usb parmak beleğe dosya kopyalayamıyorum

Başlatan zindanbekcisi, 01 Mart 2012 - 16:38:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zindanbekcisi

İyi günler. Yakşaık 6 sene oldu sanırım tam anlamıyla linux kullanmaya başlayalı. Daha önceden pardus kullanıyordum, onda da aynı sorun vardı fakat çözüm bulamadım. Son gelişmelerden sonra ubuntu kullanmaya karar verdim ve  gayet memnunum fakat kde 4,8 kullanıyorum. Bu arada belirteyim usb flash disk taktığımda sistem çok iyi görüyor. İçindekilere de ulaşabiliyorum fakat notebook'tan flash diske bir veri kopyalamak istediğimde kopyalama yapmış olarak görünüyor. Bildirimlerde kopyalama işlemi tamamlandı olarak görülüyor. Flash diski başka makinaya takınca veya aynı makinada çıkartıp takınca kopyaladığım dosyaların hiç birinin kopyalanmadığı, kopyalama öncesi flash disk nasılsa aynen durduğu görülüyor. Ayrıca bazende kopyalanan dosyalar görülüyor fakat bozuk oluyor. Bu hata hem kubuntu da hem pardus'ta aynıydı. Bu durum bir çok markada denedim aynıydı. Diskler win sistemde gayet iyi çalışıyor. Bu sorun için yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.   

Düzenleme Notu: Lütfen yazım kurallarına riayet ediniz.

furkankalkan

Çok nadir de olsa benim de başıma gelen bir durum. Flash diski çıkartıp yeniden tak. Bir daha kopyalamayı dene olmazsa konsoldan
cp /nerede/bu/dosya /media/KALKAN
şeklinde kopyalamaya çalış.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

ebubekirs

Diski her seferinde güvenli çıkarma yolunu tercih ediyorsunuz değil mi ? Zira görünen aktarma ekranı kaybolmasına rağmen işlem arka planda devam edebiliyor.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

altintasi

Eğer Microsoft Windows (versiyonu önemli değil!) yüklü bir bilgisayarda da kullanıyorsanız @ebubekirs'in bahsettiği işlemi bu bilgisayarda da yapmanızı öneririm. Bir kere başıma gelmişti. Güvenle Kaldır ile aygıtı kaldırmadığınızda sorun yaşama ihtimaliniz var.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

exitly

Ayrı bir konu açmak istemedim arkadaşlar. Bende de flash disk sorunu var. Bir dosya ya da klasörü flashdiske atmaya çalıştığımda dosya anında diskin içinde gözüküyor. Boyut vs tam gözüküyor ama film dosyasını dahi kısayol atar gibi saniyelik atıyor... Flashı çıkart vs yöntemlerle güvenli şekilde kaldırıyorm. Flashlar çalışıyor ve windowsa taktığımda flashda hiç bir şey gözükmüyor ..Bunu nasıl çözebilirim? Bir kopyalama programı vs var mıdır?

NOT: Ubuntu'nun normal gönder programını kullandım işe yaramadı...Ayrıca arka planda kopyalama devam ediyordur diye saatlerce beklediğimde oldu...

Düzenleme Notu: Lütfen yazım kurallarına uyunuz.

furkankalkan

Uçbirimden cp -R /nerede/bu/dosya.avi /media/flash şeklinde kopyalamayı denediniz mi ?  Zira bir hata varsa da bu yöntemle görebiliriz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

@exitly, Ubuntu sürümün nedir? Bazı parmak belleklerde bu sorunumuz vardı eskiden, güncel sürümlerde de var mı diye merak ettiğim için soruyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ignis

Merhabalar; flash belleğe bir türlü dosya kopyalayamıyorum. Yeni bir konu açmak istemedim. 4gb verbatim ve 16gb sandisk'te de denedim, sonuç aynı. Dosya kopyalama son ana kadar geliyor ve orada öylece kalıyor, bitmiyor. Ubuntu son sürüm, tüm güncellemeler yapılmış halde.

burk

@ignis uçbirimden parmak belleğe dosya kopyaladığınızda hata veriyor mu veya işlem tamamlanıyor mu?

heartsmagic

Bu can sıkıcı sorun bazı aygıtlarda hâlâ devam ediyor demek ki. Önce şunları geçelim:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/541937
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/500069
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=562662
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=12143227

Bazı kullanıcılar 12.10'da dahi sorunun devam ettiğini söylüyorlar. Meseleyi Fat32'ye bağlayanlar da var. Ardında yatan sebep nedir bilemiyorum. Hata kayıtlarındaki tüm yorumları ve çözüm önerilerini de tek tek okumadım. İki tanesini buraya geçeyim. Eğer çözüm olmazsa biraz daha bakınmaya çalışırız.

1. Sistem açıkken ve USB bellek bağlıyken şu komutu uygulayın:
echo "noop" | sudo tee /sys/block/sdb/queue/scheduler

Burada önemli olan nokta sdb yerine belleğin bağlı olduğu isimle komutu vermek. Genelde tek disk varsa sistemde ve ilk takılan şey bu usb bellekse sdb olacaktır orası. fdisk komutu ile denetleyebilirsiniz. Komut doğru uygulandıysa bir alt satıra geçerek noop basar.

