Forum moderatörlerinin muamelesi .

Başlatan adnan1289, 11 Şubat 2012 - 16:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adnan1289

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık bir ay önce linux ile tanıştım . Ubuntu ile de denemeye karar verdim. Forumunuz sayesinde de gayet başarılı oldum denememde . Bir acemiye göre gayet iyi kullanabildiğim ve temel komutlar program kurulumu vs. genel kullanım esaslarını sizler sayesinde öğrendim. Bu konuda büyük çoğunlukta forumunuzu ve wiki sayfanızı kullandım. Ama birşey çok dikkatimi çekti ve bundan açıkçası rahatsız oldum. Ubuntu ile yeni tanışan çoğu kişi benim gibi forumunuzdan faydalanıyor ve bazen bulamadığı noktaları sormak ihtiyacı hissediyor. Sorulan sorulara verilen cevaplar ise beni kırıyor açıkçası çünkü soruyu soran kişi neredeyse pişman oluyor verilen ters ve sinirli cevaplar ile . Gerçekten soruya cevap yerine kişiye kızmayı tercih ediyor yöneticiler . Buda ubuntu ile tanışan kişinin erken pes etmesine sebep olur. Çünkü aklı başında bilgi alabileceğimiz nadir kaynaklardansınız ve sorulan soruya cevaptan ziyade kızmayı tercih ediyorsunuz. Buda kullanıcıyı farklı kaynaklara sevkediyor . Türkçe kaynak sayısının azlığını göz önünde bulundurursak kişi tam öğrenemiyor ve pes ediyor. O yüzden ubuntu daha doğrusu linux kullanan sayısı çok ilerleyemiyor. Windows ile ilgili herşeyi binlerce siteden türkçe olarak bulabildiğimiz için windows bize daha kullanışlı geliyor. İşin kolayına kaçıyoruz. Sizlerin ters ve sinirli cevapları ise kişiyi bence adeta küstürüyor. Bir noktada haklısınız sorulan sorular bazen çok saçma ve basit her yerde bulunabilir sorular olabilir ama sonuçta o soruyu soran kişinin bilgisayarı sanki daha yeni öğreniyormuş gibi sorduğunu da unutmayın. Ben windowsun kurdu olduğumu iddia edebilirim ( kullanım konusunda ) ama linuxu kullanmaya başladığımda kendimi bilgisayar kullanmaya ilk başladığım günlerde gibi hissettim. Lafı fazla uzatmadan insanlara yol gösterirken sizden ricam biraz daha nezaketli davranmanız. Bu insanların buralara gelmesini sağlayacaktır. Unutmayın windows bence bir sömürü sistemi ve insanları bu sömürüden kurtarakacaklar da siz linuxe gönül verenlersiniz.

Gelen kişinin bir çocuğun bilgisayar ile ilk tanıştığı gün gibi olduğunu unutmayın .

Sizlerin bu mesajımı dikkate alacağınıza inanıyorum sağlıklı kalın. İyi günler.

alquirel

Alıntı yapılan: adnan1289 - 11 Şubat 2012 - 16:55:04
sorulan soruya cevaptan ziyade kızmayı tercih ediyorsunuz

Bu ziyadeliği iddia edebilmeniz için elinizde geçerli istatistiksel veriler olması lazım.
Kaç kişinin sorusuna "cevap" vermişiz, kaç kişiye "kızmışız", bunları örnekleriyle sunmanız lazım burada.
Böyle baştan ayağa suçlayıcı ifadelerin arkasında farazi kavramlar olunca gülünç oluyor.

Alıntı yapılan: adnan1289 - 11 Şubat 2012 - 16:55:04
Gelen kişinin bir çocuğun bilgisayar ile ilk tanıştığı gün gibi olduğunu unutmayın .

Siz de burada (yönetici olsun olmasın) yardım eden herkesin özel hayatlarından ferağat ederek yardımda bulunduklarını unutmayın.
Kaldı ki eğer ki birine kızıyorsak sorusu "saçma" olduğu için değil, daha önce defalarca forumda konuşulmuş olduğu için ve arama yapılmadan konu açıldığı için kızıyoruz.
Bunu da kızmış olmak için değil, bu forumun sizin de dediğiniz gibi "aklı başında bilgi alabileceğiniz nadir kaynaklardan" olmasının idamesi için yapıyoruz.

