[Çözüldü] ATI Ekran Kartım Düzgün Biçimde Çalışıyor MU ?

Başlatan TurkEdition, 26 Şubat 2012 - 22:01:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TurkEdition

Meraba arkadaşlar. Size birkaç sorum olacaktı. Bugün itibari ile Windows işletim sistemimin yanına USB ile Ubuntu 11.10 masaüstü sürümünü kurdum ve tüm güncellemleri yaptım. İnternete düzgün biçimde bağlanabiliyorum, sesleri de düzgün bir şekilde duyabiliyorum. Ubuntu bildiğim üzere ATI ekran kartlarını açık kaynak kodlu olmadığı için otomatik olarak sürücüyü yüklemiyor. Yani ben ekran kartının sürücüsünün güncellemelerle birlikte yüklenip yüklenmediğini nasıl anlayabilirim ? Şimdiden teşekkürler...

if

@TurkEdition, eğer ek sürücülerde ekran kartına dair bir sürücü görünmüyorsa zaten ekran kartı için sahipli sürücü yok demektir. Sistemin çalışmasında da bir sorun aksaklık yoksa sorun yok demektir. lspci | grep VGA
jockey-text --list
ne diyor?

TurkEdition

Alıntı yapılan: if - 26 Şubat 2012 - 22:18:39
@TurkEdition, eğer ek sürücülerde ekran kartına dair bir sürücü görünmüyorsa zaten ekran kartı için sahipli sürücü yok demektir. Sistemin çalışmasında da bir sorun aksaklık yoksa sorun yok demektir. lspci | grep VGA
jockey-text --list
ne diyor?

Ek sürücülere daha önceden bakmıştım ama hiçbir sonuç yoktu. Halen de yok. Dediğiniz komutları uçbirim de yazınca bu şekilde bir sonuç çıkıyor.

Birde sanırım driverleri Synaptic Paket Yöneticisi ile yüklüyormuşuz. Nasıl yapacağız acaba ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Şubat 2012 - 14:21:04

Bu arada flood yapmak istemem ama, AMD'nin sitesinden gerekli Linux sürücüsünü indirdim, dosya .run formatında ama gedit ile açılıyor, sorun ne olabilir acaba ? Adres bu: http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Legacy/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.12&lang=English

decent

http://wiki.cchtml.com/index.php/Hardware bağlantısında yer alan
Alıntı YapRS600/RS690 Radeon (Xpress) X1200/X1250/X1270

satırı sadece açık kaynak sürücü kullanılabileceğine işaret ediyor.

Açık kaynak sürücüleri yükleyip kullanmak için:
sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core libgl1-mesa-glx:i386 libgl1-mesa-dri:i386 libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-dri:amd64
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
sudo reboot

komutlarını yürütebilirsin.

Not: Çıktıları resim vererek değil, uçbirimdeki satırları kopyalayıp KOD etiketi ile buraya aktarınız.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.0

TurkEdition

Alıntı yapılan: decent - 27 Şubat 2012 - 15:34:04
Not: Çıktıları resim vererek değil, uçbirimdeki satırları kopyalayıp KOD etiketi ile buraya aktarınız.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.0

Sitede yeniyim hocam, kusuruma bakmayın. Bundan sonra daha dikkatli olacağım.

Birde ben dediğinizi pek fazla anlamadım. O verdiğiniz komutları uçbirimde yazdıktan sonra ne olacak ? ATI Driveleri bildiğim üzere kapalı kaynak kodlu. Acemiyim, biraz daha fazla açıklayabilir misiniz ? Yani tam olarak ne yapmam gerekiyor ?

ebubekirs

@decent'in verdiği komutları sırasıyla uygulayın.

ATI sizin kartınız için Linux üzerinde sürücü desteği vermiyor, ancak açık kaynak kodlu olarak yayınlamış ve ATI ile sorunsuz çalışan sürücüler var, ki yukarıdaki komutlar ile bu sürücüleri kurmuş olacaksınız.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

TurkEdition

Alıntı yapılan: ebubekirs - 27 Şubat 2012 - 19:36:58
@decent'in verdiği komutları sırasıyla uygulayın.

ATI sizin kartınız için Linux üzerinde sürücü desteği vermiyor, ancak açık kaynak kodlu olarak yayınlamış ve ATI ile sorunsuz çalışan sürücüler var, ki yukarıdaki komutlar ile bu sürücüleri kurmuş olacaksınız.

Verilen komutları kullanarak sürücüyü kurdum, şimdi eski haline göre daha iyi ama yalnız yine de görüntüler donuk donuk geliyor, 3D oyunlar oynanmıyor. Windows 7'de gerekli driver yüklü olduğu için böyle bir sorun yoktu. Sizce ne yapmalıyım arkadaşlar ?

if

@TurkEdition, gksu gedit /etc/rc.local komutu ile açılacak dosyanın içerisine "exit 0" satırından önceki satıra
echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method;
echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
satırlarını kaydedin.

Windows'daki kadar etkin kullanım beklemeyin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: TurkEdition - 28 Şubat 2012 - 13:12:52
Windows 7'de gerekli driver yüklü olduğu için böyle bir sorun yoktu. Sizce ne yapmalıyım arkadaşlar ?

ATI, Windows'a verdiği desteği Linux'a vermiyor senin kartının modeli için. Hatta şöyle söyleyelim, o modeller için desteği tamamen kesti.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

TurkEdition

Tamam arkadaşlar herkese candan teşekkür ediyorum yardım ettikleri için, sorun çözülmüştür...