[Çözüldü] Parola kendi kendine değişiyor

Başlatan Meric_01, 25 Şubat 2012 - 20:51:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Meric_01

Merhaba arkakadaşlar ismim Meriç aranıza yeni katıldım daha önceleride ubuntu kurmuşluğum var ama içine giremeden windows'a dönüş yapmıştım. Şimdi neyin ne olduğunu öğrenmek istiyorum ve bir problemim var. Öncelikle belirteyim sadece ubuntu kurulu bilgisayarımda. Gelelim soruna;

Yaklaşık 4-5 gündür kullanıyorum ubuntuyu.Şimdi bilgisayarı açtım ve uygulama merkezinden uygulama indiremiyorum kullanıcı şifremi kabul etmiyor. Her gün giriş yaptığım şifre doğru girdiğimdende eminim ama bir türlü kabul etmiyor. Diğer uygulamalarda da olmuyor bu. Bilgisayarımı benden başka kullananda yok. Kendi kendine değişme gibi bir olasılığı var mı bu şifrenin ? Recovery mode ile değiştirmeye çalıştım o zamanda bir hata veriyor. Ve bu 2.kez başıma geliyor 2.kez şifreye birşeyler oluyor daha önce terminalden değiştirebilmiştim. Sorun nerde olabilir neden şifrem kabul edilmiyor ? Şimdiden teşekkürler.

ebubekirs

Şifrenin kendi kendine değişmesi pek mümkün değil. Şifre belirlemeye çalıştığınızda ne hata veriyor ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Meric_01

Şöyle açıklayim şimdi recovery mode'a giriyorum ls /home yazıp kullanıcıların listesine bakıyorum ve aguilanegra adlı bir kullanıcı hesabı yazıyor sadece ama benim kullandığım oturum adı Meric ve başka kullanıcı hesabıda yok bilgisayarımda. Recovery modda passwd Meric yazdığımda böyle bir kullanıcı yok diyor. passwd aguilanegra yazdığımda ise '' Yetki alıntı betiği hatası'' veriyor. Anlamadım sorunu :/

if

@Meric_01, Meric kullanıcısıyla masaüstüne düşebiliyor musunuz?

Meric_01

Evet şu an bu Meric oturumundan yazıyorum bu yazıları başka oturumda açamıyorum sanırım şifre istediği için

if

@Meric_01, sanki böyle bir başlığımız daha olacaktı diye hatırlıyorum ama bulamadım. Şöyle yapalım, ev dizininde önemli gördüğünüz belgelerinizi başka bir yere kopyalayınız, kurtarma kipinde başlatıp aşağıdaki komutları yürütünüz: sudo userdel -r aguilanegra
sudo userdel -r Meric
ve sonra http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Hesap_Y%C3%B6netimi bağlantısında anlatılan kullanıcı ekleme ve şifre belirleme komutlarını kendi kullanıcı adınız ve o kullanıcı adına uygun ev dizinini yazarak giriniz; yeniden başlatıp durumu gözlemleyiniz.

Meric_01

Sizin yazınızı görmeden az önce normal oturumda uçbirimi açtım birde orda deneyim dedim pass değiştirmeyi passwd aguilanegra yapıp yeni şifreyi girdim hiç bi sorun çıkmadı yeni şifreyi kabul etti. Sorun şimdilik çözüldü ama dediklerinizi uygulayacam sıfırdan yeni hesap iyi olacak teşekkürler konuyu kilitleyebilirsiniz

if

@Meric_01, whoami
groups ${whoami}
ne diyor?

Meric_01

Whoami yazınca aguilanegra çıkıyor.

groups ${whoami} bunu yazınca '' aguilanegra adm dialout cdrom plugdev nopasswdlogin lpadmin admin sambashare ironhide '' yazıyor.

Ben anlamadım ama herşeyde aguilanegra geçerli peki bu meriç oturumu ne alaka o zaman ?

Yeni editliyorum az önce ki sorun tekrar oldu şifre yine kabul edilmiyor of çok sıkıldım !

if

Meric diye bir kullanıcının olup olmadığına bakıyorum. Bir de cat /etc/passwd | cut -d":" -f1 ne diyor bakalım.

Meric_01

sonuç bu

root
daemon
bin
sys
sync
games
man
lp
mail
news
uucp
proxy
www-data
backup
list
irc
gnats
nobody
libuuid
syslog
colord
messagebus
lightdm
avahi-autoipd
avahi
usbmux
kernoops
pulse
rtkit
speech-dispatcher
hplip
saned
aguilanegra
couchdb

if

@Meric_01, Meric adından bir kullanıcı yok sistemde. Bir yerde bir yanlışlık olmuş sanırım. Sonunda sorun çözüldü ya:)

Çözüldü etiketi vurursanız ben de kilitleyeyim.

Meric_01

Öyle bir kullanıcı yok ama şu an oturumadım Meriç mesela oturum kapat desem yine meriç adlı oturuma şifre girip açıyorum vay arkadaş  :) Şu userdel olayını bir uygulayım sıfırlayım herşeyi teşekkür ederim

ebubekirs

Konuyu kapatalım o halde. Eğer yeniden bu konu ile ilgili sorun yaşarsanız buradan devam ederiz.
Bununla ilgili Kilidinin kaldırılmasını istediğiniz konular başlığımızı kullanabilirsiniz. 
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim