[Çözüldü]Linux Çekirdeği yükseltme sorunu

Başlatan cagatayak, 02 Mart 2012 - 23:27:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cagatayak

arkadaşlar demin linux çekirdeğini 3.0.0.16 sürümünden 3.2.9 sürümüne yüselttim kurulum merkezinden kurarak ilk başta sonu all olanı yükledim sonra headeri yükledim sonra imageyi yükledim yeniden başlattım ve sonuç sadece mor ekran. yani mor geliyor öyle bekliyor yarım saat bekledim bişey olmadı sonra 3 4 kez bunu tekrarladım sonra pcyi yeniden başlattım f tuşlarının hepsine basarak o menünün açılmasını sağladım ve eski sürümden açılmasını sağladım pcnin. fakat normal olarak açılmıyor yani yeni çekirdek sürümüyle ne yapmam lazım arkadaşlar.

teşekkürler
----

Linux 3.3.6

heartsmagic

Normal depolardan sen nasıl yükledin o seriyi, ek PPA mı ekledin?
Bir de, yeni çekirdeğe neden ihtiyacın var?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagatayak

http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.2.9-precise/  buradan indirip yükledim. dediğim gibi 32 bitlerin ilk allı sonra headeri sonrada imageyi yükledim youtubede izlediğim video gibi yazılım merkezi ile açarak. yeni sürüm diye yükledim daha stabil ve daha çok özellikli olacağını düşünerek.
----

Linux 3.3.6

heartsmagic

Grafik kartı sürücülerin nedir? Artık olmaması gerekmekte fakat bir kullanıcı forumda sorun yaşamıştı. Sürücüleri yeniden kurunca düzelmişti. Tabi yeni çekirdek üzerinde kuracaksın tekrar, en azından uçbirime düşmen lazım. Kurtarma kipi açılıyorsa (yeni çekirdeğe ait olan tabi) oradan da deneyebilirsin.

Yeni çekirdeği ben genelde depolara girdiğinde kullanmayı seviyorum.

burk

@cagatayak bu arada eski çekirdeği, yenisinin tam çalışmadığını görene kadar silmediğiniz de iyi olmuş.

cagatayak

asus ati eah3650 ekran kartım var ama ati olarak görüyor sistem onu yükledi sanırım uyumsuz yani windowstayken normal ati yüklemiyordu ille asus sitesinden indirmem gerekiyordu baktım asus sitesindede linux için yok ati sürücüsü. bende ek sürücülerden yükledim malesef kendisi bulup yükledi yani ve parantez içinde sürüm sonrası güncellemeler denen paketi yüklemiyor nedense bunuda belirteyim. deneyeyim hemen uçbirim açılıp açılmadığını o çekirdekte.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mart 2012 - 00:55:55

en alt seçenek olan roota tıkladığımda uçbirime düşüyor fakat yeni linuxa geçtiğim için pek bi bilgim yok malesef burdan sonra ne yapacağım hakkında.
----

Linux 3.3.6

heartsmagic

fglrx paketlerini tekrar kurdurmalısın.

dpkg -l | grep fglrx ne diyor?

Gerçi çözüm olacak mı ondan bile emin değilim.

cagatayak

----

Linux 3.3.6

if

@cagatayak, komut çıktılarını ekran görüntüsü olarak vermek yerine foruma kod etiketi içerisinde vermelisiniz.

cagatayak

@if çok fazla yazı oldugu için ekran görüntüsü çekmek zorunda kaldım kusura bakmayın

----

Linux 3.3.6

heartsmagic

sudo apt-get install --reinstall fglrx ile yeniden kurdurmayı dene sürücüleri. Bu işlemi yeni kurduğun çekirdekte yapacaksın.

cagatayak

http://a1203.hizliresim.com/v/4/36vzt.jpg şimdide bu şekil bir şey dedi ne yazıkki.
----

Linux 3.3.6

heartsmagic

Bir yandan bir şey kurmaya mı çalışmıştın? Gerçi tek uçbirimde çalıştığını varsayıyorum şimdilik. Sistemi bir sonraki sefer açtığında aynı hatayı alırsan oradaki lock isimli dosyayı silmeyi dene. Yolu tam olarak yazman lazım ama:
rm -f /var/lib/dpkg/lock

Bir de önceki iletimde sudo koymuşum komutun başına, root ile çalıştığın için aslında gerek yok sudo'ya.

cagatayak

hım anladım teşekkürler. valla yazılım merkezi hariç birşey kurmaya calısmadım uç birimden hiç bizaman.

rm: '/var/lib/dpkg/lock' dosya silinemedi salt okunur dosya sistemi şeklinde * bir şey dedi şimdide.
----

Linux 3.3.6

speakerXXL

Alıntı yapılan: cagatayak - 04 Mart 2012 - 01:07:19
rm: '/var/lib/dpkg/lock' dosya silinemedi salt okunur dosya sistemi şeklinde * bir şey dedi şimdide.

