Oyun hizmeti sunan servisler

Başlatan Rbbt, 29 Temmuz 2011 - 17:31:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rbbt

Hem linux hem de düşük sistemler için bulut tabanlı oyun hizmeti sunan servisler çözüm olabilir.

Güncel PC oyunlarını akıcı bir şekilde oynayabilmek için iyi bir sisteme ihtiyacınız vardır. Ama sisteminizi bir süre yenilemezseniz, zamanla oyunlarda sisteminiz oyunlar için yavaş kalmaya başlar.

Peki, bulut tabanlı oyun hizmeti sunan servisler bu soruna çözüm olabilir mi? Bu ve benzeri servislerle giriş seviyesi dizüstü bilgisayarınız ve eskiyen PC'nizde güncel oyunları akıcı oynatabilir misiniz?

Bu konuda denemeler devam ediyor. OnLive'ın ardından Gaikai'de bu hizmetin öncüsü olmaya çalışıyor. OnLive'ın tersine Gaikai'de oyunları internet tarayıcınız üzerinden oynama imkanına sahipsiniz. Gaikai, uzun süren testlerin ardından şimdi son kullanıcının beğenisine sunuldu. Şimdilik Gaikai servisinde dört adet EA oyunun (Mass Effect 2, Spore, Sims 3 ve Dead Space 2) demosunu oynayabiliyorsunuz.

Fakat ne yazık ki, ülkemize yakın bir sunucu bulunmadığı için şimdilik Gaikai servisini deneyemiyoruz. Yine de şansınızı denemek istiyorsanız, buraya tıklayın.

Ben yaklaşık bir yıldır takip ediyorum siteyi, bana kalırsa güzel bir uygulama olacak gibi (özellikle linux cephesinde oyun oynayamamaktan şikayetçi olanlar için çok iyi olur) ; ama yine de denemeden bir şey söylemek zor (:

Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz?
What happens when I become main source of a pain!!!

Warlord

Aslında mükemmel fikir. Zaten QuakeLive oynanabiliyor. Hemde ücretsiz. Fakat Onlive bildğim kadarıyla ücretli. Hem böylelikle oyunların platform zorunluluğu ortadan kalkar.
Türkiye sunucusu yok ve bağlanmıyor Gaikai. Peki Proxy gibi birşeyle denesek sonuç değişirmi?

Rbbt

Alıntı yapılan: Warlord - 29 Temmuz 2011 - 18:29:13
Aslında mükemmel fikir. Zaten QuakeLive oynanabiliyor. Hemde ücretsiz. Fakat Onlive bildğim kadarıyla ücretli. Hem böylelikle oyunların platform zorunluluğu ortadan kalkar.
Türkiye sunucusu yok ve bağlanmıyor Gaikai. Peki Proxy gibi birşeyle denesek sonuç değişirmi?

O konuda (proxy) bir bilgim yok ama talep oldukça sunucular Türkiyede yerlerini alırlar orası kesin (:

Başlangıçta oyunları demo olarak oynama imkanı sunacaklardı ama tutulursa, ki tutulmaması için hiç bir neden yok gibi, full olarak oynayabiliriz (:

neneki

überstrike diye bir oyun vardı. facebook üzerinden oynanabiliyordu. zaten oyun mac için yapılmış sanırsam. neyse facebook üzerindende unity wep player indirmeniz gerekiyordu. lakin windows ve mac için yapmışlar.

Rbbt

Alıntı yapılan: neneki - 29 Temmuz 2011 - 19:57:31
überstrike diye bir oyun vardı. facebook üzerinden oynanabiliyordu. zaten oyun mac için yapılmış sanırsam. neyse facebook üzerindende unity wep player indirmeniz gerekiyordu. lakin windows ve mac için yapmışlar.

Gaikai de her hangi bir şeye gerek yok sadece hızlı bir internet bağlantısı gerekiyor o kadar (:

Herkesin yüzünü güldürecek bir uygulama bence, oyun piyasası biraz kötü etkilenecek ama olsun zaten dediğim gibi başlarda demoları oynayabileceğiz sadece, en azından oyun hakkında bir bilgimiz olmuş olur oyunu almadan veya indirmeden önce (:

Ama oyunları full olarak oynabildiğimiz zaman insanların linuxte oyun oynanmıyor bahanesi kökten silinecek (:

neneki

@Rbbt bu konuda yüzde yüz haklısın. linux un win den kat kat hızlı olduğu bir aşikar.

Rbbt

Sonunda yakınlarda sunucular var sanırım bağlanıyorum ama internet hızım düşük kalıyor. İnterneti hızlı olan birileri deneyebilir mi servisi ?

KemalALKIN

Alıntı yapılan: Rbbt - 23 Kasım 2011 - 12:18:09
Sonunda yakınlarda sunucular var sanırım bağlanıyorum ama internet hızım düşük kalıyor. İnterneti hızlı olan birileri deneyebilir mi servisi ?

Bence halen destek yok aynı durum bende de var. Onlive.com var anlatım ve haberini vermiştim ancak winehq ile fare çalışmıyor oyun içindeyken. Çözümünü vermiştim ancak deneme yapayım dedim derleme çıktı. Zaten Kubuntu sistemde başaramadım.
www.tckemal.ist

gufabe

Yanılmıyorsam burada konuşulanlarla alttaki konunun bir ilişikisi var.  :)

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30175.0

özbilen

Ubuntu 11.10 yüklü online oynayabileceğim (kesintisiz ve knight tarzı oyunlar) söyleyebilirseniz sevinirim...
özBilen

alquirel

@özbilen, iletinizi alakalı olan bu başlığa taşıdım.
Konuya buradan devam edilsin.

KemalALKIN

Gaikai hizmetini ( www.gaikai.com ) artık 8 mbit internetim ile oynayabiliyorum bilginiz olsun :).
www.tckemal.ist