Pardus deneyimim tan bir facia ubuntu mükemmel

Başlatan ceylandag, 06 Eylül 2008 - 18:58:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceylandag

Denemek için pardus kurdum.Çok az programı var tanıyamadığı donanımlar mevcut.Nvidia ekran kartları sorunlu çalşıyor.Tarayıcı ve webcamlar tam performans çalışmıyor.
Ubuntu da hiç bir sorun yok.Linux ise ubuntu
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

engin1975

Evet özellikle bu 2008 sürümünü bende beğenmedim daha önceki sürümler çok daha iyiydi.
Bende epeydir Ubuntu kullanıyorum gerçekten harika

Eren

Bu şikayetlerinizi lütfen http://hata.pardus.org.tr adresine de yazınki dağıtımın gelişmesinde bir katkınız olsun. Evet 2008 oldukça yetersiz olmuş. Bu eleştirinize katılıyorum. Pardus'un gelişmesini canı gönülden isteyen biri olarak son sürümün kullanılabilirliğini beğenmedim.

Semih

Şimdi Pardus kullananlar bu durumda ne yapardı.O milli yazılım bilmem ne naraları atardı.Kötülemiyorum ama yetmiyor bana Pardus.
A.Semih Türk

Eren

Alıntı yapılan: Semih - 06 Eylül 2008 - 22:03:07
Şimdi Pardus kullananlar bu durumda ne yapardı.O milli yazılım bilmem ne naraları atardı.Kötülemiyorum ama yetmiyor bana Pardus.

Pardus deneme sürümü ilk çıktığından beri makinemde Pardus da yüklü ve zaman zaman kullanıyorum. Zaman içerisinde destek vermeye de çalıştım. Bir yerden sonra katkı yaptığınız dağıtıma bağlanıyorsunuz ve eleştirilere kızmaya başlıyoruz. Pardus'un eksikleri çok ama Pardus daha oturma sürecinde ve zamanla bu sorunları aşılacak, bu sorunları aşmanın en iyi yolu bulduğunuz hataları hata listesine bildirmekten geçiyor.

Pardus 1.0 ve ve Pardus 2007 sürümlerini hazırlayan ekip ile Pardus 2008'i hazırlayan ekip aynı değil, neredeyse tüm Pardus ekibi değişti ve o efsanevi Pardus geliştiricileri artık Pardus da yoklar. Her ne kadar onları eleştirsek bile eski ekibi arıyoruz diyebilirim. Projeden ayrılan arkadaşlar çok değerli arkadaşlardı, yeni gelen arkadaşlarda değerli ancak tecrübesizler. Bu sebeple eski ve deneyimli ekibin yaptığı sürüm ile yeni sürümü kıyaslamak pek doğru değil.

Bize düşen yeni ekibe destek olmak ve bulduğumuz hataları bildirmek.

ulusoyab

Pardus gelişmiyor geriye doğru gidiyor bence. 2007 2008 den çok daha üstündü. Bende de kurulu pardus ancak nvidia kartlı ekran  800x600 den yukarıda duramıyor. uğraşıp didinip ayarlıyorum. 3 boyut desteği falan açıp kapıyorum gene 800x600 ekran. Çok kararsız. Çok az paket sorunu. Hata girmek te fayda etmiyor. Paket sayısı son kullnıcı için yeterli imiş. Sonuçta son kullanıcı dediğin sadece internete girer kopete de yazışır ve bir iki ofis belgesi ile uğraşırmış.

http://cekirdek.pardus.org.tr/~loker/zangetsu/blog/2008/08/06/118/

Baktım olmuyor minte geçtim. Tabii ki pardusu destekliyorum. Sonuçta Türkiyede linux kullanıcı sayısı Pardus la hissedilir şekilde arttı.
   Keşke eski ekibi dağıtmasaydılar. 

atomkarinca

Alıntı yapılan: ulusoyab - 06 Eylül 2008 - 23:16:03
  Pardus gelişmiyor geriye doğru gidiyor bence. 2007 2008 den çok daha üstündü. Bende de kurulu pardus ancak nvidia kartlı ekran  800x600 den yukarıda duramıyor. uğraşıp didinip ayarlıyorum. 3 boyut desteği falan açıp kapıyorum gene 800x600 ekran. Çok kararsız. Çok az paket sorunu. Hata girmek te fayda etmiyor. Paket sayısı son kullnıcı için yeterli imiş. Sonuçta son kullanıcı dediğin sadece internete girer kopete de yazışır ve bir iki ofis belgesi ile uğraşırmış.

Baktım olmuyor minte geçtim. Tabii ki pardusu destekliyorum. Sonuçta Türkiyede linux kullanıcı sayısı Pardus la hissedilir şekilde arttı.

