[Çözüldü]Ubuntu ve pardusun takas alanı aynı yere kurulabilir mi?

Başlatan gazisaltuk, 12 Şubat 2012 - 13:17:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gazisaltuk

Ben hard diskin birinci bölümünü parçalayıp windows7,pardus2011 ve ubuntu yu beraber kurmak istiyorum.Yalnız kurarken bir de takas alanı ayırmak gerekiyor gördüğüm kadarıyla.Takas alanı kısmını pardus ve ubuntu için ortak kullanmamın bir mahsuru var mıdır?Yani;önce pardusu kurarken takas alanı oalrak belirttiğim kısımı ubuntuyu kurarken de takas alanı olarak gösterebilir miyim?
Bir diğer sorum;ubuntu ve pardus için,grubun yükleneceği yeri sistemin yükleneceği yer olarak seçsem olur mu?Yani sözgelimi sda3 parçasına sistemi kuracağım,aynı parçaya grubu da kurabilir miyim?
Son sorum ise home klasörlerinin yerini belirtirken aynı ikinci sorumda olduğu gibi sistemi kuracağım bölümü seçebilir miyim?
Biraz karışık oldu sanırım ama yardım edebilirseniz sevinirm. :)

cagriemer

Takas alanini paylastirabilirsiniz, sorun cikmaz. Fakat ev dizinleri icin ayni seyi soyleyemeyecegim. Paylastirilamaz degil ama dagitimlardaki yazilimlarin ayni dosyalarda ayni isimlerle tuttugu farkli ayarlar olmasi durumunda sorun yasayabilirsiniz. Iki Ubuntu icin aslinda cok sorun olmazdi ama biri Pardus biri Ubuntu olunca kesin bir sey soylemek dogru olmaz. Ev dizinlerini ayirmanizi oneririm dolayisiyla.

GRUB'i sistemin yuklendigi diskin basina yazdirabilirsiniz. Fakat o kisimi nasil calistiracaksiniz onun icin bir yol bulmalisiniz. En kolay sekli, GRUB Windows isletim sistemlerini de gorebildiginden ana diskin basina yazarak her acilista islemi GRUB'in halletmesini saglamak olur. 

speakerXXL

Grub'u kurduğunuz disk bölümüne yazdırıp EasyBCD isimli uygulamayı kullanarak kurduğunuz Pardus ve Ubuntu'yu Windows önyükleyicisi ile başlatabilirsiniz.

http://www.emrahyumuk.com/pardus-2011-sorunsuz-kurulum-resimli-anlatim/
http://www.emreaytac.com/?p=67

gazisaltuk

Grubu diskin başına nasıl yazdıracağım peki?
Bir de temsili resim çizdim acaba yanlış mı anlamışım :)

speakerXXL

Ubuntu için buradaki kurulum analatımını inceleyiniz.

Kurulum yaparken "Başka bir şey" seçeneği ile devam edip, Resim 5'de anlatıldığı gibi kurulum yapacağınız disk bölümünü seçiniz.
Resim 5'de seçeneklerin alt kısmında "Önyükleyici kurulacak aygıt" şeçeneğinden kurulumu yaptığınız disk bölümünü seçiniz.
Örneğin kurulumu sda5 disk bölümüne yapıyorsanız, Önyükleyiciyi de buradaki seçenekten sda5 olarak belirleyebilirsiniz.
Pardus'ta da kurulum sırasında buna benzer bir seçenek mevcut, yukarıda verdiğim bağlantıyı inceleyiniz.

Ben de sürekli kullandığım dağıtımın yanına deneme amaçlı başka dağıtımlar kuruyorum. Bu dağıtımların önyükleyicilerini kurduğum disk bölümüne yazdırıyorum. Kurulumdan sonra sürekli kullandığım dağıtımı açıp aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak yeni yüklediğim dağıtımı Grub'a (Linux önyükleyicisi) ekliyorum.

sudo update-grub

Böylece sürekli grub ayarları ile uğraşmak zorunda kalmıyorum.

gazisaltuk

Bir de tek hard disk üzerinde 4 taneden fazla bölüm olamaz gibi bir ifade görmüştüm.Yukarıdaki çizdiğim şekilde toplam 5 tane parça oluşuyor.Takas alanı kurmamam mı gerekir böyle bir durumda ?

Aequitas

Azami dört adet birincil disk bölümü oluşturulabilir. Eğer bu bölümlerden birini uzatılmış bölüm olarak ayarlarsan bu uzatılmış bölümü istediğin kadar parçaya ayırabilirsin. Mesela 3 tane birincil bölümün olacak (win, pardus, ubuntu gibi) kalan bölümü oluştururken birincil olarak değil, uzatılmış olarak oluşturacaksın. Resimde belirttiğin F: ve takas alanı bu uzatılmış bölümün içinde olacak mesela. Bu şekilde yapabilirsin.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

gazisaltuk

Yalnız bu F:\ diye belirttiğim yerde dosyalarım var oraya dokunamam.Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

travego0403

Bu takas alanı gerçekten gerekli mi?

