harici hard diskimi açamıyorum

Başlatan jason_, 17 Şubat 2012 - 00:46:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jason_

Merhabalar,
Western Dijital marka harici hard diskim var ve içerisinde kendi şifreleme programı mevcut. Windows'ta iken hard diski taktığımda ilk olarak şifrem soruluyordu. Ubuntu hard diskimi görüyor, ama şifreyi açmak için unlock.exe 'yi çalıştıramıyorum. Biraz araştırdım forumda, ''wine'' olması gerekirmiş, onu da kurdum fakat yine açamadım, hata verdi, sorunun çözümü var mı aceba, malum tüm belgelerim hard diskimde

if

@jason_, o verdiği hatanın içeriğini geçer misiniz? Ayrıca şifreleme için bir uygulama kullanıyorsa harici bellek firması, o uygulamanın ismini de alsak iyi olur.

jason_

Kardeş öncelikle ilgin için teşekkür ederim, iki konuda da yardım ediyorsun  :)
arkadaki resmim hard diskin içeriği, unlock.exe kullanılan şifre programı, öndeki resim ise 'wine' ile açtığımda karşıma gelen görüntü, ok dediğimde hata veriyor, açıklaması olmayan bir hata

if

Rica ederim @jason_:). sudo apt-get install nautilus-open-terminal komutundan sonra uçbirimi kapatın, o unlock.exe çalıştırılabilir dosyasının bulunduğu dizin içinde sağ tıklayıp uçbirimle aç deyin ve açılacak uçbirime wine unlock.exe komutunu girin, çıktıları buraya aktarın.

jason_

dediğini yaptım ama birlikte aç'a uçbirim ile aç seçeneği gelmedi

if

O zaman, sudo find / -name unlock.exe ne döndürüyor?

jason_

heartsmagic

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1284828 başlığından gördüğüm kadarıyla Linux üzerinde doğal bir yöntem yok bu iş için. İki öneri getirilebilir.

1. Mümkünse Windows tarafına geçer, şifrelemeyi iptal edersin. Eğer iptal etmenin bir yolu yoksa, verilerini taşır diski yeniden biçimlersin. Haliyle Windows için sağlanan yazılımla şifreleme yapamazsın. Şifrelemeyi istiyorsan ve hayatına Ubuntu ile devam edeceksen Truecrypt gibi alternatifleri kullanırsın.

2. Şifreleme dursun, Windows da kullanacağım arada diyorsan Ubuntu içine Windows kurar ve şu öneriyi denersin:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=9114596&postcount=5

Kabaca, kullanıcı sanal Windows kurmuş, sanal sistem içinden diski bağlamış, ardından Windows üzerinden ayırmış. Bu aşamadan sonra Ubuntu bağlıyor zaten diski, şifresiz olarak tabi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jason_