Saygılarımla...

Aequitas

@alquirel'e sonuna kadar katılıyorum.
Forumda tek bir arama dahi yapmadan ortalık yere forumda belkide 100'den fazla cevabı bulunan bir soru soruluyor ve neredeyse tamamında ya sorunun çözümü o mesajda tekrarlanıyor ya da çözümü olan mesajın bağlantısı paylaşılarak çözüm sunuluyor. Fakat neticede hepimiz öfkeleniyoruz günlük yaşantımızda. Burası da farklı bir yer sayılmaz. Burası herkesin ortak faydalanabileceği bir paylaşım yeri. Dolayısıyla kimse kimsenin kölesi değil. Kimse kimsenin sorunlarını çözmek zorunda da değil. Ama çözümsüz kalmış sorun ararsanız inanın çok ama çok az başlık bulabilirsiniz. Bu da yöneticisinden kullanıcısına kadar herkesin ne kadar özveriyle bir şeyler paylaşmaya çalıştığının yegane kanıtıdır.

Mevzuyu tartışma boyutuna getirdiğimin farkındayım ama yalnızca yöneticiler açısından değil, burada bir şeyler paylaşan, birilerinin sorununa küçük de olsa çözümler sunan kişilerin emeğine haksızlık olduğunu düşünüyorum. Haksızlık karşısında susmayı doğru bulmuyorum. Umarım @adnan1289 beni yanlış anlamamıştır. Yazdıklarım sizin şahsınıza değil, bu eleştirinin özünedir.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

bytan

Üye olup ilk iletide bunları yazacak kadar rahatsız olunuyorsa, "yapın, edin, unutmayın" şeklinde ifadeler içeren başlık yerine "yapalım, edelim, unutmayalım, bu arkadaşların pes etmemesi için ben de desteğimi esirgemeyeceğim" içerikli bir başlık daha faydalı ve yerinde olurdu.

Madem ubuntu kullanabiliyorsunuz ve temelini de öğrenmişsiniz, "gelen kişinin bir çocuğun bilgisayar ile ilk tanıştığı gün gibi olduğu" durumla karşılaştırıldığında, o kişilere verebilecek çok şeyiniz olduğunu da farz edebileceğimiz için, sizi destek vermeye davet ediyorum. Lütfen gelin, bu bilgisayarla yeni tanışan çocuk gibi olan arkadaşlara onları pes ettirmeyecek şekilde yardımcı olalım.

Bu arada @alquirel'in belirttiği noktalar ile, forumda arama yapıp yapmamanın ubuntu'ya geçmeyi düşünen veya bilgisayarı yeni kullanan bir kişi için geçerli bir mazereti olmayacağını da gözönünde bulundurmak gerekiyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

zeusmaster

Cidden benimde ilk dikkatimi çeken üye olunup ilk mesajda bunların yazılması.Ne sordunuzda size ters cevaplar verildi?Dendiği gibi forumda en ufak arama yapmadan,yada sorunun tam ne olduğunu anlatmadan,"benim ... çalışmıyor" diye yakınmalarla başlıklar açılıyor.Önce bir arama yapın forumda onlarca sonuç çıkacak emin olun.Hepimiz insanız eminimki cevap veren modların da kötü günleri oluyor ve farketmeden "ters" olmasada biraz sert cevaplar olabiliyor ama fark ettiklerinde gerekli özürü diliyorlar ki ben buna şahitim.Ben bu forumdaki modlar sayesinde 4 senelik ilişkimden oldum  :D Beni okadar bağladılar ki ubuntuya ve kız arkadaşım ona ayıracağım vakti pc me ayırdığım için bıraktı beni :)
İyi ki varsınız mod larımız.İyiki varsın Ubuntu Türkiye ailesi :)
Up and Running...

