Süperbilgisayarlarda Linux zirveyi bırakmıyor

Başlatan okan_668, 19 Haziran 2013 - 20:44:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan_668

Zdet isimli teknoloji platformunda Linux ile ilgili olarak Süperbilgisayarların haziran ayında da zirvede olduğu belirtildi.

Haziran ayı itibariyle Top500 listesindeki 476 sistem linux ile donatılmış durumda.

Haberde Linux ile ilgili olarak işlemci sınıfıyla alakalı çalışan mimarilerin en etkin işletim sistemi olduğu belirtiliyor.Özetle İntel işlemcili ve Linux işletim sistemli bir bilgisayar hız için size yeter deniyor.Linux un süperbilgisayar mimarilerinde doğal bir etken konumunda olması da ayrıca vurgulanıyor.Ev kullanıcılarının  linux kullanımındaki tercihlerini sorgulamaları gerektiğini içeren bir ikaz da yok değil.İntel işlemci mimarilerinin özelliklerinde, hız vurgusunda 500 içinde 486  bilgisayarla açık ara önde olduğu belirtiliyor.

kaynak: http://www.zdnet.com/linux-continues-to-rule-supercomputers-7000016968/
Linux , özgürlük,barış ve kardeşliğin simgesidir.Özgürce ekledikleriniz sizi topluma ve insanlığa bir adım daha yaklaştırmış olur.Böylece şişirilmiş olan maliyetler bir anda sıfırlar...Matematiğe gerek yok, Sıfır olan herşey ucuz, bedava ve adi anlamına gelmez,bazen başlangıcın bir adımıdır sadece...

okanaybek

Gözle görülür bir fark var hız konusunda, son kullanıcıda da. Windows'ta ssd üzerine ve hızlandırıcı boot ile anca 20 snde açılan bilgisayar, şimdi sadece ssd ile 13-15 sn arasında açılıyor ve sersem moduna girmeden çalışmaya hazırım diye bağırıyor.. bir de hibrit kartlı notebooklarla uyumlu olsa.. :(