Ardından kopyalama işlemi denersiniz. Yavaşlık geçtiyse kalıcı çözüme bakarız.

2. Üstteki öneri işe yaramadıysa şunu uygulayın:
gksu gedit /etc/default/grub
Açılan dosyada şu satırı bulun:
Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
şu şekle sokun:
Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pci=acpi"

Ardından sistemi yeniden başlatın ve kopyalama deneyin.

ignis

@burk; uçbirimden dosya kopyalamanın nasıl olduğunu bilmiyorum. Bakındım google'da ama, bulamadım.

@heartsmagic; sanırım işe yaramadı. Benzer sorun devam ediyor.

burk

cp veya cp -R komutunu kullanarak kopyalama yapabilirsiniz, daha açıklayacı olması bakımından;
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Uçbirim

ignis

Uçbirimden "cp /home/kullaniciadi/İndirilenler/deneme.avi /media/Birim" şeklinde bir kopyalama işlemi başlattığımda bir sorun çıkmıyor ortaya, tamamlanıyor.

heartsmagic

Eğer uçbirimde sorun olmuyorsa masaüstü temelli midir diye bakınmak lazım. Mesela KDE ile aynı sorun olacak mı? Gerçi sırf denemek için KDE kurulmaz tabi. FakatLXDE gibi küçük bir masaüstü ile denenebilir.

ignis

Bugün tekrardan denediğimde, 25mb'lık bir hızla dosya aktarımına başladı, neredeyse yarısına kadar geldi dosyanın, daha sonra sistematik bir şekilde düşüp 7-8mb arasında sabitlendi. Dosya aktarımı çubuğu dolduğunda, hemen kapanmadı. Biraz bekledim ve sonra kapandı. Sorunsuz bir şekilde kopyalandı. Aşırı bir süre de beklemedim. Zaten dosyanın yarısını bir patlama halinde 25mblık bir hızla tamamlaması takdir edilesi bir durum. Sonrasında 3.6 gb boyutunda 3 ayrı dosyayı kopyaladım. Yine hızlı başlasa da 300mb sonra düştü hızı ve 5-6mb dolaylarında seyretti ki windows'ta da bu hızda kopyalıyor. 12 dakikada bitti hemen hemen. Çok ters bir durum yok sanırım?

burk

@ignis bence yine gariplik var, uçbirimden dosyayı kopyalasanız aslında bir fikir elde edebiliriz, bu arada sürüm 10.10 mu?

heartsmagic

@ignis, söylendiği gibi gariplik ve sorun var. Normal değil yani bu durum ve eski sorunumuzun bir benzeri aslında. Bu durumda olay sanırım belleğin kendisine çıkıyor artık zira en azından ben böyle bir sorun yaşamıyorum. Fakat eskiden, yani bir iki sürüm önce yaşıyordum bu sorunu. Dediğim gibi hafif bir masaüstü ile deneme imkânın olursa güzel olur.

ignis

@burk; hayır, sürüm 12.04.

@heartsmagic; LXDE masaüstünü kurdum ve oturum açtım. Aynı dosyaları kopyaladığımda daha sağlıklı bir sonuç elde ettim gibi geldi. Geldi diyorum, çünkü dosya kopyalama hızını belirtmiyordu ancak, çubuğun doluşundan hızda ani düşüşler olmadığını sabit bir hızda gittiği de anlaşlıyordı. Yine de 12 dakikaya yakın bir sürede kopyaladı dosyaları.

heartsmagic

Dosya boyutu ve süreyi kullanarak kaba bir hesap yapabilirsin. Donanıma bağlı hızı falan da hesap edince durum aslında ortaya çıkar. Bizim buradaki bakacağımız şey sona doğru geldikçe yavaşlayıp çok uzun sürmesi. Gerçi şöyle bir durum var, 20-30MB'lik bir dosyayı da 12 dk.'da kopyalıyorsa elbette sorun var demektir.

ignis

Dosya boyutu 3.6gb, 12 dakikalık gibi bir süre parmak belleğe kopyalamak için normal değil mi, en azından windows standartlarına göre.

burk

@ignis bana çok görünüyor, işlemci ve RAM olarak donanım özellikleri nedir bu bilgisayarın?

ignis

CPU: Intel Core i5 - 2410M
Memory: DDR III 4GB

burk

Ben Centrino işlemcim ve 3 GB RAM ile saniyede 15 MB kopyalama hızına sahibim yani o donanım için bence çok düşük bir kopyalama hızı o hız.

ignis

Konudan bağımsız olarak bir şey daha sormak istiyorum: Bu LXDE masaüstünü kurdum. Uçbirimden; "sudo apt-get install lubuntu-desktop" şeklinde. Beraberinde de bir sürü program getirdi. Ubuntunun kendisiyle birlikte gelen masaüstünde de çıkıyor programlar. Dolayısıyla kaldırmak istiyorum. Bunu nasıl yapacağım? "sudo apt -get remove lubuntu-desktop" ve "sudo apt -get purge lubuntu-desktop"; bir işe yaramadı.

burk

@ignis konu dağılmış olmasın, o sorunuzu ilgili başlıkların bulunduğu bölümde sorun lütfen. Ayrıca Lubuntu için de kopyalama sorunu devam ediyor mu?