furkankalkan

İnanın yöneticilerimiz bir çok windows forumunundakilerden iyidir.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

barış

Uzun süredir Ubuntu Türkiye içersindeyim. Wiki olsun Dergi olsun (dergide 1 tane yazım vardı ama) görev aldım. Şöyle söyleyeyim bu güne kadar çoğu zaman anlayışla karşılandım. Yeni tayfa da eski tayfa da öyle karşıladı. @bytan, @heartsmagic, @ironic ve ismini saymayı unuttuğum çoğu kişi benim nazımı çok çekmiştir gerçekten. Bunu inkar etmem kendileri burada sorabilirsin bizzat. Kesin örnek verdiğim için kendimden örnek verdim. Diğer kişiler için de bu böyledir.

Zaten acemiler bölümü vardır forumda. Siz eğer "Acemiler İçin İlk Durak" kısmını okumadıysanız, ve oradaki sorunun bir benzerini veya aynısını soruyorsanız size tabi ki "araştırma yapın, şu başlığa bakın, forumda var" denir. Bu da bu forumu diğer forumlardan ayrı tutar. Gereksiz ve başıboş konular olmaz. Yöneticilerin mesaj sayısına baktığınızda, binlerce, onbinlerce olduğunu görebilirsiniz.
Buradaki herkes size yardım etmek için burda. Azarlama diye bir şey olamaz. Belki ciddi konuşmaları azarlama olarak algılamış olabilirsiniz.

eribol

Alıntı YapGelen kişinin bir çocuğun bilgisayar ile ilk tanıştığı gün gibi olduğunu unutmayın .
İletimi yumuşatayım bari :) Sadece çocuk bir çocuktur. Hangi yaşta olursa olsun bilgisi yoksa dahi nerde, neyi, nasıl araması/sorması gerektiğini bilmeli. Bilmiyorsa bir zahmet öğrensin.

linuxchu

Moderatörlerden kötü muamele denilecek bir davranış görmedim ama araştırma yapmadan yeni başlık açınca kızıyorlar :D kendimden biliyorum

burk

@linuxchu kızmak demeyelim, uyarıyoruz zira bu uyarı da yine sizler içindir. Şöyle düşünün, Unity konulu bir sorunun çözülmüş başlığı/başlıkları göz ardı edilerek, forumda arama yapmadan başlık açan onlarca veya yüzlerce kullanıcı olsa ve siz de bu sorunu forumda arasanız neyle karşılaşacaksınız? Tam bir veri çöplüğüyle. Bu sorunun çok acil cevap bulunması gerektiğini düşünün. Birbirini tekrar eden onlarca sayfa incelerken ne düşüneceksiniz? İşe bir de o başlıkları düzenlemekle ve cevap bulmakla yükümlü olan bizlerin ne düşüneceğini ekleyin. Neden uyardığımızı çok net bir şekilde anlayacaksınız. Genel olarak bizlerin, siz değerli kullanıcıları uyarmamızdaki temel sebep daha verimli bir forum yapısı oluşturmak ve bu yapıyı korumaktır.

Aequitas

Yalnız bakıyorum da, adam ortaya bir laf attı, neredeyse bir ay oluyor, daha da buralara uğradığı yok. Biz de kalkmışız bu vatandaşa bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz. Bu kişinin yaptığı şey en basit ifadeyle saygısızlıktır. Bir şeyler söyledin, bari zahmet edip insanların söylediklerini de oku be kardeşim. Cevap vermiyorsun, bari en azından meramımızı anlatabildiğimize dair bir ip ucu ver. Foruma ikinci bir mesaj daha yaz ki en azından bu başlığın altındakileri okumuş olma ihtimalini bilelim.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

burk

@Aequitas okumuştur emin olun. Ancak istediğini bulamamıştır. Onun istediği söylediği bunca sözle tahrik olup ortalığı ayağıya kaldıracak bir sürü insan görmekti ancak bu tipte insanları burada bulacağına ben inanmıyorum. Benim yazdığım cevap da zaten @linuxchu'ya istinaden genel işleyiş hakkında bir açıklama yapmaktı.

