12.04 Precise Pangolin sürümü ortak sorunlar başlığı

Başlatan OnLyCode, 01 Şubat 2012 - 23:14:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilgisever

Tamamda
1. olarak compiz açık kaynakli değil mi? öyle ise onuda geliştirebilirler ben yapmadım diyip kenara çekilmek neden? Kendine has compiz ile içiçe çalışan masaüstü yazıyorda, compizi düzenlemek neden zor geliyor veya top neden compiz'e atılıyor?
2. olarak synaptic kurulmuyor yani sorun kurulu gelmemesi değil kur dediğimde kurulmuyor.
3. ve son olarak son bir haftadır bir çok dağıtım denedim ubuntu tabanlı dağıtımlar bile ubuntu'nun kendisi kadar compiz ile sorun yaşamıyor hatta .rpm tabanlılarda denediğim süre içinde sorunn çıkmadı. Şimdi soru şu herkese sorunsuzda neden ubuntuya sorunlu? Compiz'in ubuntu ile derdi, alıp-veremediği nedir acaba?
Yönetim notu: İmzalarda da hakaret içerikli ifadeler kullanmak yasaktır.

travego0403

@bilgisever
Compiz malum eski bir teknoloji ve Ubuntu da sürekli yenilik arayışı içerisinde. Bu yüzden eski teknolojileri adapte etmek oldukça zor bir iş. Compiz geliştirmekle compiz üzerine bir şeyler inşa etmek çok farklıdır. Biraz programlama bilginiz olsaydı anlatmak istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Şöyle düşünün siz Linux üzerinde bir program geliştiriyorsunuz. Bunu yaparken size hazır olarak sunulmuş API veya Sistem çağrılarını kullanıyorsunuz. Siz bu fonksiyonları kullanırken sürekli hatalarla karşılaşıyorsunuz, kendi geliştirdiğiniz programı bırakıp Linux çekirdeğini mi geliştirmeye başlarsınız?

Tabi ki bu benim yorumum yoksa açıp Compiz kodlarını incelemişliğim yok açıp baksamda bi şey anlamam ama program geliştirme mantığı bu şekildedir.

Bu arada kullanan arkadaşlar. Simgelerde herhangi bir sorun var mı? Bende Libre Office simgelerinde piksel sorunları, sol üst köşede kapatma simgesi veya başlıkta biraz kayma var.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

heartsmagic

Alıntı yapılan: bilgisever - 30 Mart 2012 - 12:30:10
Neden böyle dayatmalara başvuruyorlar anlamadım.

Dayatma nedir? Hani ben ortada bir dayatma zaten görmüyorum da, daha önce konuştuğumuz üzere bir dağıtımın geliştiricisi bir karar almışsa bizlere ancak kabul etmek düşer. İsteyen herkes istediği şeyi dilediği yönde geliştirme özgürlüğüne sahiptir.

Alıntı yapılan: bilgisever - 30 Mart 2012 - 13:43:43
1. olarak compiz açık kaynakli değil mi? öyle ise onuda geliştirebilirler ben yapmadım diyip kenara çekilmek neden? Kendine has compiz ile içiçe çalışan masaüstü yazıyorda, compizi düzenlemek neden zor geliyor veya top neden compiz'e atılıyor?

Nasıl yani? Compiz'e de mi Canonical el atacak? Daha neler. Kenara çekilmek de nedir, nasıl bir tabirdir. Bir dağıtım geliştiricisi nelerden sorumludur? Kendi sahasına neler girer, nereye kadar uzatmalıdır geliştirme aşamalarını?

Kaldı ki burada sorun Compiz değil, muhtemelen Compiz Config Manager. Bu zaten bir süredir tartışılan bir mevzu, temcit pilavı gibi birileri önümüze koymakta aynı şeyi. Ayrıca, 12.04 henüz kararlı değil, bazı şeyleri konuşmak için erken değil mi?
Alıntı Yap
2. olarak synaptic kurulmuyor yani sorun kurulu gelmemesi değil kur dediğimde kurulmuyor.

