İşlemci sıcaklığı neden yüksek?

Başlatan mbcdn, 16 Şubat 2012 - 00:17:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mbcdn

Uçbirime "sensors" komutunu verdim ve bana aşağıdaki çıktıyı verdi.
Sanırım bir sorun var?

Neden bu kadar yüksek gösteriyor? Normal değer kaç olması lazımdı?

Forum arama bölümünden arattım bir kaç fikir edindim tabii ki fakat genede sizlere sormak istiyorum. Bu durum normal mi?

gokay@gokay-M720-US3:~$ sensors
k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +69.8°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +72.0°C, hyst = +70.0°C)

gokay@gokay-M720-US3:~$

berat01

Ayni sorun bir ara bende de olmustu. Bilgisayarin kac yillik? Eski bir bilgisayarda uzun zaman icinde fan bölümü tozlanmis olabilir. Ben temizledikten sonra normale dönmüstü sicaklik.

mbcdn

Alıntı yapılan: berat01 - 16 Şubat 2012 - 01:13:30
Ayni sorun bir ara bende de olmustu. Bilgisayarin kac yillik? Eski bir bilgisayarda uzun zaman icinde fan bölümü tozlanmis olabilir. Ben temizledikten sonra normale dönmüstü sicaklik.

Bilgisayarım 1 yıllık. Zaten kendim haftalık kompresör ile tozlarını temizliyorum. Termal macunuzda yeni daha 2 ay oldu süreli :(

Bu arada kontrol etmeye devam ediyorum. Yük altında olmadığı zaman yaklaşık 40-45 C  civarında... Yük bindiğinde 68-69 C çıkıyor hatta yazılım merkezine girdiğimde 156 C gördüm :( İşin ilginç tarafı yazılım merkezini kapatıncada düşmüyor. İlla rest atmak gerekiyor.

edit/

1080p HD Film izlerken 71 C altına düşmüyor. VLC ile izlersem bu değer 87 C sürekli olarak devam ediyor :(

edit2/

Bilgisayarımda tamamen ubuntu kuruluydu, test amacıyla bilgisayarımın bir kısmına windows kurdum.
Windows'ta ilk girdiğim zaman ubuntuda gözüken "+69.8°C" değer gözüküyordu.

Bilgisayarım açık durmaya fakat yük bindirmemeye çalıştım. Sadece mozilla firefox açıktı. Yavaş yavaş düştüğünü gözlemledim.
Windows üzerinde şu anda 20-35 C arası değişen bir ısıda devam ediyor...

Gel gelelim ubuntuya döndüğüm vakit bu sıcaklık değeri birden fırlıyor :(

Hem ubuntu hemde windows kullanımını bios üzerinden takip ettim. Gerçekten ubuntu çok ısıtıyor.

Bilgisayarımın özellikleri ;

Amd AnthLon x2 250 İşlemci
2 GB Kingston Ram
1 GB Nvidia GeForce 9500 GT ekran kartı

ebubekirs

lm-sensors yüklü ise fancontrol diye bir program var, kullanabiliyor olması lazım. Bunun için önce bir konfigürasyon dosyası hazırlanması gerekli. pwmconfig bu işi yapıyor.

sudo pwmconfig

ne diyor ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

mbcdn

Alıntı yapılan: ebubekirs - 16 Şubat 2012 - 10:28:11
lm-sensors yüklü ise fancontrol diye bir program var, kullanabiliyor olması lazım. Bunun için önce bir konfigürasyon dosyası hazırlanması gerekli. pwmconfig bu işi yapıyor.

sudo pwmconfig

ne diyor ?

gokay@gokay-M720-US3:~$ sudo pwmconfig
[sudo] password for gokay:
sudo: pwmconfig: command not found

burk

@mbcdn bilgisayar çok ısınmaya başladığında top komutunun çıktısını buraya etiket içinde geçer misin lütfen?

ebubekirs

Alıntı yapılan: mbcdn - 16 Şubat 2012 - 15:29:28
gokay@gokay-M720-US3:~$ sudo pwmconfig
[sudo] password for gokay:
sudo: pwmconfig: command not found

fancontrol kurulu değil demek ki,

sudo apt-get install fancontrol
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

mbcdn

Ubuntu tabanlı "ZORİN OS" işletim sistemini kurdum.

Bilgisayarım inanılmaz derecede rahatladı.

Cpu yük bindirmediğim sürece 3-20 arası. Yük bindirdiğimde 25-60 civarı oluyor. Bilgisayarımı fazla yormuyor.

Bilgisayar ısısıda aynı şekilde 20-35 C civarında sürekli...

Bu değerler normaldir değil mi ?

Birde bu "zorin os" üzerinde yapmam gereken birşeyler var mı ?

Aşağıdaki resimdeki değerlerim nasıl ? Sorun gözüküyor mu bi zahmet bakabilir misiniz?

burk

@mbcdn sorun olsa emin ol sen çok net bir şekilde anlardın, uçbirim sonucun da normal görünüyor. Sistem değişikliğine gidildiği için konuyu çözüldü etiketi olmadan kilitliyorum.

if

@mbcdn kullanıcı adlı üyeyi defettim gitti, sorun için uğraşmaya gerek kalmadı.

burk

Alıntı yapılan: if - 16 Şubat 2012 - 23:07:30
@mbcdn kullanıcı adlı üyeyi defettim gitti, sorun için uğraşmaya gerek kalmadı.
Başlığa [Tekrarlanmamak Üzere Çözüldü] ibaresi ekleyelim o zaman. :)