linuxchu

Ben fıorumdan da yöneticilerin muamelerindende memnunum, haklısınız temiz bir forum olması adına uyarılarınız doğru, arkadaş ne derece kırıcı muamele görmüş bilmiyorum ama bende baya uyarı almışımdır yani :) Keşke önce arama yapsaydım dediğim çoktur :D Öz eleştiri yapmak lazım :)

Ben bişey sormak istiyorum affınıza sığınarak.
Forumda soru sorduğum da anında cevaplar alıyorum, yani sorunlarımın yüzde70 ini burada çözüyorum. Forumda hatrı sayılır bir reklamda yok benim gördüğüm menünün ortasında Global hosting ve wordpress reklamı var oda dönen banner zaten. yöneticiler buraya buı kadar zaman ayırıyorlar (ki genelde artık isimlerede aşina oldum) gelirlerini nasıl sağlıyorlar. Ubuntu mu finanse ediyor burayı.

heartsmagic

Herhangi bir finansman yok @linuxchu. Herkes işinden, gücünden, okulundan, hayatından vakit ayırabildiği üzere elinden geleni yapmaya çalışıyor. Global Hosting ve onunla igili olan Wordpress reklamı da barındırma hizmeti sağlayan destekçimize yani Global Hosting'e ait.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeusmaster

Keşke bende bir şeyler yapabilsem forum için :) Bunca canla başla çalışan kişileri görünce çok mutlu oluyorum.İyi ki bu aileye dahil oldum da işten arta kalan vaktimi burada geçiriyorum.
Up and Running...

heartsmagic

İleride daha fazla vaktin artarsa tecrübelerini sen de paylaşırsın @bahdem. Zaten hepimizin yaptığı da ondan ibaret :)

linuxchu

Tebrik ederim hocam saygı duyuyorum çok. Bende bayadır ubuntu kullanıyorum farklı dağıtımlar kurup kaldırıyorum sorunlarla mucade etmeye çalışıyorum hep burası sayesinde. Benimde amaçlarımın arasında burada katif görev almak var.

zeusmaster

İşte bu samimiyet ortamı ve yardımlaşma çabasıyla koca okulun bütün bilgisayar laboratuvarında ki bilgisayarlara ubuntu kuruldu :) Ve bu dönem 3 hafta alacakları ders ubuntu üzerinden temel linux kullanımı.Bu forum olmasaydı buna kalkışamazdık :)
Up and Running...

heartsmagic

Forum da kullanıcılarıyla mevcut tabi, soran/paylaşan olmazsa burası da olmaz. Tecrübe paylaşımı her daim beklediğimiz bir şey, en ufak bir bilgi kırıntısı bile çok şey katabilir buraya.

yakusha

ya şu kullanıcılar var ya...

ubuntu 12.04 gecelik sürümü kuruyorlar, sonra üstüne gnome 3.4 ppa kuruyorlar ki alfa seviyesinde, sonra beta aşamasındaki caligra suite uygulamasını kuruyorlar ve anadol'un kaputu gibi sallanıyor sistem.

sonra gnome-shell neden çalışmoyor diye kızıyorlar :)

Artık bu forumu kullanmıyor.

Vafla

Ben aynı fikirde değilim seninle.Gerçekten yardımcı olabilme peşindeler belki bizden de bir şeyler bekliyorlardır.Sorunlarımızı çözmek için biraz araştırmayı, çözüme baştan başlamak yerine varolan sorunun çözümlerinde oluşan problemleri halletmek daha mantıklı geliyordur.Olması gerekende bu bence.Benimde ingilizcem çok iyi seviyede değil fakat aldığım hataları araştırarak anlatımı anlamasamda verilen komutlarla bir yere gelmeye çalışıyorum.Çoğu zaman bir yere gelemiyorum, işte o zaman foruma başvuruyorum.Benim garipsediğim tek şey ubuntu kullanmıyorsanız, web tarayıcısı,donanım sürücüleri,wine,ofis gibi sayabileceğimiz diğer bütün sorunlarda forumda kategorisi bulunmasına rağmen diğer dağıtım sorunları bölümüne yönlendirilmek.Aslında siteninde adı üzerinde UBUNTU-tr, yinede garip geliyor, ama kurulu düzeni değiştirmekte hoş olmaz.

