[Çözüldü] Linux Mint 12 Gnome-shell ekranı donup kalıyor.

Başlatan yağmuradam, 07 Şubat 2012 - 03:40:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yağmuradam

Linux Mint 12'yi Gnome-shell ilk açtığımda herhangi bir problem ile karşılaşmadan açıyor. Fakat sol üst köşedeki simgeye tıkladığımda, çıkan ekranda ''Applications'' üzerine tıkladığımda, sistem donup kalıyor. Ne yaparsam yapayım hiçbir tepki vermiyor. Ya Login ekranına düşmem gerekiyor, ya da sistemi yeniden başlatmam gerekiyor. Sistemimi Gnome 3 Classic (fallback modu) ile açtığımda hiçbir problem ile karşılaşmadan kullanabiliyorum. Acaba sistemin kararlı çalışmasını sağlayacak (donmaması için), Gnome 3 Shell ile ilgili yüklemem gereken başka paketler var mı?
    Sistemimin konfigürasyonu;
    Pentium 4 1.7 Ghz tek çekirdekli 32 bit işlemci, 1024 MB RAM, Nvidia Geforce 3 Ti 200 ekran kartı.
    Bilen bir arkadaşım yazarsa çok sevinirim.

speakerXXL

Menü => Diğer => Gelişmiş Ayarları (Advanced Settings) açıp Kabuk Eklenetileri (Shell Extensionz) sekmesinden Ortam Oynatıcısı Eklentisini (Media Player Extension) kapatmayı deneyiniz.
Bu eklentinin bu tip sorunlara neden olabildiğine dair bir geri bildirim hatırlıyorum.

decent

Gelen çözüm önerisine ek olarak;

Gnome-tweak-tool (Advanced Settings) üzerinden bütün eklentileri devredışı bırakarak sorunu tekrar gözlemleyebilirsin.
Aynı şekilde eklentileri tek tek etkinleştirerek hangisinde sorun oluştuğunu arayabilirsin.

yağmuradam

speakerXXL;
   Applications > Other > Advanced Settings > Shell Extentions altında hiçbirşey yok. Tamamıyla boş. Burada herhangi bir ifade elde edebilmek için paket mi yüklemem gerekiyor? Synaptic içinde, Gnome Shell Extentions veya Shell extentions gibi herhangi bir paket bulamadım.
decent;
   Advanced Settings altında Gnome Tweak Tool aracını bulamadım. Synaptic içinde gnome-tweak-tool paketi yüklü gözüküyor.

speakerXXL

Düzenlemeleri Gnome shell altında mı yapıyorsunuz? Gnome Klasik ya da Mate masaüstünde yapmaya çalışıyorsanız Gelişmiş Ayarlarda (Advanced Settings) Kabuk Eklentileri (Shell Extentions) sekmesi pasif oluyor.

Media Player eklentisini aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak da pasifleştirebilirsiniz.

gsettings set org.gnome.shell enabled-extensions "['menu@linuxmint.com', 'windowlist@linuxmint.com', 'smartoverview@linuxmint.com', 'alttab@linuxmint.com', 'userthemes@linuxmint.com', 'noa11y@linuxmint.com', 'shutdownmenu@linuxmint.com', 'bottompanel@linuxmint.com', 'notifications@linuxmint.com']"

[eklenti yönetici tarafından silindi]

alquirel

Alıntı yapılan: yağmuradam - 08 Şubat 2012 - 21:05:43
Advanced Settings altında Gnome Tweak Tool aracını bulamadım. Synaptic içinde gnome-tweak-tool paketi yüklü gözüküyor.

Advanced Settings ile Gnome Tweak Tool aynı uygulamalar oluyor.

yağmuradam

alquirel ve speakerXXL;
   Sistemimi Gnome Shell ile açtığımda hiçbir ayara ulaşamıyorum. Alttaki Menu butonuna veya sol üstteki simgeye basıpta, hangi ikona tıklarsam tıklayayım alt ve üst paneller kayboluyor. Sistemim ya donup kalıyor veya kendiliğinden login ekranına düşüyor. Sizin anlayacağınız hiçbir şey yapamıyorum. Herhalde sistemimin konfigürasyonu Gnome Shell'i kaldıramayacak kadar zayıf kalıyor.

speakerXXL

Eklentilerle ilgili bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı anlamak için, aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak Menü eklentisi haricinde bütün eklentileri kapatabilirsiniz.

gsettings set org.gnome.shell enabled-extensions "['menu@linuxmint.com']"

Kodu çalıştırdıktan sonra ALT+F2 ile açılan Uygulama Çalıştıra r yazıp Giriş (Enter) tuşuna basarak kabuğu tazelemeniz gerekebilir.

Aşağıdaki kodla bütün MGSE eklentilerini devre dışı bırakarak salt Gnome Shell kullanabilirsiniz.

gsettings set org.gnome.shell enabled-extensions "['']"

Sorun ile ilgili bir başka olasılık kapalı kaynak ekran kartı sürücüleri olabilir, kapalı kaynak sürücülerini kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Linux Mint 12 ile alternatif masaüstü olarak Cinnamon'u deneyebilirsiniz.
Aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak sisteminize kurabilirsiniz.

sudo apt-get install cinnamon

Cinnamon DE Anasayfa

Kurulumdan sonra burada anlatılan düzeltmeyi uygulayınız.

yağmuradam

speakerXXL;
  Malesef bilgisayarımın parçaları çok eski olduğundan dolayı, Cinnamon masaüstünü de kullanamıyorum. Linux Mint 12'yi Gnome 3 classic ile açabiliyorum. Anlaşılan onu kullanmaya devam edeceğim. İlgilendiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.