[Çözüldü] jQuery'de HTML tablo'su nasıl klonlanır?

Başlatan Timur, 07 Şubat 2012 - 17:22:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Timur

Diyelimki elimde aşağıda kodunu yazdığım gibi bir table var arkadaşlar. Bunun aynısının ben butona tıklayınca ilk table'ın altında da oluşmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? jQuery çalışıyorum şu aralar, eğer jQuery ile yapılabilirse bana neyi öğrenmem gerektiğini ve nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz?  :)

edit: .clone() api'si varmış. ona çalışıyorum şimdi. çalışmazsa yine sorarım  ;D (A)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2012 - 09:14:35

Klonlama sorununu aşağıdaki script ile çözdüm arkadaşlar. Fakat şimdi de şöyle bir sorun var, oluşturlan bütün tablolar içerisindeki bütün radio butonların "name" özellikleri aynı olduğu için 5 tane klon oluştursam da genelde sadece 1 tane radio butona tıklayabiliyorum.

<html>
<head>
<title> html table klonlama</title>

<script type="text/javascript" src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.7.1/jquery.js"></script>

<script type="text/javascript">
$(document).ready(function() {
        });

function clonetable () {
$("#table1").clone().appendTo("#div1");
}
</script>
</head>

<body>

<input type="button" id="button1" name="clonner" value="clone table" onClick="clonetable()" />

<br /><br />

<div id="div1">
<table border="1" id="table1">
<tr>
<td colspan="5">Question text will be here</td>
</tr>
<tr>
<td><input type="radio" id="A" name="ans" />answer1 <br /></td>
<td><input type="radio" id="B" name="ans" />answer2 <br /></td>
<td><input type="radio" id="C" name="ans" />answer3 <br /></td>
<td><input type="radio" id="D" name="ans" />answer4 <br /></td>
<td><input type="radio" id="E" name="ans" />answer5 <br /></td>
</tr>
</table>
</div>

</body>
</html>

cagriemer

Basligi isteginiz uzerine yeniden aciyorum.

Timur

Alıntı yapılan: cagriemer - 08 Şubat 2012 - 11:20:03
Basligi isteginiz uzerine yeniden aciyorum.

teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2012 - 13:23:22

http://api.jquery.com/attr/

attribute değiştirmek için yukarıdaki linkte verilen api'yi kullanacakmışım. şimdi geriye sadece bunun için bir döngü yazmak kaldı  ;D

Timur

jQuery'de aşağıdaki html tablosu içerisinde bulunan ve klonladığım tablo içerisinde oluşan radiobuttonların name özelliğini dinamik olarak değiştirmek istiyorum. yani kullanıcı ilk kez klonla butonuna bastığında name özellikleri otomatik olarak 1. klon table'ın içerisinde ans1, ikinci kez tıkladığında 2. klon table'ın içerisinde ans2, üçüncü kez tıkladığında ans3..  olsun istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar?

<div id="div1">
<table border="1" id="tbl0" name="tbl0">
<tr>
<td colspan="5">Question text will be here</td>
</tr>
<tr>
<td><input type="radio" id="A" class="radioStyle" name="ans" />answer1 <br /></td>
<td><input type="radio" id="B" class="radioStyle" name="ans" />answer2 <br /></td>
<td><input type="radio" id="C" class="radioStyle" name="ans" />answer3 <br /></td>
<td><input type="radio" id="D" class="radioStyle" name="ans" />answer4 <br /></td>
<td><input type="radio" id="E" class="radioStyle" name="ans" />answer5 <br /></td>
</tr>
</table>
</div>

alquirel

Hemen hemen aynı sorundan bahseden iki başlığınızı birleştirdim.
Bir önceki iletinizde dediğiniz gibi kullanacağınız metod "attr".

Mesela

// Burası ile o an mevcut kaç tane tablo olduğunu öğrenip yenisi için ID üretiyoruz.
var yeniID = eval ($(".soruTablo").length + 1);

var clonTable = $(".soruTablo").clone().attr("id", "tbl" + yeniID); //Klonladık

$("input[type=radio]", cloneTable).attr("name", "ans" + yeniID); //hepsinin name özelliğini değiştirdik.

Malesef denemeden yazdım, olası hataları bildirirsiniz.

Timur

name özelliği hala değişmiyor hocam. firebug'a baktım fakat herhangibir mesaj da yok
(edit: biraz değişiklik yapmaya çalıştım ama hala yok)

alquirel

Şunu deneyelim bir de

$("input[type=radio]", cloneTable).each(function(){
    $(this).attr("name", "ans" + yeniID);
});

Timur

buraya bakmadan çözdüm bile hocam  :) şöyle bir script ile bir div içerisindeki table'ı ve onun içerisindeki radiobuttonları klonladım. klonlanan tabloların id'si ve klonlanan radiobuttonların name özelliğini değiştirebiliyorum.

function clonetable() {
var aydi = $('input#gizli').val();
$table = $('table#tbl0').clone().attr('id', '#table' + aydi).appendTo("#div1");
$("input[type='radio']", $table).prop("name", "ans_" + aydi);
aydi++;
$('input#gizli').val(aydi);     
}

"gizli"ye gelince, o da şuradan geliyor.  :D

<input type="hidden" id="gizli" name="gizli" value="0" />

alquirel