Alfa/Beta/RC sürümler...
Sormak istiyorum, bu sürümü kullanma sebebin yakınmak mı, yoksa hataları görüp hata bildirimi yapmak mı? Ben şu an kullanmıyorum mesela zira biliyorum ki hata görsem bile bildirecek vaktim yok. Ha, kullansam da sanırım hata bildiremeyeceksem yakınmazdım, zira bilirdim ki kullandığım sürüm kararlı değil henüz. Bir uygulama kurulmuyorsa vardır bir sebebi.

Alıntı Yap
3. ve son olarak son bir haftadır bir çok dağıtım denedim ubuntu tabanlı dağıtımlar bile ubuntu'nun kendisi kadar compiz ile sorun yaşamıyor hatta .rpm tabanlılarda denediğim süre içinde sorunn çıkmadı. Şimdi soru şu herkese sorunsuzda neden ubuntuya sorunlu? Compiz'in ubuntu ile derdi, alıp-veremediği nedir acaba?

Ben Compiz ile olan derdi hâlâ anlamadım. Bu başlıkta Compiz ile ilgili çok sıkıntıdan bahsedilmemiş. Belki grafik kartı sürücüleri nedeniyle bazı şeyler olmuştur fakat Compiz temelli bir şey görmedim ben. Nedir bu diğer dağıtımlarda olmayan ancak 12.04'te olan sorun? Tabi sormak lazım şu aşamada, diğer dağıtımlar Beta seviyesinde mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aequitas

@bilgisever, eğer yanlış anlaşıldıysam kendi adıma özür dilerim. Amacım kırıcı olmak değil. Arkadaşlar sorularınla ilgili açıklama yapmışlar. Onları da yanlış anlama, çünkü "CCSM"den kaynaklanan o kadar çok sorun dile getiriliyor ki, arama kısmına yazsan sen de fark edeceksin. Dolayısıyla üzerinde defalarca konuşulmuş bir şeyin devamlı tekrar edilmesi insanı bazen uç noktaya getirebiliyor. Ayrıca netice özgür yazılım dünyası bu. Eğer farklı bir dağıtım daha çok hoşuma giderse alır onu kullanırım. Mesela şu sıralar ArchLinux kullanıyorum. Hoşuma gitmeyen bir dağıtımı alıp burada yerlere vurmam bir şeyi değiştirmez.
Tekrar söylüyorum, lütfen sözlerim yanlış anlaşılmasın.
Bir kez de ben hatırlatayım. Dağıtımların alfa/beta/rc sürümleri kullanıcıların karşılaştıkları sorunları çözmeye uğraşmaktan ziyade geliştiriciye bildirmeleri için yayınlanıyor. Bu sayede sorunlu kısımlar böceklerden temizlenip son aşamada kararlı bir sürüm olarak kullanıcıya sunulabiliyor.

Saygılarımla..

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

hasanyılmaz

Rhythmbox'ın bütünleşmesinde bir sorun var sanırım. Başlatıcıdaki hızlı komutları çalışmıyor. Benzer şekilde Sistem tepsisindeki ses menüsünde de sorun var.

Forumda 'Ubuntu'da hata kaydı nasıl açılır?' gibi bir anlatım var mı arkadaşlar, yoksa faydalı olur..

burk

decent

@hasanyılmaz,
Konu hakkında biraz ayrıntılı baktım.

Önceki parçaya geçiş, sonraki parçaya geçiş özelliklerinden bahsediyorsan;

O geçişleri kullandıktan sonra tekrar oynat demek gerekiyor.

Hızlı listeyi yeniden düzenleyince değişiklik oldu. >> http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27060.0  ## Rhythmbox hızlı listesi:

ubuntu-bug yazılım/paket adı

hasanyılmaz

Sorun düzelmedi ama yine de teşekkürler. Hata kayıtları takibindeyim.. :)

s3cr3t

Ubuntu 12.04 ün hızına hayran kaldım. Açılma kapanma süreleri, dizin dolaşma hızları, çalışma hızı ve bellek kullanımı şuan için iyi. sadece 3 defa aptdaemon çöktü raparunu yolladım. Tek sorun Ubuntu one hesabına bağlanmıyor. Hata veriyor. Şifremi unuttum dediğimdede bir tepki yok. Ubuntu one benim için hayati önem taşıyor. Bütün dosya rapor vs orada. Ama ne yapalım. Haftaya güncellemesi çıkacakmış. Şimdi Ubuntu one daki bilgileri dropbox a atıcam ve düzelene kadar Dropbox kullanıcam. Ama gerçekten hız konusunda beni etkiledi.

