Ubuntu sürüm tavsiyesi...

Başlatan osmanakarr, 08 Şubat 2012 - 16:12:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmanakarr

Hikaye
Alıntı Yap
Hep Linux sürümleri kullanmak istiyorum, fakat bir türlü geçek nasip olmuyor ( dreamweaver, photoshop vs..). Ama artık gözümü karattım.

İşlerimi linux tabanlı bir işletim sisteminde yapacağım. Dün hiçbir iş yapmadan bütün günümü araştırmaya ve kuruluma haracadım. Daha önceden elimde bulunan Ubuntu 11.104 ile bilgisayarı formatlayıp Ubuntuyu 11.10 geçiş yaptım. Lakin bir problem var??? İnce ayar çektiğim Windows XP ile kütür kütür çalışırken ubuntuda tarayıcıyı bile zar zor açıyordum. sonrada biraz daha araaştırdım ve lxde masaüstü yöneticisi ile kullanılabilir hale geldi. artık daha rahat bir şekilde kullanıyorum. Ama hiçte hayal ettiğim gibi öyle uçarı kaçarı bir sistem olmadı. Bu günümü de bu işe harcayıp olmazsa yine lanet XP ye döneceğim... Ama son bir çırpınış daha lazım gerek diye düşünüyorum. Yani istediğim en azından xp kadar hızlı çalışacak bir linux. bu arada xp de photoshop cs5 (veya) dreamweaver cs5 + Firefox 8(11 tane eklenti) + filezilla kullanıyorum genelde (tabi irili ufaklı programlar hariç (işte idm, xammp, notepad++ vs..) ) haliyle biraz kasıyor.

Eleştiri
Alıntı Yap
Şimdi bu linuxcu abiler genelde bilgili ve sinirli oluyorlar. tamam anlıyorum hayrınıza yardım ediyorsunuz. yardım etmek zorunda değilsiniz belki ama bari buraya gelen insanları linux lardan soğutmayın. Sonuçta insanın işletim sistemi değiştirmesi çok zor bir olay. ilk olrak linux kullansaydık ardından windows geçseydik bu sorunlar belkide xp içinde olacaktı ya neyse... Şimdiden soracağım her soru için sizden özür diliyorum.

Soru 1 
Kullandığım Bilgisayar : Dell İnspiron 1300 [url]http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2738/url]
Benim bilgisayarıma en uygun ubuntu sürümü hangisidir.  Ubuntu 8.04 .... Ubuntu 11.10 arası

Soru 2
Ubuntu dışında hızlı hikayede anlatılan işleri yaparken kasmayacak türkçe linux sürümü tavsiyeniz var mı?

Soru 3
Yeni başlayanlar için adam akıllı bir klavuz bir arada yok mu? ( forum+ wiki de var ama gördüğüm parça pincik)
Hepsinin tek bir mesajda olmasına gerek yok. link de olsa yeter...)

1-) Kurulum Öncesi
  a) Hangi Ubuntu Sürümü ( i386, amd64, i686 vs...)
  b) Kurulum Seçenekleri (CD-DVD ile, Usb Bellek İle, Wubi ile, Usb HDD ile(Usb HDD ye kurulum değil bakın))
  c) Kurulum Seçenekleri (Normal HDD, USB, Usb HDD, Live CD ile başlatma, vs....)

2-) Kurulum Aşaması
  a) Kurulum Resimli ve Videolu anlatımı
  b) Kurulum Esnasında Karşılabilecek hatalar ve çözümleri

3-) Kurulum Sonrası
  a) Kurulucak Masaüstü arayüzleri ve nasıl kurulup kaldırılacağı (ben burda çok zorlandım ne yapacağımı bilemedim)
  b) Sistem için gerekli java,flash,codec paketleri, resim,ses,müzik programları vs..
  c) Ne nerededir? (Pardus ta sanırım bir kaptan/yalı/tasma gibi birşey vardı ordan çoğu şeyi  yapıyorduk) (Mesala ağ ayarlarlı/masaüstü/ses/ vs...)
  d) Yeni programları kurmak için hangi yolları izlemem gerekiyor.

4-) Kullanım
  a) Ubuntuyu daha kullanışlı hale nasıl getirebiliriz.

vs.. gibi akılma gelenleri yazdım bu liste daha uzar.
Alıntı YapSonuçta işletim sistemlerinin hergün kendilerini yenilemesinin sebebi sadece aktif kullanıcılar değil yeni kullanıcılar çekmek.  Daha önce dediğim gibi yukarıda belirttiğim olmasını temenni ettiğim klavuzdaki bilgiler sitede mevcut. Ama parça paarça. Üniversiteden hatırlıyorum. Microsoft Windows7 nin lansmanını yaparken üniversite üniversite gezip mvp lere sunum yaptırıp w7 nin nasıl kurulacağını kullanılacağını anlatıyorlardı. Böyle şeyler beklemiyoruz sadece derli toplu insanların kafasında ilk anda oluşacak soruları bir kısmına cevap verecek bir döküman istiyorum.
Tamam sakinim. iyi günler iyi çalışmalar.

heartsmagic

Alıntılar sana mı ait, başkasına mı, sana ait değilse bile aynı fikri mi paylaşıyorsun anlayamadım. Anlayamadığım için o konulara girmek istemiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim, bizler yani "Sinirli Linux abileri olarak" eleştirilen kişiler ancak birer katalizör olabiliriz. Tutup da kimseye -samimi bir sözdür bu- zorla Linux kullandırmak için vazife çıkartmıyoruz kendimize. Bizleri iyi niyetli insanlar olarak görenlere sonuna kadar kapımız açık olup, kendi kullanacağı sistem için kendisine yardım etmeyecek insana ise istesek de destek olamayız.

