[Nasıl]E17/Enlightenment Masaüstü Kurulumu (11.10)

Başlatan Aequitas, 03 Mart 2012 - 10:47:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Öncelikle E17/Enlightenment nedir sorusuyla başlayalım.
Enlightenment, E17 masaüstü yöneticisi ile varsayılan olarak gelen pencere yöneticisidir. E17 gibi kendisi de çok hafif olduğu için sistem kaynaklarını son derece asgari kullanır. Tabi ki bunda "modüler" bir yapısı olmasının da artısı var. Modüler yapı nedir. Masaüstü ortamı pek çok ufak modüllerden oluşuyor. Kullanıcı bunları kendi isteği doğrultusunda ekleyip kaldırabiliyor. Bu sayede günlük kullanımınızda varlığından bile haberiniz olmayan bazı özellikleri hiç açmadan sisteminizi daha verimli bir şekilde kullanma imkanınız oluyor.
Alıntı YapThe suggested minimum RAM required for a full Linux system + EFL application is 16MB, but you may be able to get by on 8MB. For full functionality 64MB or more is suggested. As little as a 200Mhz ARM core will provide sufficient processing power (depending on needs).
Özetle 8MB RAM bile asgari düzeyde bu masaüstünü çalıştırmak için yeterli deniyor. Tüm özellikleriyle sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için ise en azından 64MB RAM'e ihtiyaç duyulduğundan bahsedilmiş ki bu bile çok ama çok düşük bir miktar. İşlemci için ise 200Mhz'lik ARM işlemcilerinin iş görebildiği belirtilmiş. Varın gerisini siz düşünün. Bu kadar düşük sistem gereksinimlerini göz önünde bulunduracak olursak, sunduğu görsel başarım gerçekten takdire şayan.

Beğendiğim küçük bir özelliğini daha belirtmek istiyorum. Ekran çözünürlüğünü ayarlama konusunda pek çok dağıtımda sıkıntılar yaşamışızdır. Bu küçük canavar ekran çözünürlüğünü kendisi algılayıp ona göre otomatik olarak kendini ekrana uyarlıyor. Şöyle ki, deneme amaçlı Virtualbox üzerine kurduğum ArchLinux üzerine E17 kurdum. Virtualbox'un pencere boyutunu dilediğim şekilde değiştiriyorum, hemen ardından E17 değişen ekran boyutunu algılayıp saliseler içinde masaüstü çözünürlüğünü buna uyarlıyor. Örnek:800x540, 1200x960 vs.. Aklınıza hangi boyut gelirse.. Dolayısıyla hali hazırda çalışan sistemi harici bir monitöre taktığınız anda çözünürlük sıkıntısı çekmeyeceksiniz.
Yakın bir gelecekte bu masaüstü ortamı kendinden epey söz ettirecek gibi görünüyor.

Sözü daha fazla uzatmadan kuruluma geçelim.
Enlightenment'in resmi sitesinde Ubuntu deposu olarak bağlantı verdiği PPA'yı ekleyerek başlıyoruz işleme.

sudo add-apt-repository ppa:hannes-janetzek/enlightenment-svn

Ardından depolarımızı güncelleyip gerekli paketleri yüklüyoruz.

sudo apt-get update

sudo apt-get install e17 emodules-extra
Burada bir hatırlatma yapayım. Deponun sahibiyle konuştuğumda bana bu komutu vermişti kurulum için ama ben kurarken "emodules-extra" paketini bulamadı. Biraz araştırdıktan sonra "emodules-extra" paketiyle birlikte "emodule-...." şeklinde ne kadar paket  varsa hepsini indirdiğini öğrendim. Buradan yola çıkarak manuel biçimde bu paketleri yüklemeyi denedim, oldu. Eğer sizde de yukarıdaki gibi "emodules-extra" paketi bulunamazsa şu şekilde şekilde deneyin:
sudo apt-get install e17 emodule-*

İndirme kurma işlemi tamamlandıktan sonra geçerli oturumu sonlandırıp giriş ekranında "Enlightenment"i seçip yeni masaüstüne geçiyoruz. Başlangıçta bize dil seçeği, efektlerle ilgili bazı ayarları soruyor. Dil seçeneği kısmında Türkçe seçenekler arasında görünmüyor ama varsayılan seçeneğini seçerseniz Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

decent

Anlatım için teşekkür ederiz.
Önceki sabit konunun yerine sabitlendi.