Ben şimdiye kadar hiç takas alanı ayırmadım ve eksikliğinide hissetmedim. Günümüz bilgisayarlarında 1-2 GB tan aşağı bellek bulunmuyor ki buda Normal bir Linux dağıtımı için fazlasıyla yeterli. Bildiğim kadarıyla takas alanı, belleğin yetmediği durumlarda bu bölümün bellek olarak kullanılmasını sağlıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Hard disk üzerine yazma ve okuma Ram'e göre  oldukça yavaştır. Zaten bilgisayarınız takas alanını kullanmaya başladığı zaman siz yavaşlıktan şikayet etmeye başlayacak ve bilgisayar takıldı diye süreçleri öldürmeye başlayacaksınız.

Benim bildiklerim ve görüşlerim bunlar, acaba yanılıyor muyum?  :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

Aequitas

Bir yanlışlık olmasın? Aslında ben de gereksiz buluyorum ama mecburiyetten 300MB kadar bir bölüm ayarladım.. Çünkü kurulum sırasında takas alanı ayırmadığımda takas alanı olmadan kuruluma devam edilemeyeceği şeklinde bir uyarı vermişti.

@gazisaltuk, o halde uzatılmış bölüme F: yerine diğer herhangi bir bölümü dahil edersin olur biter. F: birincil bölüm olarak kalır.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

gazisaltuk

Alıntı yapılan: Aequitas - 12 Şubat 2012 - 22:39:06
@gazisaltuk, o halde uzatılmış bölüme F: yerine diğer herhangi bir bölümü dahil edersin olur biter. F: birincil bölüm olarak kalır.

Yalnız diğer üç bölüme de işletim sistemi kuracağım için uzatılmış bölümde olması sorun çıkarır mı ?

travego0403

@Aequitas
Ayırmak zorunda değilsin, kurulum sırasında ayırmadığın için uyarıyor sadece, ayırmadan kuruluma devam edebiliyorsun.

Aequitas

Alıntı yapılan: gazisaltuk - 12 Şubat 2012 - 22:42:50
Yalnız diğer üç bölüme de işletim sistemi kuracağım için uzatılmış bölümde olması sorun çıkarır mı ?

Merak etme, hiçbir sorun çıkarmıyor, zira ben de bu şekilde kullanıyorum diskimi.

@travego0403, valla bilseydim kesinlikle ayırmazdım. Neyse artık, 300MB beni fazla zengin yapmaz, kaldırmakla uğraşmayayım, durduk yerde arıza marıza çıkarır, neme lazım :)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

gazisaltuk

O halde şart koymuyorsa takas alanı koymacağım.Koyuyorsa da @Aequitas'ın dediği gibi yapayım.
İlgilenen herkese çok teşekkürler  :)

heartsmagic

@gazisaltuk, uzatılmış bölüm iyidir, sana serbestlik sağlar. Fakat senin F dediğin bölüm diskin sonundaysa işin biraz zor. Eğer konu senin adına çözüldüyse lütfen ilk iletini düzenleyerek başlına [Çözüldü] ekle.

@travego0403, açıkçası sistemi askıya alma meselesi olmasa normalde ben de artık takas alanı kullanmam. Kolay kolay söylediğin gibi takas alanına geçmiyor sistem, Virtualbox gibi bir uygulamada sanal makine çalıştırdığımda görüyorum en çok takas alanına geçildiğini. O zaman da senin söylediğin üzere makine veryansın etmeye başlıyor zaten :)

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Bu takas alanı kullanmayan arkadaşlara bir şey sorayım bende. İşlemci diski kullanmaya başladıktan sonra çok mu fazla yavaşlıyor sistem? Mesela bende bazen belleği aşıp takas alanı kullanmaya başlıyor ve evet belirgin bir şekilde yavaşlama oluyor. Ve fakat buna rağmen sistem hırçınlaşmıyor. Eğer sizde de böyle bir durum varsa yani arada bir fark yoksa bende takas alandan vazgeçmeyi düşünürüm. Görüntü kirliliği yapıyor :)

travego0403

@eribol Soruna ne cevap versem bilemedim. Çünkü daha önce takas alanını hiç kullanmadığım için aradaki farkı bilemiyorum. Bilgisayarım dizüstü, 2GB bellek ve 120 GB Harddisk var. Ve harddisk üzerindeki her MB benim için çok önemli. Çünkü kapasitesi bana yetmiyor, yeni bir harddiskte alamıyorum şimdilik. :) Bu yüzden takas alanı hiç kullanmadım. Bellek miktarı ise bana fazlasıyla yetiyor. Şimdiye kadar bellek yetmezliğinden sistem kararsızlığa düşmedi ya da ben farkında değildim. Zaten bilgisayar başında büyük miktarda bellek kullanabilecek(Derleme, Render...) iki işlemi aynı anda yapmıyorum, belkide bu yüzden hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ama şunuda söyleyeyim herhangi bir programı derlerken arkaplanda çok rahat müzik dinleyebiliyorum.