Sistemi Kurtarma Kipinde açtığınızda önce remount seçeneği ile disklere yazma hakkı elde ediniz, sonra root seçeneği ile oturum açınız.

cagatayak

@speakerXXL çok teşekkür ederim dediğiniz gibi yaptım * her şey oldu.

@heartsmagic tekrardan başarı ile yükledim ekran kartı driverlarını fakat yine aynı mor ekranda bekliyor öyle. eski kernelden giriyorum mecburen ama grafikler muazzam derecede arttı pencere açılışı kapanışı nette gezinirken kaydırma çubuğuyla aşağı inmek vs win7den bile çok rahat hızlı takılmasız şuanda bunun için ayrıca çok teşekkür ederim.
----

Linux 3.3.6

heartsmagic

Yeni çekirdekteki sorun nedir bilmek lazım. Açıldığı yere kadar gelip, ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşersen belki hatayı görebiliriz. Bir de çekirdeğe nomodeset ekleyebilirsin. Grub üzerinde yeni çekirdek satırında e'ye basıp parametreyi çekirdek satırının sonuna koyar, x ile sistemi başlatırsın.

cagatayak

mor ekranda ctrl+alt+f1e basınca uç birime düşmüyor ne yazıkki. diğer dediğinizi tam anlayamadım kusura bakmayın. vede ek olarak * bir şey sormak istiyorum sistem ayarları/ ek sürücüler kısmında ekran kartı driverı etkin değil diyor ama asıl şimdi kurulu eskiden kurulu değilmiş etkin yazarken yani, acaba sürekli uç birimdenmi kurmak gerekicek fglrxi.
----

Linux 3.3.6

heartsmagic

Dediğim şeyi hiç anlamadıysan yeni çekirdekle hiç uğraşma bence :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0

Sürücüler kullanımda değil demesine bakma:

fglrxinfo
glxinfo | grep render
çıktıları bize fikir verecektir.

cagatayak

haklısınız depoya düşünce kendisi yapsın artık ne yapalım  :)

vede son olarak birşey daha sormak istiyorum sürekli f6 ile eski çekirdeğe girmekten başka bi yol varmı otomatik olarak eski çekirdeği yüklemesi için yani açılışta.
----

Linux 3.3.6

if

@cagatayak, f6 ile eski çekirdeğe girmek ne demek?

cagatayak

@if yeni yüklediğim çekirdekten açılmıyor pc başlangıçta f6a basarak grup menüsünden önceki çekirdek sürümlerinden 3.0.0.16 çekirdek sürümü ile açabiliyorum pcyi ancak. yani otomatik olarak 3.0.0.16 çekirdekle açılmasını istiyorum.
----

Linux 3.3.6

travego0403

Son kurduğun çekirdeği kaldırabilirsin. Grub menüsünüde tekrar düzenlemelisin. Varsayılan çekirdeği ayarlama vardı diye hatırlıyorum.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

cagatayak

@travego0403 işte onu bulamadım ne yazıkki onu sormak istedim ubuntu tweakle eskisini kaldırabiliyorum anca yenisi kaldırılmıyor.
----

Linux 3.3.6

if

Alıntı yapılan: cagatayak - 04 Mart 2012 - 12:34:30
@if yeni yüklediğim çekirdekten açılmıyor pc başlangıçta f6a basarak grup menüsünden önceki çekirdek sürümlerinden 3.0.0.16 çekirdek sürümü ile açabiliyorum pcyi ancak. yani otomatik olarak 3.0.0.16 çekirdekle açılmasını istiyorum.

@cagatayak, anladığım kadarıyla yeni çekirdekten vazgeçtiniz. Bu durumda 'eski' çekirdekle açıp yeni çekirdeği kaldırdığınızda grub kendini yenileyecektir ve istediğinizi elde etmiş olacaksınız.