Kimlik denetimi girişiminiz başarısız oldu

Başlatan fakcay, 28 Şubat 2012 - 22:38:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fakcay

Merhaba;
Ubuntu 11.10 kullanıyorum. Bilgisayarımda 2 kullanıcı hesabı var. Yönetici hakları olan hesabın adı  A, standart haklar olanın adı B olsun.
CD/DVD taktığım zaman A hesabında görünmüyordu fakat B hesabında taktığım disk görünüyordu. Sistem ayarları>kullanıcı hesapları kısmından A hesabının hesap türünü Standart olarak değiştirdim. Değiştirmez olaydım. Şimdi eski haline getiremiyorum. Sistem ayarları>kullanıcı hesapları Kilit Aç'a tıkladığım zaman Kimlik Doğrula penceresi geliyor. root için parola kısmına parolayı yazıyorum "Kimlik denetimi girişiminiz başarısız oldu.Lütfen tekrar deneyin." yazıyor.

Biraz araştırdım.
sudo passwd root
komutuyla root parolası belirlenebiliyormuş. Ancak ben konsolu açıp komutu yazdığım zaman kullanıcı hasabının şifresini istiyor. Şifreyi girdiğim zaman
Alıntı YapA is not in the sudoers file.  This incident will be reported.
diye bir hata veriyor.

Sonuç olarak
1) Ben hesabımı nasıl tekrar yönetici hesabı yapabilirim?
2) Bu root parolasını nasıl belirleyebilirim?
3) Artık en önemsizi bu, Taktığım CD/DVD leri A hesabında nasıl görebilirim?

Şimdiden Teşekkür ederim.

cagriemer

Single user mode ile sistemi acip root olarak giris yaptiktan sonra passwd ile root sifresini degistirin. Sonra sudoers dosyasina kullanici adinizi ekleyebilirsiniz. Ardindan kullaniciniz icin de sifre degistirme islemi yapabilirsiniz. Bu islemlerin nasil yapildigiyla alakali bilgiler forumda mevcut.

onparmakfklavye

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38695.0 adresindeki açtığım başlığı tekrar okuyuncaya kadar konu kilitlenmiş ve afedersiniz çözülen konuları değiştirmeyi biliyordum lakin etiket eklemeyi unutmuşum.

Problemim çözüldü fakat şimdi de şöyle * bir şey çıktı ubuntu kullanıcı hesabını www-data grubuna ekleyince bu seferde gui üzerinden firewall ayarları vb gibi yönetici izni isteyen işlemleri yapamıyorum. Kullanıcı şifremi girdiğim halde resimdeki gibi uyarı veriyor. Üstteki yanıtı anlayamadım. Bu nasıl halledilir?

if

Kulanıcı şifrenizle diğer yetki gerektiren işlemleri yapabiliyor musunuz?

onparmakfklavye

Hayır yapamıyorum yani guiden yapamıyorum. Fakat konsoldan sudo su diyerek güncelleme yapabildim.

heartsmagic

id
komutu ne döndürüyor? Acaba diğer grupları mı kaybettik o işlemi yaparken? Bir ara öyle bir sorun olmuştu fakat orada -a parametresi kullanılıyordu yanlış hatırlamıyorsam.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onparmakfklavye

id sonucu
uid=1000(gidi) gid=1000(gidi) gruplar=1000(gidi),33(www-data)

if

sudo usermod -a -G adm,cdrom,lpadmin,sudo,sambashare,dip,plugdev kullanıcı_adı

onparmakfklavye

gidi is not in the sudoers file.  This incident will be reported.
olmadı

if

Kurtarma kipinde başlatın, root olarak girin mount / -o remount,rw komutundan sonra sudo'suz olarak yukarıdaki komutu girin.

onparmakfklavye

mount: bunu sadece root yapabilir diyor sudo su diyerek deneyeyim mi?

if

onparmakfklavye

tarif ettiğinz gibi rootta açıp önce

mount / -o remount,rw

sudo yazmadan

usermod -a -G adm,cdrom,lpadmin,sudo,sambashare,dip,plugdev kullanıcı_adı

denedim

usermod '' grubu yok
dedi
yeniden başlattım yine eskisi gibi kullanıcı hesabımla işlem yapamıyorum

if

Şimdilik sudo grubuna ekleyin kendinizi. Diğerlerine normal oturumda ekleyebilirsiniz.

usermod -a -G sudo kullanıcı_adı

onparmakfklavye

usermod: /etc/passwd kilitlenemiyor; daha sonra tekrar deneyin

if

Kurtarma kipinde yapıyorsunuz, değil mi?

onparmakfklavye

evet kurtarma kipindeki listeden rootu seçip komut girilen satırda yaptım

if

Öncesinde mount / -o remount,rw komutunu kullandınız mı?

onparmakfklavye

hata bendeymiş, rootta komutları telefondan bakıp tek tek yazarak girdim ve yazarken dikkatli olmaya çalıştım ama herhalde telefonun fontlarından olsa gerek büyük ihtimal boşluklarda hata yaptım. Neyse kağıda yazıp tekrar deneyince çalıştı. Sorun gözükmüyor. Localhostta, masaüstünde ve konsolda problem çıkmadı.  Teşekkürler.  :)

Bir de konuyu ben açmadığım için başlığı (çözüldü) siz değiştirirsiniz :)