Pardus projesi hiç inanmadığım ve ilgilenmediğim bir proje. Ama kötülemeğe de kalkmam. Yaptığınız eleştri de tek ciddi olanı paket sayısı olabilir. Bu da böyle bir projede gönüllülerle aşılabilir.

Not: Topic de çok ilginç bir bölüme açılmış doğrusu.

umutubuntu

Sorunları yok değil ancak her dağıtımda sorun vardır, paket yetersizliği diye bir durum olduğuna inanmıyorum.
Kendilerinin söylediği gibi ''bilişim okur yazarlığına sahip'' kullanıcıların ihtiyacını karşılayabilecek programların
neredeyse hepsi depolarında mevcut, gerçekten kendini profesyonel hissedip paketlerin yetersiz geldiğini düşünen varsa,
kendisi de paketleme yapıp katkıda bulunmalıdır.

matafleur

Çamur atmak yerine nasıl yardımcı olabilirim i düşünmek daha mantıklı gibi geliyor bana.

Elbette eksikleri vardır.Aynı şekilde fazlalıkları da vardır.En basitinden fedora ya kadar denemediğim dağıtım kalmadı.Wireless kartımın tek düzgün çalıştığı dağıtım pardus.Buna rağmen performanstan feragat etmek yerine wirelesstan feragat ettim ve debian kurulu şu an.Ama ikiside benim.Bana ait.Çocuklarım.Birini diğerinden ayıramam ki.

Birinin eksiği birinin fazlası.Ama emeğe saygısızlık veya kötülemek hoş * bir şey değil.

ulusoyab

Alıntı yapılan: tanzer - 06 Eylül 2008 - 23:26:42
Alıntı yapılan: ulusoyab - 06 Eylül 2008 - 23:16:03

Pardus projesi hiç inanmadığım ve ilgilenmediğim bir proje. Ama kötülemeğe de kalkmam. Yaptığınız eleştri de tek ciddi olanı paket sayısı olabilir. Bu da böyle bir projede gönüllülerle aşılabilir.

Not: Topic de çok ilginç bir bölüme açılmış doğrusu.

Ekran kartı da ciddi sorun. 800x600 le çoğu programı kullanamıyorum.
Bunları söylemek kötülemek değil yanlışları dile getirmek, eleştirmek.  Paket sayısı konusunda ise herkesin genel olarak kullandığı belirli paketler dışında özel olarak kullandığı paketler vardır bunların bulunmamasından bahsediyorum.  Yani çok ileri derecede bir şeyler istemekten değil.

matafleur

Bunlara burada çözüm bulamazsın.Pardus un bugzilla' sını bir dene (:

heartsmagic

Arkadaşlar öncelikle başlık lütfen Pardus iyidir-kötüdür başlığı haline gelmesin. Eleştiri yapılacaksa da makul sınırlar içerisinde yapılsın.

Zaman zaman her dağıtımda sorun yaşamak mümkün. Mesela grafik kartında bazı arkadaşlar hiç sıkıntı yaşamasa da bir kaç arkadaş (diğer dağıtımlarda sorun olmamasına rağmen) Ubuntu altında sorun yaşayabiliyorlar. Kısacası problem her dağıtımda çıkabilir. Yapılması gereken mümkünse hatanın nereden kaynaklandığını bulup bunu raporlamaktır. Eğer bulamadıysanız da bunu hata takip sayfasında dile getirmek en güzel yoldur zira oradan sizi yönlendirirler.

Paket azlığı meselesi bir gerçek olmakla beraber aşılamayacak bir durum değil. Son kullanıcı için paketlerin ben de yeterli olduğunu düşünüyorum. Eğer çok özel olarak kullanılan bir program varsa zaten kullanıcı bir dağıtıma geçmeden önce onun paketi var mı yok mu diye bakmalı. Öteki türlü "yok" diyerek eleştirmek pek bir şey kazandırmaz kendisine. Bu mesele de kullanıcıların ve gönüllülerin, kısacası topluluğun büyümesi ile ilgili bir olgu. Zamanla bu sorunun da izale edileceğine inanıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ceylandag

Pardus Milli yazılım sayılabilir unutmayın Anadol da milli araba idi!!!(karton saman kaportalı)
Pardus 2008 de acer donanımları sorunlu çalışıyor ekran kartı sürücüsü uyumsuz ekranda kendi kendine hareketlenme ve bölgesel lekeler oluyor.Bende isterim Bir Türk yazılımı başarılı olsun ama başarısız bir çalışma daha çok çalışılması lazım.
Uygulamalarda kesinlikle yetersiz pardusta evde kendinizi eğlendirmek için pardus belki idare eder ama bizimgibi bilgisiyar başında çalışıyorsanız makineniz 15 - 16 saat açıksa ubuntu kullanın derim.
İlerde  kararlı bir pardus dağıtımı çıkarsa elbette bende onu kullanırım.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

atomkarinca

@ceylandag, şu anda bir dağıtımı tamamen kendi deneyimlerinize dayanarak başarısız ilan etmiş bulunuyorsunuz. Sizin donanımınızla çalışmaması bu dağıtımı sizin donanımınızla uyumsuz yapar; sizin ihtiyacınız olan programları içermemesi bu dağıtımı sizin için yetersiz yapar; sizin bilgisayarınızda sorun çıkarması sizin için kararsız yapar.