Forum parça pinçik olabilir, ancak aranan bilgiye genelde erişiliyor.
Dağıtım tavsiyeleri için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29219.0

1. ve 2. sorunun cevabını o başlıkta arayabilirsin. 8.04 gibi sürümlere yanaşma bile, desteklenmeyen her sürümden uzak dur. Deneyeceksen 11.10 dene, baktın olmuyor daha hafif dağıtımlara yönel.

3. sorun zaten istek babında bir soru. Tümden bir belge olsa nasıl olur? Güzel olur cidden. Şöyle vakti müsait, gönüllü biri yaparsa hem biz seviniriz hem bekleyenler. Şu an için bizim elimizden forumda parça pinçik olarak tabir edilen bilgileri güncel tutmak, sorulan tonla soruya cevap vermek geliyor. Bunu da serzeniş olarak değil, hayatın gerçeği olarak yazıyorum.

İngilizce de olur diyorsan:
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Oneiric

Fakat bence hiç bulaşma başka şeylere, forum bölük pörçük olsa da (kaldı ki bazı istediğin şeyler gayet güzel anlatılmakta) hemen her yeni kullanıcıya yetecek kadar geniş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

altintasi

osmanakarr Alıntılar sana ait değil anladığım kadarıyla. Gönderdiğin ileti sayısı 1. Alıntılarla konuyu anlattığına göre "ainirli abiler" kısmına katıldığını anlıyorum. Avatarın bile sinir kokuyor. Sakinim demişsin ama gerçekten sakin ol. Bu alan kadar yardımsever bir alan çok kolay bulamazsın. :)

Polemiğe girmeden ihtiyaçlarına göre bir cevap vereyim.

Soru 1'e Yanıt: Resmi desteği devam eden bir dağıtım kullanman faydana olacaktır. Önerim Ubuntu 11.10. Ama donanım özellikleri ndeniyle Xubuntu ya da lubuntu da olabilir. Internet üzerinden yapacağın görsel aramalarda masaüstü görüntülerine bakarsan bu iki dağıtımdan sana uygun olanını seçmen kolaylaşacaktır. (Bu linke bakmanı tavsiye ederim. http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=tk )

Soru 2'ye yanıt:

Dediğim gibi  http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=tk linkine bakmanı öneririm. lubuntu 10.04 ya da xubuntu 10.04'e bakabilirsin.

Soru 3'e yanıt:

Yeni başlayanlar için gerekli açıklamaların olduğu bir başlık mevcut. Fakat konuya şu şekilde yaklaşman sorunlarını çözmede yardımcı olabilir. Düşük donanım özelliklerine sahip aygıtlar için özel linux sürümleri mevcut. Haliyle dağıtım farkı olacağı için hazırlanacak bir klavuz belge senin için geçerli olmayabilir. Bu nedenle forum üzerindeki konuları biraz incelersen ihtiyacın olabiliecek pek çok cevabın burada olduğunu göreceksin.

Son not: SAKİNİM, SAKİNSİN, SAKİN.. :)
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

ekremsenturk

Ubuntu 10.04 tavsiye ederim. Yardım bölümü daha kapsamlı (Linux'a başlamak için gereken ve aradığın tüm kaynakları bulabilirsin )ve kararlı ve de 12.04 çıktığında, doğrudan yükseltebilirsin. Düşük donanımdada çalışıyor. 10.04 Uzun süre dsteklenen sürümlerdendir. 2013 senesine kadar resmi desteği var.

Dreamwaever, Photoshop gibi yazılımların alternatiflerinide bulabilirsin, yeterince araştırdığında.

OnurK

Düşük donanımlarla çalışsın, güncellikten de taviz vermeyeyim, şirin de bir masaüstüm olsun diyorsanız :
Xubuntu 11.10
We are silenced by the night.

Timur

10.10 derim başka da birşey demem hocam  ;)

krwlng

Sinirli abilerin, bu siniri yine karşısındakinden kaynaklanıyor genellikle, araştırma mantığı ve küçükten büyüğe ilerleme felsefesi aslında her şeyin çözümü, alfabeyi öğrenmeden kitap yazmaya çalışan ve bunu haklı görenlere biraz sinirli yaklaşılıyorsa, bana göre normaldir. (Ayrıca o kadar da sinirli değiller, internetin mimik sistemi olmadığı için yanlış anlıyorsunuz. :)
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!