Aequitas

Rica ederim. O halde içeriği biraz daha görselleştirelim. Önceki başlıktan kopyala yapıştır yapsam kimse bir şey anlamaz herhalde :)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

KemalALKIN

www.tckemal.ist

zembela

Bence özgür yazılım camiasına yakışır tek masaüstü denilebilecek durumda. Mödüler yapı mükemmel bir olay. Keşke pazar payı artsa. VirtualBox üzerinde sanki force mode da açılmış bir masaüstü kullanırcasına efektleri kullanabiliyorsunuz. :) Bunun ötesinde ne olacak merak ediyorum.

Aequitas

EFM dosya yöneticisi için halen gelişim sürecinde denmiş, bu süreç devam ediyor mu yoksa artık tamamlandı mı bilmiyorum ancak E17 üzerinde beğenmediğim nadir şeylerden biri bu dosya yöneticisi. Sanırım alışkanlıklar bu şekilde hissetmeme neden oluyor. Ama neticede Nautilus ve özellikle de dolphin gibi dosya yöneticileri gibi başarılı uygulamalar çok az vardır. Belki zamanla EFM de iyi bir gelişim gösterir. Bunun dışında gerçekten mutlaka denenmesi gereken bir masaüstü yöneticisi.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

KemalALKIN

Alıntı yapılan: Aequitas - 19 Nisan 2012 - 18:19:36
EFM dosya yöneticisi için halen gelişim sürecinde denmiş, bu süreç devam ediyor mu yoksa artık tamamlandı mı bilmiyorum ancak E17 üzerinde beğenmediğim nadir şeylerden biri bu dosya yöneticisi. Sanırım alışkanlıklar bu şekilde hissetmeme neden oluyor. Ama neticede Nautilus ve özellikle de dolphin gibi dosya yöneticileri gibi başarılı uygulamalar çok az vardır. Belki zamanla EFM de iyi bir gelişim gösterir. Bunun dışında gerçekten mutlaka denenmesi gereken bir masaüstü yöneticisi.

XFCE hadi neyse ancak LXDE ortamında dosya yöneticiler ile terminal programcıkları gelişmesi lazım özellikle LXDE terminal programında sürükle bırak çalışmıyor.
www.tckemal.ist

karboran

Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

hitokiri

Alıntı yapılan: karboran - 24 Ağustos 2012 - 05:21:25
Kullanamadım nasıl sileceğim ?
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:hannes-janetzek/enlightenment-svn

Şeklinde depodan kurulan paketler kaldırılabilir.

bassedas

Cannot add PPA: 'ppa:hannes-janetzek/enlightenment-svn'.
Please check that the PPA name or format is correct.

daha ilk adımda aldığım hata bu oldu.

7hr33l3t73r

Baska ppa adreslerine yonelin.
Ben bir kac tane buldum sizin icin.
e17 stable(13.10'a kadar destekliyormus yeni farkettim)
https://launchpad.net/~efl/+archive/ubuntu/trunk
e18 (13.10'a kadar destekliyormus yeni farkettim)
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2013/12/enlightenment-e18-released-ubuntu-ppa/
e19
http://www.webhostbug.com/install-e17e18-enlightenment-ubuntu-server/
14.10 14.04 12.04
https://launchpad.net/~enlightenment-git/+archive/ubuntu/ppa

14.04 yukleme vidyosu
https://www.youtube.com/watch?v=UE8vFCsYh4I
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

bassedas

Floki

Ubuntu 14.04 Unity kullanıyorum. Kernel 4.0 yüklü.
Arkadaşlar deneme amaçlı E19/Enlightenment Masaüstü kurdum.Beğenmediğim için kaldırdım. Fakat kalkmayan bazı dosyalar var sanırım. Bilgisayarı her açtığımda eSUDO adında bir pencere beliriyor. Bir dosya yolu veriyor. Dosya yolundaki dosyayı sildim ama çözüm olmadı. Yardım ederseniz sevinirim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

@Floki, tek başlık tek konu :) Açtığın başlıktan devam edebiliriz meseleye.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.