Size bir örnek vereyim hemen: bu linkteki inceleme yabancı birisi tarafından daha yeni yapılmıştır. Yani ne milli duygularla yazmış olabilir, ne de şu an geçersiz olabilir. Madem Pardus çok kötü bir dağıtım, diğer insanlar nasıl iyi bir deneyim elde ediyorlar o zaman?

Demek istediğim şu, sizin deneyimleriniz sadece sizin deneyimlerinizdir. Lütfen daha fazlasını çıkarmayalım onlardan. Ben şimdiye kadar Pardus hiç kullanmadım ve bu yüzden iyi ya da kötü olduğu yönünde hiçbir zaman bir fikir de beyan etmedim. Ama her nedense Türk'lerin çoğundan Pardus'un ne kadar kötü, yabancıların hemen hepsinden de Pardus'un ne kadar iyi bir dağıtım olduğunu duydum. Sizin tepkinizin bununla bir alakası olmadığını biliyorum ama tek bir bilgisayardaki deneyimi dağıtıma maletmek biraz acımasızca oluyor.

Çok methettiğiniz Ubuntu benim 5 senelik monitörümün çözünürlüğünü bile doğru algılayamıyor. Peki bu Ubuntu'yu kötü bir dağıtım mı yapıyor? Diğer dağıtımlar tanıyor, 7.04'te de çok güzel tanıyordu. Şimdi benim deneyimlerime göre Ubuntu tepe taklak inişe geçmiş demektir gelişim bakımından. Ama Ubuntu'nun mükemmeliği için yemin edebilecek milyonlarca insan var, değil mi?

ceylandag

Öncelikle linux ücretsiz bir işletim sistemi ne ubuntuya nede diğerlerine ücret ödemiyoruz yani ticari bir rekabet ve kazanç söz konusu değil.
Ben kendi deneyimimi paylaştım elbette ancak belirtmek isterimki ortalamanın üstünde bir makinede denedim bir yazılım piyasaya sürülürken piyasada kullanılan makinelere uyum sağlaması önemli bir konu bence.Bu milletin bir parçası olarak bende isterim ki başarılı üretimlerde bulunalım ancak bunu çok uzağındayız.Bu konuda bir çok örnek verebiliriz.Nvidia bir çok kullanıcı tarafından kullanılan grafik kartıdır.Pardusta sorunlu çalışıyor bu kişisel değil genel ve olağan üstü bir problemdir bunları çözülsün diye yazıyorum herhangi bir şeyi yermek için değil.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

olaki

Alıntı yapılan: atomkarinca - 07 Eylül 2008 - 16:00:33

Demek istediğim şu, sizin deneyimleriniz sadece sizin deneyimlerinizdir. Lütfen daha fazlasını çıkarmayalım onlardan.

Merhaba,
Kısa bir alıntı yaptım ama @atomkarinca'nın mesajının tamamına imzamı atıyorum.  :)
Sağlıcakla..

MeBuNtU

Bence herşeyi milli lerştirmeyelim.Milli yazılım diyince biraz komik oluyor.

FUBU

Alıntı YapBence herşeyi milli lerştirmeyelim.Milli yazılım diyince biraz komik oluyor.
+1

Ya'w sen böyle yazınca -konuyla alakasız- merak ettim ubuntu hangi ülkeninmiş diye.
Distrowatch'da Origin=    Isle of Man yazıyor.
Burası da neresi oluyor diyenler için -şahsen ben böyle bir yeri hiç duymamıştım- mekan burası.. http://maps.google.com/maps?ie=UTF-8&oe=utf-8&client=firefox-a&q=Isle+of+Man&mid=1220797060

http://tr.wikipedia.org/wiki/Man_Adas%C4%B1 
Yani ubuntu 80000 nüfuslu ingiliz sömürgesi Man Adasının milli yazılımı imiş, bilmiyordum..  :D

Bu cononical da nerede diye merak edenler de yukarıdaki haritaya canonical yazıp görebilirler. Adada tek sonuç çıkıyor.
Konuyla ilgisiz oldu özür dilerim..

atomkarinca

@ceylandag, sizin bunları kötü niyetle söylemediğinizin farkındayım, ben sadece çok kolay yanlış anlaşılabileceğini belirtmeye çalışıyorum.

