12.04 Precise Pangolin sürümü ortak sorunlar başlığı

Başlatan OnLyCode, 01 Şubat 2012 - 23:14:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLyCode

Merhabalar, ubuntu 12.04 kullanıyorum login ekranında şifrei girdikten sonra masaüstünün gelmesi 2-3 dk sürüyor. Sadece bende mi böyle ?

heartsmagic

Başlığı ortak bir hâle getiriyorum. İsmini de değiştiriyorum, ayrıca sabitliyorum.
Başlığın amacı: 12.04 kararlı sürüm haline gelene kadar yaşanan sorunları tartışmaktır. Sorunlarınızı lütfen yeni başlık açmadan burada dile getirin ve tartışın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

amon-ra

Alıntı yapılan: OnLyCode - 01 Şubat 2012 - 23:14:59
Merhabalar, ubuntu 12.04 kullanıyorum login ekranında şifrei girdikten sonra masaüstünün gelmesi 2-3 dk sürüyor. Sadece bende mi böyle ?

Bende öyle bir sorun yok.Hızlı bir şekilde giriş yapıyor. Otomatik girişe ayarlandığında da durum aynı mı acaba?

yakusha

Artık bu forumu kullanmıyor.

pentasus

Bilgisayarımın donanımı masaüstü ihtiyaçlarımı karşılacayacak kadar intel p600 iki çekirdekli işlemcisi 2gb ddr3 rami var.. Vodafonun saçma 3g modemi driveri problemi sebebiyle 10.10 kullanırken 11,10a geçmek durumunda kaldım..şuanda sistemimde 10,10 a göre pencere açılış hızları daha yavaşladı..yazılım merkezi 15 saniyede klasör pencereleri 4-5 saniyede açılıyor..Alpha 2de ubuntu yazılım merkezinin daha hızlı olacağı söylenmiş.Burdan yola çıkarak

1) 12,04 ün bir önceki sürüme göre dahamı hızlı olması planlanıyor?
2) 12,04 alpha 2 yı kurmalımıyım?
3) Şuanki sistemimi (11,10) biraz olsun hızlandırmak adına ne yapabilirim? (unity efekleri,titreşen pencereler,Faenza icon setinden fedakarlık yapmadan)

yakusha

@pentatus, alpha sürümler test içindir, günlük kullanım için önerilmiyorlar.

pentasus

decent

@pentasus,
Son soruyu da kaldırabilirsin, çünkü bu konu sadece 12.04 geliştirme sürümleri için geçerli.
Ubuntu 11.10 hakkındaki soru(n)ları ilgili bölümlerden araştırabilirsin, yeni başlık açabilirsin.

pentasus

3.soru içinde ayrı başlık açacağım yarın ..

Teşekkürler.. @decent @yakusha

yakusha

ubuntu 12.04 virtualbox üstünde test etmeye çalışıyorum; lakin virtualbox klavyeyi yakalıyor, mouse ise yakalamıyor? ubuntu 12.04 ile mi virtualbox ile mi ilgilidir

teşekkürler.

yakusha

teşekkürler...

Mouse hatası : Virtualbox -> Makine -> Fare Uyumunu Pasifleştir deyince düzeldi...

Görsel kurulum, generic çekirdek kurulumu sırasında hata verdi.

Mini.iso ile 64 bit kurulumu denedim, generic çekirdek kurulumu sırasında hata verdi.

yakusha

gecelik sürümleri kurarak sıkıntıyı aştım... compiz biraz sallandı, unity 2d ile görüntüledim...

sabian

12.04 Alpha 2 kullanmaktayım fakat son güncellemelerden sonra Unity çalışmamaya başladı. Şifre girdikten sonra açılış epey yavaş oluyor fakat sonunda masaüstüne geliyor. Sağ klik çalışıyor, ctrl+alt+t çalışıyor. Kısacası terminal yoluyla tüm programları açıp kullanabiliyorum ama Unity üst panel ve sol simgeler (dock) piyasada yok.

sudo unity --replace yapınca pencere kenarları gidiyor ama bir türlü normal masaüstüne geçemiyorum.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

decent

Unity hataları için baştan çözüm önerisi;
CCSM paketini yükleye gerek yoktur, ayarlar bozulduktan sonra geri getirmek için uğraşmak zorunda kalmayız.

Unity ile ilgili çoğu ayarlar için;
sudo apt-get install myunity
sudo apt-get install gnome-tweak-tool

ve Ubuntu Tweak yeterlidir...

sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/next
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak

Tabii macera arayanlara sözüm yok.

Aequitas

12.04 için CCSM ile ilgili bir muhalefet söz konusuydu zaten yanlış hatırlamıyorsam. Hatta depolardan kaldırılmasından bahsediliyordu.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

decent

Alıntı yapılan: Aequitas - 10 Şubat 2012 - 10:50:21
12.04 için CCSM ile ilgili bir muhalefet söz konusuydu zaten yanlış hatırlamıyorsam. Hatta depolardan kaldırılmasından bahsediliyordu.