heartsmagic

@Vafla, diğer dağıtımlar için ayrı bölümü kullanmamızın nedeni belirli bir standardı yakalama isteğimiz. Bazen sorunların çözümü tek bir şekilde ortaya çıkıyor gibi görünse de dağıtımlar farklılık gösterebiliyor bu konuda. Ayrıca her sorun her dağıtım için baş göstermeyebiliyor. Örneğin Ubuntu'da aynı kart ve sürücü ile Flash sorunu yaşanıyor ancak Arch üzerinde yaşanmıyor. Bunun tam tersi olduğunu düşün.

Ayrıca önerilebilecek çözümler de değişebiliyor. Mesela bir paket Ubuntu tarafında PPA ile sağlanabiliyorken bir başka dağıtımda elle derleme gerektirebiliyor. Şimdi, donanım sürücüsü olduğunu düşün bu paketin. Eğer Ubuntu kullanıyor olsan sana PPA önereceğiz, kuracaksın ve sorunun çözülecek. Fakat sen Arch kullanıyorsun ve Ubuntu bölümümüzde soruyu soruyorsun. Biz senin Arch kullandığını biliyoruz ve elle derleme yolunu öneriyoruz. Bir başka Ubuntu kullanıcısı aynı sorun için senin başlığına denk geliyor ve boş yere elle derleme yoluna gidiyor.

Evet, belki sen belirtebilirsin Arch kullandığını üzerine basa basa, ardından da Ubuntu'da PPA olduğunu söyleyebilirsin. Fakat buna gerek var mı? Ayrıca bir karmaşayı da beraberinde getirmez mi? Her dağıtım için bu şekilde bazı bölümleri ortak kullanırsak forum Ubuntu'ya özel olmaktan çıkar. Aslında Diğer Dağıtımlar bölümünü ara ara "Kaldırsak mı acaba?" diye düşünüp sonrasında bazı dağıtımlar için hiç destek olmadığını bildiğimizden ya da eksik destek verildiğini gördüğümüzden dolayı  vazgeçiyoruz.

Vafla

@heartsmagic mesajımın en sonuna eklemiştim kurulu düzeni değiştirmek hoş olmaz diye,haklısın o konuda dağıtıma özel bir forum ve aynı sorunun başlığının tekrar tekrar açılması hoş olmaz, tekrar diğer çözüme yönlendirmek ve farklı dağıtımın derlemeleriyle karşılaştırmakta hoş değil kullanıcıyı mantıklı olanı yapmışsınız.Sadece garip gelmişti  :o, büyük bir problem teşkil etmiyor.Archlinux ile başlamıştım windows-linux geçişime tabi o zamanlar her dağıtımın paket kurulumu-derleme şeklinin ayrı olduğunu düşünmediğimden garip gelmişte olabilir.

heartsmagic

İletinin sonundaki o ifadeyi görmüştüm ancak mesele kurulu düzen olmadığı için aslında açıklama ihtiyacı hissettim :) Hani böyle gelmiş, böyle gitsinden ziyade bizim bu yaptığımız mecburi bir ayrım.

adnan1289

Öncelikle şu ana kadar cevap yazamadığım için özür dilerim. Amacım sizleri kızdırmak değildi inanın- belki söyleyiş tarzım uygun olmadı bu konuda özür dilerim-. Yada sizleri mahkum etmek yada yaftalamak . Sizlerin ne emekler harcadığını da görüyorum . Dediğim gibi ben bu işi sizler sayesinde öğrendim ama o sert cevaplar dikkatimi çekmişti o yüzden böyle bir konu açma isteği duydum. u arada ortaya bir laf atıp kaçma gibi bir durum yok ( bana bunu yakıştıran arkadaşa söylüyorum ). Sizlere kolay gelsin ben izlemeye devam edeceğim. Biraz daha yumuşamanız gerektiğini hala düşünüyorum bunu belirteyim . Amacım eleştirmekten ziyade öneri. Bunu emeğinize saygısızlık değil destek olarak görün.