Fakat diyorsunuz ki Pardus Nvidia'da sorun yaşıyor. Ben de diyorum ki Ubuntu'da şimdiye kadar hiçbir zaman birkaç saat uğraşmadan ekran kartımı ve monitörümü tanıtmayı başaramadım. Ekran kartım GeForce FX 5500 ve monitörüm de 15" Samsung. Bunlar tanınabilecek en kolay donanımlardan ikisi. Pekala şimdi Ubuntu Nvidia kartlarla sorun yaşıyor mu demek bu?

Önceki mesajımda verdiğim linke bakarsınız, Arch Linux kullanan birisi bile "mükemmele çok yakın" olarak tarif ediyor Pardus'u. "Arch Linux kullanan birisi bile" diyorum çünkü Arch kullananlar herşeyi basit tutmaya özen gösterirler ve görebileceğiniz en iflah olmaz hacker'lar genelde Arch kullananlar oluyor (Internet'te "The Arch Way" ya da "KISS" ile ilgili yazıları okuyup ne derece iflah olmaz olduklarını kendiniz de görebilirsiniz). Ben de diyorum eğer bu kullanıcı bile Pardus'u sevebiliyorsa bu dağıtım kötü değildir. Ama mesajınızın sonunda diyorsunuz ki "Bu milletin bir parçası olarak bende isterim ki başarılı üretimlerde bulunalım ancak bunu çok uzağındayız"; alınmayın ama bu bana kompleks yapıyorsunuz gibi geliyor. Eğer yanılıyorsam düzeltin.

Eren

15 Eylül'de 2008.1 kararlı sürümü yayınlanacak, bir çok hata giderilmiş olacak. Tamam Pardus'un özellikle yeni sürümünün eksikleri çok, 2009 geliyor, Pardus 2009 çalışmaları başlayacak ama hala tam oturmuş bir 2008 yok. Bu eksiklikler maalesef devam ediyor, ama bu eksikliklerin büyük kısmı giderilecek ve 2008 kararlı hale gelecektir.

heartsmagic

@ceylandag, hep aynı şeyden yakınıyorsun, bizler de hep aynı şeyi anlatmaya çalışıyoruz. @atomkarinca benim de sana söyleyeceklerimi hali hazırda iki defa söylemiş. Kaldı ki bir önceki mesajımda kabaca olsa bile ben de değinmiştim buna.

Bir iki hata ile bir dağıtım silinemez. Eğer silmek mümkün olsaydı bugün silinmiş olacak birçok dağıtım olacaktı. Hatta kernelin kendisi bile!
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2008 - 23:44:00
Bir iki hata ile bir dağıtım silinemez. Eğer silmek mümkün olsaydı bugün silinmiş olacak birçok dağıtım olacaktı. Hatta kernelin kendisi bile!

Ubuntu Wireless sorunu yüzünden beni arkadaşlarıma karşı mahcup etti, benim kurduğum sistemler sorun verdi, Ubuntu'ya çok kızdım ama gördüğünüz gibi hala bırakmadım. Ne kadar kızsak da bir dağıtımı bırakmak eğer sürekli kullanıcıysak öyle kolay değil.

Semih

Bu konu uzamamalı bence kilitlensin ve yorum yapılmasın.Pardus forumlarından bunları dile getirmek daha mantıklı olacaktır.Sonra birileri çıkıpta laf edebilir ve forumda bahsi geçmişti diye hatırlıyorum.

İşin özü şimdi hepimiz Ubuntu kullanıyoruz.Pardus kötü bir dağıtım değil,belli başlı herşey kurulu geliyor ve depoda günlük kullanıma yetecek programlar mevcut.Gnome kullanmayı seviyorum bu yüzden Ubuntu kullanıyorum ama Ubuntu'da ayrıca güzel bi dağıtım.Pardus beni linuxle tanıştırdı ve girdiğim dünyadan memnunum.Ubuntunun eksikleri yok mu?Elbette var.Hepsinin var,herşeyin var,hepimizin var.

Pardus 2008.1'de daha iyi olacaktır.2009'da dahada iyi olacaktır.
A.Semih Türk

Eren

Genel kanı konu kilitlensin yönünde ise konuyu kapatalım.

Semih

Ubuntu kullananlar aralarında Pardus için tartışıyor.Yani ne kadar mantıklıdır.Ubuntu türevi Kubuntu kde'yi nasıl kullanıyor?Pardus nasıl kullanıyor?Eee buyrun Kubuntu berbat halde ama Pardus Kde konusunda çok iyi.Aynı kulvarda tartışma olacaksa böyle olsun.
A.Semih Türk