[Çözüldü] Belirli zaman aralıklarıyla ekran görüntüsü nasıl alırım?

Başlatan tiamin, 23 Şubat 2012 - 20:42:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tiamin

Merhabalar...

Elimdeki film dosyalarının uçbirimden vereceğim zamanlarına yada zaman döngülerine göre 8-1 adet ekran görüntüsü almak istiyorum. bu mümkün müdür? Ya da bunu yapabileceğim bir program var mı?
SMplayerde S tuşu alıyor ama manuel. Ben diyeyim filmi 5:00 - 10:00 - 15:00 - 20:00 gibi sürelerine ait olanları otomatik bir şekilde almak istiyorum.

Denetim Notu:Türkçe kelimeler kullanmaya ve imlâya riayet etmeye özen gösteriniz.
Sudo ve Su kardeşler :)

burk

Yazılım deposunda SMplayer programı mevcut, denediniz mi?

tiamin

Alıntı yapılan: burk - 23 Şubat 2012 - 21:01:49
Yazılım deposunda SMplayer programı mevcut, denediniz mi?

SMplayerde S tuşu alıyor ama manuel. Ben diyeyim filmi 5:00 - 10:00 - 15:00 - 20:00 gibi sürelerine ait olanları otomatik bir şekilde almak istiyorum.

demiştim ama sanırım gözünüzden kaçtı

burk

Kusura bakmayın @tiamin ben SMplayer için var olan bir özelliği aradığınızı sandım.

heartsmagic

Almak istediğin şey küçük resimler mi (thumbnail) yoksa tam ekran görüntüsü mü? Eğer küçük resimlerse birçok alternatif çıkartılabilir. Örnekler:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1022840
http://moviethumbnail.sourceforge.net/

Fakat sen tam erkan görüntüsü istiyorsan onu yapacak uygulama aramak lazım. Ancak aklıma uçbirimden çalışan scrot ve kendisini beşer dakikalık döngüye sokacak bir kabuk betiği geliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tiamin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Şubat 2012 - 21:15:22
Almak istediğin şey küçük resimler mi (thumbnail) yoksa tam ekran görüntüsü mü? Eğer küçük resimlerse birçok alternatif çıkartılabilir. Örnekler:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1022840
http://moviethumbnail.sourceforge.net/

Fakat sen tam erkan görüntüsü istiyorsan onu yapacak uygulama aramak lazım. Ancak aklıma uçbirimden çalışan scrot ve kendisini beşer dakikalık döngüye sokacak bir kabuk betiği geliyor.

Aslında aradığım filmi boyutu ne ise onu almak istiyorum.
yani söle bir şey arıyorum. home/film/abc.mvk dosyasından 5-10-15-16-17 dk lerdeki capsleri al ve şuraya kaydet.

heartsmagic

Bu daha özel bir durum. Derinlemesine arama yapmak gerekiyor zira sen filmi oynatmadan görüntü almak istiyorsun anladığım kadarıyla. Gerçi teoride oynatmadan görüntü alması mümkün değil sanırım, fakat sen ben filmi açık bırakmak istemiyorum uygulama kendisi yapsın diyorsun sanırım.

raspacı

Blender video editör kısmında videonun her karesi resim dosyası olarak aktarılabiliyordu en son baktığımda. Biraz kurcalarsanız belki istenilen karede alma özelliği de vardır. Mesela 100 kare = 5 saniye gibi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Şubat 2012 - 12:29:41

ffmpeg kullanarak ta yapılabilir.(Kıt bash bilgimle)

array=(1, 8, 30, 45, 55)  # bu kısımlar istenen dakikalardır virgül konularak  değiştirilebilir.
for  i in "${array[@]}"
do
ffmpeg -ss $i*60 -vframes 1 -i video_dosyası_adı.flv -y -f image2 /resim_dizini/resim$i.png

done
Bu dosyayı örneğin videoları_resme_donusturen_dosya.sh adıyla kaydedip komut satırında
bash videoları_resme_donusturen_dosya.sh  komutuyla çalıştırabilirsiniz.
-s 320*240  parametresi ile resim boyutunu ayarlayabilirsin. Filmden her x dakikada veya saniyede görüntü almak için de bu kod değiştirilebilir.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

tiamin

Alıntı yapılan: raspacı - 23 Şubat 2012 - 23:29:35
Blender video editör kısmında videonun her karesi resim dosyası olarak aktarılabiliyordu en son baktığımda. Biraz kurcalarsanız belki istenilen karede alma özelliği de vardır. Mesela 100 kare = 5 saniye gibi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Şubat 2012 - 12:29:41

ffmpeg kullanarak ta yapılabilir.(Kıt bash bilgimle)

array=(1, 8, 30, 45, 55)  # bu kısımlar istenen dakikalardır virgül konularak  değiştirilebilir.
for  i in "${array[@]}"
do
ffmpeg -ss $i*60 -vframes 1 -i video_dosyası_adı.flv -y -f image2 /resim_dizini/resim$i.png

done
Bu dosyayı örneğin videoları_resme_donusturen_dosya.sh adıyla kaydedip komut satırında
bash videoları_resme_donusturen_dosya.sh  komutuyla çalıştırabilirsiniz.
-s 320*240  parametresi ile resim boyutunu ayarlayabilirsin. Filmden her x dakikada veya saniyede görüntü almak için de bu kod değiştirilebilir.

Teşekkür ederim...
Bu kısacık kodlar işimi çözdü ve beni büyük bir derten kurtardı. Ubuntuyu ve yardım sever ubuntu kullanıcılarını çok seviyorum. ;)

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Şubat 2012 - 23:23:27
Gerçi teoride oynatmadan görüntü alması mümkün değil sanırım...

Mümkünmüş demek ki :)
@raspacı'ya bir teşekkür de benden gidiyor.