[Çözüldü] Archlinux güncelleme sonrası problem

Başlatan Vafla, 05 Şubat 2012 - 22:51:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vafla

Merhaba,
Bu gün saat 22 den sonra "sudo pacman -Syu" komutu ile sistemi güncelleyeyim dedim,demez olaydım.İyi güzel 100mb civarı bir güncelleme paketi çıktı karşıma kurulumu onayladım kurdu, fakat ondan sonra hiçbir şey açılmamaya başladı, reboot attım yine aynı sadece terminale erişebiliyordum.Terminalden bir kaç uygulama çalıştırmayı denediğimde de "libpng14.so.14" ün kütüphanede olmadığını söylüyordu verdiği dosya adresine baktığımda "libpng15.so.15" sürümünün olduğunu gördüm.Yaourt deposundan tekrar "libpng14" sürümünü kurdum kurulumda her hangi bir çakışma algılamadı diğer sürümle ilgili.Kurulum bitti her şey düzgün çalışıyor şu an, ama kafama takılan bir soru var, gerçekten güncellemeden dolayı mı oldu başka yaşayan arkadaş var mı bunu? Ve "libpng14" paketini kurdum elle 15. sürüm olmasına rağmen bu sağlıklı mıdır?Sistemde başka problemlere yol açar mı?

eribol

lib dosya yolunda sorun çıktığında tekrar bir güncelleme iyi gider. Ayrıca hangi paket bu lib dosyasını istiyor bakınmak gerek. O paketi yeniden kurmak sorunu çözer büyük bir ihtmalle.

Vafla

Dediğim gibi şu an her şey yolunda, güncel durumda olduğunu söylüyor sistemin, openbox kullanıyorum sağ tık menüsünde uygulamalar sekmesi açılmıyordu openbox-menu ile ilgili bir hata veriyordu, dosya yöneticisi , chromium, tint2,conky denediğim uygulamalar hiç biri açılmıyor aynı hatayı veriyordu.Kurdum libpng14'ü sorunu hallettim fakat güncellemeden kaynaklandığını düşünüyorum (emin olmamakla beraber).İleride problem yaratır mı? Onu merak ediyorum.

eribol

yaourt ile kurulum yapıyorsanız olabilirliği yüksek. Ama önemli olan kısım bu libpng dosyasını hangi paketin istediğidir. Bu paketi tekrar kurmanız haline sorun çözülür. Büyük bir sorun olarak görmüyorum.

Vafla

İstediği paketi kurdum zaten, bakalım zamanla göreceğiz neler olacak :)

heartsmagic

Sorun çözüldüğü için etiketleyelim, çözüm başlığı olmuş olsun. Yinelenmesi durumunda tekrar açtırabilirsin @Vafla.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.