3.1.x Çekirdekde kamerayı aktif etmek?

Başlatan geceaktif, 10 Şubat 2012 - 19:03:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

geceaktif

Merhaba, 2.6.32-38 çekirdeğinde kamera çalışıyor fakat 3.1.0.x çekirdeğinde açınca kamera çalışmıyor.
Kamera Quanta Computer, Inc.  olarak görünüyor sizce ne yapmalıyım?
$ lsusb
Bus 002 Device 004: ID 0408:03b2 Quanta Computer, Inc.
Bus 002 Device 003: ID 138a:0005 DigitalPersona, Inc
Bus 002 Device 002: ID 8087:0020 
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 005: ID 0bda:0159 Realtek Semiconductor Corp.
Bus 001 Device 004: ID 148f:1000 Ralink Technology, Corp.
Bus 001 Device 003: ID 046d:c52f Logitech, Inc.
Bus 001 Device 002: ID 8087:0020 
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

bytan

3.1.0.x çekirdeğini nereden nasıl kurdun? Hangi sistem sürümünü kullanıyorsun?

Uvcvideo modülünün etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol edip gerekirse modprobe ile etkinleştir. Buna rağmen sorun devam ederse elle derlemen de gerekebilir.

http://www.ideasonboard.org/uvc/
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

geceaktif

3.1.0.x derken kısaltma yapmıştım ama bu http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30047.0 konudaki Gombrich'in söylediği şekilde kurdum.
Ubuntu 10.04 kullanıyorum.
VMware de makina çalıştırmaya çalıştığımda Uvcvideo ile ilgili bir hata veriyor OK deyip geçiyorum belki modül etkin değildir, modprobe ile nasıl etkinleştirebilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2012 - 21:27:04

sudo modprobe uvcvideo yaptım yeniden başlattım değişen bir şey yok. Şimdi elle derlemeyi nasıl yapacağım?

bytan

Verdiğin hatayı tam olarak buraya aktarsaydın iyi olurdu. Yine aynı şekilde baktığın diğer çıktıları da.  Örneğin lsmod gibi.

Bu arada, bu çekirdeği sanal makina üzerine mi kurdun? Hangi sistem sürümü üzerine çekirdeği kurdun ve özel bir sebebi var mıydı?

Derleme işlemine geçmeden önce, lsmod çıktında uvcvideo'nun yüklenip yüklenmediği, kullanımda olup olmadığı, kamera için açtığın cheese uygulamasının uçbirimden takip edilebilir bir çıktı döndürüp döndürmediğine bakmalısın.

sudo aptitude install subversion
svn co svn://svn.berlios.de/linux-uvc/linux-uvc/trunk linux-uvc
cd linux-uvc
sudo make
sudo make install
sudo modprobe -r uvcvideo
sudo mv /lib/modules/$(uname -r)/ubuntu/media/usbvideo/uvcvideo.ko /lib/modules/$(uname -r)/ubuntu/media/usbvideo/uvcvideo.ko.original
sudo cp uvcvideo.ko /lib/modules/$(uname -r)/ubuntu/media/usbvideo/uvcvideo.ko
sudo modprobe uvcvideo

Belirteyim, normal şartlarda derlemeye gerek yoktur, çünkü kendisi hazır halde gelir. Yukarıdaki sudo make aşamasından önce kullandığın çekirdeğe ait header dosyalarını indirip sistemine eklemelisin.

https://help.ubuntu.com/community/UVC
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

geceaktif

Öncelikle cevapların için teşekkür ederim. Sorunu çözmüşüm :) nasıl olduğunu bende anlamadım gece epey uğraşmıştım olmamıştı şuan bir sorun yok yinede herşey için teşekkür ederim.