Ubuntu yerine Linux Mint kuracağım

Başlatan lgnd003, 27 Şubat 2012 - 21:23:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lgnd003

Windows 7 var ana işletim sistemim olarak bunu kullanıyorum. Yanına ubuntu yükledim ama Linux Mint kurmak istiyorum. Ubuntuyu nasıl kaldırabilirim ?

Aequitas

Ubuntu'yu wubi ile mi kurdunuz Windows'un yanına yoksa sabit diskinizde ayrı bölüm oluşturup normal kurulum mu yaptınız?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

lgnd003

Alıntı yapılan: Aequitas - 27 Şubat 2012 - 21:27:07
Ubuntu'yu wubi ile mi kurdunuz Windows'un yanına yoksa sabit diskinizde ayrı bölüm oluşturup normal kurulum mu yaptınız?

windows yanına kurdum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Şubat 2012 - 21:48:42

özür dilerim sizi meşgul ettiğim için sanırım sorunun çözümünü buldum forumda araştırarak. teşekkür ederim :)

bilgisever

o zaman kurulumda Ubuntu'nun yüklü olduğu bölüme yükleyin Mint'i
Yönetim notu: İmzalarda da hakaret içerikli ifadeler kullanmak yasaktır.

Aequitas

Benim size tavsiyem wubi ile kurulum yaptıysanız şayet, ki ben öyle algıladım, bu kurulumu tamamen kaldırın. Daha sonra sabit diskinizde herhangi bir linux dağıtımını kurabilmeniz için yaklaşık 20-25GB boyutunda ek bir bölüm ve takas alanı olarak kullanmak üzere 500MB-1GB kadar bir bölüm oluşturun. Sonrasında Linux Mint CD'si ile başlatıp normal kurulum yapın.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

lgnd003

cdden yükledim işte boot ederek. Windows 7 yanına yüklensin seçeneği ile. Şu an sildim ubuntuyu aynı yüklemeyi yapacağım ancak sistemimi görmüyor. Yani windows 7 yanına kur seçeneği çıkmıyor. Onu araştırıyorum. Varsa bilginiz yardımcı olursanız sevinirim.

speakerXXL

Çalışan CD/DVD/USB ile sistemi açtığınızda önce Gparted'ı açıp Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümü silmeyi deneyiniz.
O seçenek harddiski tek parça olan sistemlerde ve ya tek işletim sistemi kurulu olanlarda çıkıyor olabilir, tam olarak bilemiyorum.
Olmazsa buradaki anlatımdaki adımları takip ederek kurabilirsiniz.

Krulum adımları sırasında "Kurulum Türü" aşamasına geldiğinizde "Başka bir şey" seçeneği ile devam edin.

Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümü bulun ve Değiştir düğmesine tıklayın.
Açılan pencereden EXT3 ve ya EXT4 dosya biçimini, bağlama noktası olarak / kök dizini seçin ve Tamam düğmesi ile pencereyi kapatın.
Şimdi Yükle düğmesine tıklayarak yüklemeye başlayabilirsiniz.

lgnd003

Alıntı yapılan: speakerXXL - 28 Şubat 2012 - 00:13:13
Çalışan CD/DVD/USB ile sistemi açtığınızda önce Gparted'ı açıp Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümü silmeyi deneyiniz.
O seçenek harddiski tek parça olan sistemlerde ve ya tek işletim sistemi kurulu olanlarda çıkıyor olabilir, tam olarak bilemiyorum.
Olmazsa buradaki anlatımdaki adımları takip ederek kurabilirsiniz.

Krulum adımları sırasında "Kurulum Türü" aşamasına geldiğinizde "Başka bir şey" seçeneği ile devam edin.

Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümü bulun ve Değiştir düğmesine tıklayın.
Açılan pencereden EXT3 ve ya EXT4 dosya biçimini, bağlama noktası olarak / kök dizini seçin ve Tamam düğmesi ile pencereyi kapatın.
Şimdi Yükle düğmesine tıklayarak yüklemeye başlayabilirsiniz.

Maalesef senin dedigin Gparted programinda sadece bir tane bolum var onda da 290 kusur gb gosteriyor. Yani c diski d diskimi gormuyor toplamini goruyor. Verdigin linkte sadece kurulum anlatiliyor.

Duzgun turkce yazamiyorum cunku suan dvd uzerinde Mintteyim. Acil cozum bekliyorum tabi bu arada ariyorum.

heartsmagic

Uçbirimde şu komutu verdiğinde ne diyor:

sudo fdisk -l
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lgnd003

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Şubat 2012 - 16:51:12
Uçbirimde şu komutu verdiğinde ne diyor:

sudo fdisk -l

birazdan cevap yazıcam. cevap gelmeyince çıkmak zorunda kaldım. üstüne üstlük yedek diskim silindi onu düzelttim. birazdan Mint'e geçicem tekrar.