[Çözüldü]Bilgisayar Kapanmama Sorunu

Başlatan Rauros, 06 Şubat 2012 - 16:22:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rauros

Arkadaşlar ben Ubuntu da kapat dediğimde  her zaman değil ama bazen bilgisayar hani Ubuntu yazar altında noktalar sırayla yanar sonra kapatır işte bende bazen o noktalar felan yanıp sönmüyor bilgisayar öyle tıkanıyor bilgisayar kapanmıyor sadece bilgisayarı kasa nın güç tuşundan kapatabiliyorum bunun bir çözümü varmıdır yoksa başka bir linux dağıtımımı kullanmalıyım ?

özbilen

Bu sorun daha önceki yüklü olan işletim sisteminde varmıydı?
özBilen

Rauros

Daha önce 2 gün falan Linux Mint kullandım onda bu sorun yoktu xp,vista,windows 7 de daha önceden kullanmıştım bunların hiç birinde bu sorun yoktu

özbilen

önceki işletim sistemlerinde bir problem yoksa muhtemelen virüs girmiştir.
özBilen

Rauros

Linuxada mı virüs giriyormuş :D nese sorun virüs değil ben daha önce mesela Ubuntu kullanmıştım sonra bu sorun olmuştu mint e geçmiştim sorun yoktu daha sonra tekrar ubuntuya geçtim gene bu sorun sonra w7 e geçtim sorun yok sonra ubuntuya geçtim gene bu sorun aynı virüsün 3-4 kere bulaşma olasılığı olmadığını düşünmüyorum yani sorun daha önceden olmuştu ama yazmak bu güne kısmetmiş :D

if

Alıntı yapılan: özbilen - 06 Şubat 2012 - 17:16:10
önceki işletim sistemlerinde bir problem yoksa muhtemelen virüs girmiştir.

Temelsiz görüşlerden uzak durmanızı öneririm.

@Rauros, sudo reboot ve sudo shutdown -h now komutlarıyla yeniden başlatma ve kapatma işlemlerini gerçekleştirebiliyor musunuz?

Forumda arama yaptığınızda benzer konuları bulabilirsiniz. Orada önerilenlere göz atmanız iyi olur.

Rauros

sudo reboot komutunda gene aynı şey oldu bilgisayarı kasanın tuşundan kapatmak zorunda kaldım o değil pc ye bir şey olacak diye korkuyorum  :(
sudo shutdown -h now komutunu denediğimde ise bilgisayar normal bir şekilde kapandı

bytan

Dosyayı açıp ilgili satıra acpi=off parametresini ekleyerek grub'u güncelle ve duruma tekrar bak.

gksu gedit /etc/default/grub

Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi=off"

sudo update-grub

Eğer sorun devam ederse eklediğin bu parametreyi silip yerine noacpi parametresini ekleyerek tekrar durumuna bak.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Rauros

acpi=off u denedim gene aynı durum oldu  noacpi yi denedim kaç kere reset attım ama sorun yok gözüküyor ama dediğim gibi bu sık sık olan bir durum değil yani 1 hafta daha denemem lazım yinede sorun çıkarsa buraya yazayım diye o yüzden 1 hafta kadar konuya kilit vurmayalım bir deneyeyim sorun olmazsa çözüldü ekleriz  :)

heartsmagic

Bu makine bir dizüstü mü yoksa masaüstü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Rauros

Bir masaüstü ayrıca sorunun neyden kaynaklandığını buldum eğer bilgisayarı açarken kasaya  telefonumun usb kablosu takılıysa bilgisayarı kapatırken veya resetlerken bu sorun ortaya çıkıyor ama bilgisayarı açarken o kablo takılı değilse bilgisayar çalırken taksak bile  kapatırken vs sorun olmuyor şu an tam emin değilim bundan kaynaklandığına ama sanırım bundan dolayı yada başka bir çözümünüz mü var ?

if

@Rauros, telefon kablosu takılı iken başlatın ve masaüstüne düşünce sudo fdisk -l
lsusb
dmesg | tail -n 30
komutlarını yürütün.

Sherlock Holmes

Telefonunuzun bağını kaldırma komutunu kısayol olarak tanımlayıp,
bilgisayarınızı kapatmadan önce (tanımlanan) kısayolu tıklayıp sonrasında bilgisayarı kapatma eylemini gerçekleştirmeyi deneyiniz.

Rauros

Neyse onu geçtim de bu sorun Ubuntu nun yeni çıkacak versiyonunda giderilir mi acaba ?

ekremsenturk

Telefon'unuzdan şüpheleniyorsanız, Telefon'unuzu kapatın ve yeniden açın ve öyle deneyin.

if

@Rauros, sorunun ne olduğunu anlayamadık ki gelecek sürümlerde giderilip giderilmeyeceğini bilelim. Ubuntu'dan kaynaklanmıyor da olabilir.

Rauros

Sorun sanırım Ubuntu kaynaklı Pardus kullandım Mint kullandım böyle bir sorunla karşılaşmadım ama Ubuntu türevleri olan Lubuntu ve şu anda kullandığım Xubuntu da böyle bir sorun yok o zaman sorun sanırım Ubuntu da bir program kaynaklı diyebiliriz.

burk

Alıntı yapılan: if - 07 Şubat 2012 - 16:45:11
@Rauros, telefon kablosu takılı iken başlatın ve masaüstüne düşünce sudo fdisk -l
lsusb
dmesg | tail -n 30
komutlarını yürütün.

Rauros

Şu an Xubuntu kullanıyorum ve sorun yok çözüldü ekliyorum herkese yardımları için teşekkürler

if