Şu konuda bahsi geçmişti:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31879.msg381765#msg381765

yakusha

bahsettiğim hatalar bana özel durumlar zannetmiştim, meğer daha kapsamlı sorunlarmış ve virtualbox temelliymiş... konuyla ilgili geniş bir yazı:
http://www.webupd8.org/2012/02/virtualbox-ubuntu-1204-guest-fixes.html

krwlng

Şuan gnome-shell ile belirli bir sorun mevcut değil fakat unity3D yan ve üst paneller kayıp, 2D ile sorun yok, güncellemeler ile durumu gözlemlemeye devam ediyorum; son güncelleme ile  USC ve debconf sorunları çözüldü, ilk alpha2 çıkışında yaşanan Lightdm ve genel giriş kutularındaki grafiksel darlık sorunu çözüldü.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

krwlng

Son güncelleme ile imleç sürer sorunu başladı. imleç sürer ile birden fazla dosyayı seçmek için çift tıklatıp işaretçiyi sürüklediğim zaman, parmağımı kaldırmama rağmen seçim işlemi tamamlanmıyor, illaki imleç sürere tekrar tıklamam gerekiyor, bu diğer bütün sürüklemeli işlemlerde geçerli, bir yazıyı kopyalamak için seçtiğim zaman, işlemin tamamlanabilmesi için imleç sürere tekrar tıklamam gerekiyor, çok sinir bozucu bir durum, umarım düzelir yakında.

Düzeltme: Son güncelleme ile imleçsürer sorunu çözüldü.

Yeni güncelleme ile gnome-shell penceresini açtıktan sonra herhangi bir arama işlemi yapmaya çalışınca shell yeniden başlıyor, bu işlem iki kez üst üste olursa shell yanıt vermiyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

anubisx

Merhaba arkadaşlar,

2 gün önce 11.10 dan 12.04 e yükselttim ubuntu sürümümü ardından ekranın sol üstünde şöyle bir beyazlık çıkmaya başladı. Bilgisayar ilk açıldığında olmuyor ancak yaklaşık 10 20 dakika sonra ortaya çıkıyor. Her seferinde yeri ve şekli tamamen aynı, birden fazla workspace te oluşuyor arkasında birşey varsa rahatlıkla tıklayabiliyorum. Acaba problem tam olarak nedir? ..

fortune1905gs

12.04 alfa 2  bugün güncelleme geldi sonra restart yaptıktan sonra açılınca gnome 3 açılmıyor. sonra da aşağıda ki komutu veriyorum.
gnome-shell --replace

aşağıdaki şekilde yazılar geliyor.
fortune@fortune-Satellite-A300:~$ gnome-shell --replace
Pencere yöneticisi uyarısı: Log level 128: Read-only property 'read-only-view' on class 'GeeAbstractSet' has type 'GeeCollection' which is not equal to or more restrictive than the type 'GeeSet' of the property on the interface 'GeeSet'

Clutter-WARNING **: Attempting to add actor of type 'ShellGenericContainer' to a container of type 'StBoxLayout', but the actor has already a parent of type 'StBoxLayout'.

St-WARNING **: Actor of type 'ShellGenericContainer' is not a child of the StBoxLayout container
Pencere yöneticisi uyarısı: Log level 16: Unable to register authentication agent: GDBus.Error:org.freedesktop.PolicyKit1.Error.Failed: An authentication agent already exists for the given subject
Pencere yöneticisi uyarısı: Log level 16: Error registering polkit authentication agent: GDBus.Error:org.freedesktop.PolicyKit1.Error.Failed: An authentication agent already exists for the given subject (polkit-error-quark 0)
      JS LOG: GNOME Shell started at Fri Mar 02 2012 18:04:32 GMT+0200 (EET)
Pencere yöneticisi uyarısı: Log level 128: Read-only property 'read-only-view' on class 'GeeReadOnlySet' has type 'GeeCollection' which is not equal to or more restrictive than the type 'GeeSet' of the property on the interface 'GeeSet'

Pencere yöneticisi uyarısı: Log level 128: Read-only property 'read-only-view' on class 'GeeAbstractList' has type 'GeeCollection' which is not equal to or more restrictive than the type 'GeeList' of the property on the interface 'GeeList'

** WARNING **: Trying to register gtype 'GMountMountFlags' as enum when in fact it is of type 'GFlags'

** WARNING **: Trying to register gtype 'GDriveStartFlags' as enum when in fact it is of type 'GFlags'

uç birim kapanmıyor.kendim kapatınca da gnome shell tekrar gidiyor.
bu sorunu nasıl çözebilirim.

furkankalkan

gnome çökmediyse alt + f2 gnome çöktüyse  ctrl + alt + f1 yapıp (önce giriş yaparak)
gnome-shell --replace
komutunu giriniz. Ctrl+alt +f1 den sonra alt+f7 tuşuna basıp grafik ortama dönebilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

fortune1905gs

dediklerinizi yaptım.şöyle dedi:

''Unable to open X display''

dedi.ama sorun devam ediyor şuan gnome yok unity yok .

usr-share-applications tan programlara tıklayarak kullanıyorum

burk

@fortune1905gs @heartsmagic'in dile getirdiği üzere lütfen sorunu buradan konuşmaya devam edin.

heartsmagic

Bir upgrade ve hatta dist-upgrade denenebilir. Gerçi dist-upgrade çözüm sağladığı gibi alfa/beta sürümlerde tehlikeli de olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.