bilgisever

Bir kez daha şans vermek önyargılı olmamak için iki gün önce tekrar kurdum şimdilik diğer konularda sorunum kalmadı ama flash player yüklü olmasına karşın flash vidyolar oynatılmıyor nasıl bir çözüm bulabiliriz?

agritux

Alıntı yapılan: bilgisever - 10 Nisan 2012 - 10:35:04
Bir kez daha şans vermek önyargılı olmamak için iki gün önce tekrar kurdum şimdilik diğer konularda sorunum kalmadı ama flash player yüklü olmasına karşın flash vidyolar oynatılmıyor nasıl bir çözüm bulabiliriz?

geliştiricilere bildirirsiniz, sorunu halledince, sisteminizde bir güncelleme ile düzelir.
alfa beta rc sürümler bu amaç ile halka açılır.
geliştirme sürümdür bunlar.
size tavsiyem, kararlı sürüme kadar 11.10 kullanın.

bilgisever

Alıntı Yapgeliştiricilere bildirirsiniz, sorunu halledince, sisteminizde bir güncelleme ile düzelir.
Geliştiricilere nasıl bildiriyoruz peki?

s3cr3t

İnternetteki flash videolarımı yoksa sabitdiskinizdeki flash dosyalarınızımı görüntüleyemiyorsunuz?

Aequitas

Alıntı yapılan: bilgisever - 10 Nisan 2012 - 11:11:34
Alıntı Yapgeliştiricilere bildirirsiniz, sorunu halledince, sisteminizde bir güncelleme ile düzelir.
Geliştiricilere nasıl bildiriyoruz peki?

Google ile arayarak, şuradan ve şuradan bilgi alabilirsin.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

özgürubuntu

Herkese slm :) bir süre yoktum.. Ubuntu'nun yeni sürümünün heyecanı epey sardı ortalığı :) Benim merak ettiğim konu biz NVIDIA GeForce Go 7300 ekran kartı mağdurlarının sorunlarında bir iyileşme var mı? Bu sorun son iki sürümdür devam ediyor (yaklaşık 1 yıl)

agritux

@özgürubuntu bende optimus için birşeyler yapılabiliyor diye geldim :D ama elim boş döneceğim sanırım. Şimdi Mint 12 indiriyorum. Onu deneyeceğim.
İnş senin ekran kartın için çözüm gelir 12.04 ile.

alquirel

Yükseltme ile betaya geçtim. Aynı sorunu yaşadım. Çözümü ise Adobe'un sitesinden Flash Player kurmakta buldum.

heartsmagic

Unity başlatıcısı (yan panel yani) kendiliğinden gizliye ayarlandığında kaybolan ve köşeye dürtülmesine rağmen görünmeyen var mı? Bugünkü yüklemeden sonra bir türlü başaramadım gizlenmiş durumdayken başlatıcıya ulaşmayı. Bir hata raporu buldum konu ile ilgili, ona katıldım ben de.

Bu arada 12.04 şu an için gayet güzel görünüyor. Temel anlamda sorun yaşatmadı bana. Arada bir bir şeyler çöktü ne yapayım diyor o kadar. Bu gibi şeylere de zaten Alfa/Beta'lardan alışığım. Belirli bir uygulama değilse hata raporlamaya çalışmak da pek fayda vermiyor.

decent

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Nisan 2012 - 02:27:12
... Bugünkü yüklemeden sonra bir türlü başaramadım gizlenmiş durumdayken başlatıcıya ulaşmayı...

