı düşünüyorum yakında yayınlamaya başlarım.

Sağlıcakla..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mart 2012 - 23:08:13

Az önce keşfettiğim bir detayıda paylaşmak istiyorum.

Normalde gmail servislerinden email atılamadığını söylemiştim ama bu durumu çözmek içinde bir yol var gmail hesap bilgilerinizde uygulamaya özel şifreler kısmından oluşturacağınız bir şifreyi ssmtp.conf içerisindeki AuthPass parametresine yazarsanız mail gönderme işlemi gerçekleşiyor.
Linux is an adventure!!!