[Çözüldü] /etc/environment dosyasini degistirdikten sonra masaustu acilmiyor

Başlatan linuxchu, 14 Şubat 2012 - 16:25:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linuxchu

Selamlar

jdk kurulumunda  bazi sorunlar yasadim ve bir sitede /etc/environment dosyasiyla ilgili ayarlar gordum. bu dosyadaki tekrarlayan bir satiri sildim. (burda bir gerzeklik yaptim) Sanirim bu dosyada manuel degisiklik yapmamam gerekiyordu ve artik masaustu acilmiyor.

login ekraninda sifre alanina kadar geliyor sifreyi giriyorum ekran gidip geliyor benden yine sifre istiyor.

yani masaustunu acamiyorum. bu sorunu nasil duzeltebilirim format atmadan.

tesekkurler

heartsmagic

Şu an öntanımlı halini göremiyorum, ancak biri forumda paylaşırsa eski haline getirebilirsin rahatlıkla.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

linuxchu

hocam buldum bu sekilde olmasini saglamam lazim dosyanin ama canli cd gibi biseyimde yok ancak terminal ortamina dusup yapabilirsem yardim ederseniz recovery mode ile mi acabilirim bilmiyorum.

PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games"

Ozmo

recovery mode'de nano /etc/environment istedigin değişiligi yap ctrl+x tuşuna bas kayıt et reboot ile sistemi yeniden başlat...

ebubekirs

Ek bilgi; Giriş ekranındayken Ctrl-Alt-F1'e bastığınızda terminal ekranına düşersiniz. Ctrl-Alt-F7 tekrar gdm ekranını getirir.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

linuxchu

Nano /etc/environment deyince asagidaki sekilde hata verdi

Command 'nano' is avaiable in the following places
*/bin/nano
*/usr/bin/nano

The command could not be located because '/usr/bin:/bin' is not incluted in the path environment variable.

Nano: command not found

Bu hatali kisim sanirim benim sildigim alan :(
Yazim boZuksa kusura bakmayin telden yaziyorum

ebubekirs

linuxchu

Yazim bozukluklati telefondan kaynakli, komutlarin yazimi dogru. Buraya aktarirken tek tek yazfigimdan

Ozmo

ebubekirs

Kurulu olmaması çok düşük bir ihtimal ama, nano yazarken nan yazıp Tab'a bastığınızda kendisi nano şeklinde tamamlamıyor mu ? Eğer öyleyse

sudo apt-get install nano

ile önce nano'yu kurun.

Ozmo

Alıntı yapılan: ebubekirs - 14 Şubat 2012 - 18:20:17
Kurulu olmaması çok düşük bir ihtimal ama, nano yazarken nan yazıp Tab'a bastığınızda kendisi nano şeklinde tamamlamıyor mu ? Eğer öyleyse

sudo apt-get install nano

ile önce nano'yu kurun.

arkadaş kabuk yollarını silmiş verdiğin komut işe yaramaz.... bu hali ile ancak apt-get programının kurulu olduğu dizine gidip ./apt-get install nano derse çalışır...

linuxchu

Apt-get icin komut bulunamadi veriyor. Eve gidince canli cd ile deneyecegim, umutsuzum ama :(

Ozmo

ebubekirs

Alıntı yapılan: Ozmo - 14 Şubat 2012 - 18:31:36
arkadaş kabuk yollarını silmiş verdiğin komut işe yaramaz.... bu hali ile ancak apt-get programının kurulu olduğu dizine gidip ./apt-get install nano derse çalışır...

ki gerek kalmaz bu durumda, path tanımlı olmadığı için hatayı vermiş demek ki.

@Ozmo'nun komutları işinizi görür.

linuxchu

@ozmo sizin komutunuzla.Sayfaya ulasip degiikligi yapiyorum ama kaydederken hata veriyor, error writing /etc/enviromment: permission denied

Ozmo

hımm bizde kabuk yollarını yeniden tanımlayalım

PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin$PATH

sudo nano /etc/environment

linuxchu

Hocam ilk komuttan sonra hata vermiyor ama disyayi acinca eski halinde gorunuyor ve yine degistirmeme izin vermiyir

Birde simdi canli cd ile degistirdim knoppix ile basaramadim degisiklik yapmama silmeme hicbiseuw izin vermiyor

ebubekirs

linuxchu

@ebubekirs sanırım bir öncekinde yöntem yanlışı yaptım yine .nano ile açtım o yüzden düzelmedi. Bu komutu tekrar uygulladığımda düzeldi değişitirdim.

Hepinize sonsuz teşekkürler.

Alıntı Yapsudo nano /etc/environment
ile
çözüldü.

Ozmo

çözüldüğüne göre geçmiş olsun sanırım bilmedin özellik ile /etc altındaki dosyalarla oynamazsın :) bundan sonra