Yükleme derken; kurulumdan mı, güncellemeden bahsediyorsun ?

heartsmagic

Kurulum, günlük ISO'dan. Kısacası taze bir durum bahsettiğim sorun, herkeste var mı yok mu bu nedenle sormuştum. Farklı etkenler de neden oluyor olabilir, örneğin grafik kartı sürücüsü vs. Gerçi hatırladığım kadarıyla sürücüleri kurmadan da bu sorun vardı.

alquirel

Ben yükseltme ile geçeyim dedim geçen. Senin bahsettiğin durum bir kere geldi başıma.
Bendeki asıl sorun ise, başlatıcıyı görünür yapabilmek için ekranın sol kenarını fare ile resmen "okşamam" gerekiyor.
Yukarı aşağı birkaç hareketten sonra görünür oluyor. Gerçi ben abartıyor olabilirim, muhtemelen de normal bir durum bu.

decent

CCSM veya MyUnity gibi bir araç ile tepki süresini değiştirmek işe yarar mı acaba ?

carisma

Merhabalar
Ben Ubuntu 12.04 Beta 2 üzerinde Unity yan panel tepki süresi ayarını yaptım ancak değişen * bir şey olmadı.
Arkadaşın dediği gibi yan paneli görünür yapmak için fare ile birazcık okşamak gerekiyor.
Can sıkan bir durum değil ancak bu durum herkesde mi böyle yoksa istisnai bir durummu bilmek isteriz.
Sürümün Beta düzeyinde olduğunuda hesaba ekliyoruz tabiiki.

Ayrıca bu ayar görünüm ayarları penceresinde mevcut.
CCSM yada MyUnity uygulamalarına gerek yok bunun için.

canavaroski90

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Nisan 2012 - 02:27:12
Unity başlatıcısı (yan panel yani) kendiliğinden gizliye ayarlandığında kaybolan ve köşeye dürtülmesine rağmen görünmeyen var mı? Bugünkü yüklemeden sonra bir türlü başaramadım gizlenmiş durumdayken başlatıcıya ulaşmayı. Bir hata raporu buldum konu ile ilgili, ona katıldım ben de.

Bu arada 12.04 şu an için gayet güzel görünüyor. Temel anlamda sorun yaşatmadı bana. Arada bir bir şeyler çöktü ne yapayım diyor o kadar. Bu gibi şeylere de zaten Alfa/Beta'lardan alışığım. Belirli bir uygulama değilse hata raporlamaya çalışmak da pek fayda vermiyor.

Artı olarak (gözden kaçabiliyor bazen) sol tarafteki paneli Auto-Hide olarak ayarlayınca, 2 çeşit fare hareketi ile geri getirme özelliği sunulmuş. Birincisi, fareyi ekranın en soluna dayadıktan sonra, arkadaşların da bahsettiği gibi tabiri caizse biraz "okşayınca" panelin görünür olması, fareyi çekince tekrar gizlenmesi. İkinci özellik ise (ben genelde bunu kullanıyorum, gözden kaçabilir dediğim nokta bu), fareyi sol üst köşeye hızlı bir şekilde çıkarıp dayadığınız zaman ortaya çıkıyor sol panel.

Alıntı yapılan: decent - 11 Nisan 2012 - 11:39:52
CCSM veya MyUnity gibi bir araç ile tepki süresini değiştirmek işe yarar mı acaba ?
@carisma arkadaşımızın dediği gibi, zaten 12.04 sürümünde hazır olarak bir gecikme süresi ayarlayabileceğiniz bölüm var. Masaüstüne sağ tıklayıp, en alttaki seçenek olması lazım Masaüstü Ayarları falan (İngilizce kullandığım için Türkçe'sini bilmiyorum kusuruma bakmayın), oradan sol panelin ayarları yapılabiliyor. Behaviour, delay ayarları vs.

heartsmagic

Gecikme süresi mesele değil aslında, ayarlanabilir tabi ama başlatıcı geri gelmedikten sonra pek iş görmez :) Ben aşağı yukarı hareket ettirmeyi, sol köşeye dayamayı falan denedim ama banamısın demedi. Bu kesinlikle bir "böcek", söylediğim gibi bir hata kaydı buldum dün gece, beni de etkiliyor diyerekten katıldım.