[Çözüldü] Başlatıcı ve ekranı kapla simge durumunda küçült gibi simgeler yok

Başlatan Kebikec, 09 Şubat 2012 - 23:05:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kebikec

Merhaba,
Acemi linux kullanıcısıyım. http://www.okansaglam.com.tr/ubuntu-11-10-baslaticiyi-asagiya-alma.html linkindeki komutları deneyip bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra, herhangi bir program çalıştırdığımda (firefox, chrome, veya terminal penceresi dahil) önce masaüstü bomboş oluyor daha sonra açtığım penceredeki ekranı kapla simge durumunda küçült gibi simgelerle beraber başlatıcı ortalıktan kayboluyor. Terminal penceresini açamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

burk

@Kebikec işlemi geri almadan denemek için şu başlığa bakalım önce, işe yaramazsa yeni şeyler deneriz;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30531.0

Kebikec

Dediklerinizi uygulamaya çalışırken bilgisayarı kapatıp yeniden açmak zorunda kaldım ve parola bile giremiyorum. klavye çalışıyor firefox ve masa üstündeki simgelerden herhangi birine çift tıklayıp veya üstüne gelip Enter tuşuna basarak programları çalıştırıyorum ama klavye ile herhangi bir harf bile giremiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Şubat 2012 - 23:47:31

biraz uğraştıktan sonra parolamı girip ekranı açabildim. dosya oluşturdum, çift tıkladığımda açıldı fakat yine bütün simgeler kayboldu. ve dosya metin dosyası olarak kaydolmuş.

burk

Kebikec

toplama bir bilgisayar özelliklerini soruyorsanız. P4 3.0 HT 2 GB 667 Mhz. Ram. 320 HDD Ati Radeon HD 2400 Ekran Kartı

burk

@Kebikec anlatılan adresten yola çıkarak işlemleri geri almayı deneyelim;
rm ~/.compiz-1/plugins/libunityshell.so1

Kebikec

burk

Peki alt+F2 kombinasyonu çalışıyor mu? Çalışmıyorsa sistemi yeniden başlatırken alt+F1 tuşları ile uçbirime düş ve kodu oradan girmeye çalış.

Kebikec

yeni bir kullanıcı oluşturabildim ona da yöneticilik verdim ancak o şekilde çözebildim. diğer kullanıcıda hala problem var. alt+F1 ve alt+f2 de olmadı

burk

Peki gnome-panel yazıp çalıştırdığın dosya duruyor mu?Onu silip sistemi yeniden başlatır mısın?

Kebikec

bütün bu söylenenleri yapamazken yeni bi kullanıcıyı nasıl oluşturduğumu anlatayım. (ama ben diğer kullanıcıdan devam etmek istiyorum. hala çözüm bulunamadı). sistem benden parola istediğinde klavye pasif gibi davranıyor. Ben de iptal deyip geçtim. bu durumda mouse sağ tuş aktif oldu. Masaüstü arkaplanını değiştir deyip ordan tüm ayarlar dedim. yeni kullanıcı oluşturdum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2012 - 00:31:20

Alıntı yapılan: burk - 10 Şubat 2012 - 00:29:06
Peki gnome-panel yazıp çalıştırdığın dosya duruyor mu?Onu silip sistemi yeniden başlatır mısın?
o dosya sanırım hiç çalıştırılamadı, çünkü metin dosyası olarak duruyor. çünkü yeni metin belgesi oluştur diye bir seçenekle yaptım. Yeni dosya oluştur diye bir seçenek yok sağ tuş menüsünde.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2012 - 00:36:18

yeni oluşturduğum kullancı ile diğer kullanıcıların dosyalarına müdahale edebiliyor muyum? yani yeni kullanıcı ile terminalden azönceki geri alma komutunu diğer kullanıcıya nasıl uygularım?

heartsmagic

sudo rm -f /home/diğer_kullanıcının_ismi/.compiz-1/plugins/libunityshell.so1
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

@Kebikec öncelikle klavye kullanmaya çalışalım, ayarlar>evrensel erişim>yazma>yazma yardımcısını açık hale getirip ekran klavyesini çalıştır, sonra da işlemi geri almaya çalış.

Kebikec

@burk
Yeni farkettim. Kullanıcı oturumunu kapatıp yeniden parola giriş ekranında iken kullanıcı adımın yanında bir çark simgesi var oraya tıkladığımda -Gnome, Gnome Classic (No Effects), Ubuntu ve Ubuntu 2D- diye seçenekler var. Ben bunlardan hepsini tek tek denedim ve tek sorun Ubuntu seçeneğinde ortaya çıktı. Şu an Ubuntu 2D seçeneği ile giriş yaptım. Gerçi başlatıcı sola geçmiş diğer seçenekte ilk başta altta görünüyor sonrasında ortadan kayboluyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2012 - 01:00:01

rm: `/home/*****/.compiz-1/plugins/libunityshell.so1' silinemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok

burk

@Kebikec bahsettiğin Ubuntu Unity 3D seçeneğidir, sen orada değişiklik yapmaya çalıştın. Benim verdiğim yönergeyi deneyebildin mi?

Kebikec

@burk
terminal penceresini açar açmaz klavye ortadan kalkıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2012 - 01:19:06

Oldu sonunda. ALT+F2 kombinasyonu çalışmıyordu. CTRL+ALT+F2 ile giriş yaparken parolamı numpad den girmeye çalışıyordum. Bu defa harflerin üzerindeki sayılardan girdim. işlemi geri almak için bahsi geçen linkteki komutu uyguladım problem çözüldü. Teşekkürler

burk

@Kebikec öncelikle @heartsmagic'in verdiği kod doğru şekilde girdiğinden emin olmalıyım, sen kodu verdiği şekilde mi girdin yoksa kullanıcı adı kısmında değişiklik yaptın mı? Ayrıca Unity 2D üzerinden de geri alma işlemi denenebilir.

Kebikec

@burk
ben normal şekilde ubuntu unity 3d den giriş yaparak CTRL+AL+F2 tuş kombinasyonlarını kullandım. kullanıcı adı ve parola istedi onları girdim. @heartsmagic'in verdiği kodu kullanmadım. Kullansaydım da kullanıcı adı kısmına kendi kullanıcı adımı girerdim :). Linuxta yeniyim sadece bilgisayar teknikeriyim ;)

burk

@Kebikec [Çözüldü] ibaresi normalde başlığa ekleniyor, bunu ben değiştiriyorum, bir dahaki sefere diyelim. :) Konuyu kilitliyorum.