Kubuntuda peynirde çalışan kamera skype ve amsn de çalışmıyor.

Başlatan fotomusa, 01 Şubat 2012 - 22:43:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fotomusa

Arkadaşlar birkaç aydır kubuntu kullanıyorum. kamerayı daha önce kullanma gereksinimi duymadığımdan takmamıştım. bu akşam taktım, peynirde kamera sorunsuz çalışırken amsn ve skype de kamerayı kullanamıyorum. Kameramın markası A4 tech PK-935. daha önce ubuntu kullanmıştım aynı kamera ile sorun yaşamamıştım. Yardımcı olursanız beni xp kurma derdinden kurtaracaksınız. Bu arada acemi bir kullanıcıyım.

heartsmagic

Forumdaki Skype ve kamera sorunları için yapılan önerileri denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fotomusa

Tabi konuyu açmadan önce araştırma yaptım. Fakat çözüme ulaşamadım. Şayet peynirde kamera çalışmasa kubuntu kamerayı tanımadı diyecem. fakat kamera peynirde çalışıyor, skype ve ams de kamera görünmüyor. Bu arada acemi bir kullanı olduğum için kodalardan hiçbirşey anlamıyorum.

ulash

Bende şu soruyu eklemek isterim :)

Amsn ve emesenede görüntülü görüşme yapmak mümkün mü? (microsoftun bunu engellediğini sanıyordum)

heartsmagic

@fotomusa, araştırma yaptın ama neleri denedin? Yeni kullanıcı olsan da sorunlara eğilmemiz için uçbirimden bir şeyler denemen gerekiyor. Bulduğun başlıklar nelerdi, anlamadığın kısım neresiydi?

@ulash, sorduğun soru için forumda arama yapabilirsin. Birden fazla başlıkta konuşuldu bu mesele.

fotomusa

Bilinçli yada kod yazmasını bilen bire kullanıcı deyilim. ben next next devam edip program kuran olmadı drayvırını internetten indirip kurulumu tamamlayan biriyim. linuxta acemiyim. bir iki denemem oldu fakat çözüm gerentiren olaylarda çaresiz kalıyorum.
Burada neler yaptın dersen tam olarak benim sorunla karşılaşan pek bir konu bulamadım. birkaç konuda deneme yaptım sonuç alamadım.
bir konuda uçbirimden sudo skype komutu ile skypeyi açınca sorunun çözülebileceğini okudum denedim olmadı. sudo skype komutu ile skypeyi açtığımda uçbirimde
Error: "/var/tmp/kdecache-mmg52" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
şeklinde hata verdi. bu hata ne anlama geliyor bilmiyorum belki çözüm için yardımcı olur.

heartsmagic

@fotomusa, anlaşmamız zor olacak anlaşılan. Ben ikidir seni denemiş olduğun neler var diye söyletmeye çalışıyorum, sense söylemek istemiyorsun. Sana ve burada yardım ettiğimiz hiçbir arkadaşa uzaman gözüyle bakmıyoruz biz. Fakat sen neler denediğini söylemezsen sana nasıl yardım edebiliriz? Şimdi ben her şeyi baştan anlatarak anlamsız bir şey de yapmak istemiyorum. Senin için başlığı da aktarıyorum:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=4981.0

Başlığı sonuna kadar okumanı öneririm. Son sürümlerde dosyalar değişmiş olabilir vs.

KemalALKIN

Konuyu açan arkadaş ve heartsmagic arkadaş bu yanıtım sizlere (alıntı sevmiyoruz :D):
Birincisi Microsoft bir yıldan fazladır Windows Live Messenger için multi medya görüşmelerinin protokollerini sürekli değiştiğinden ve yeni sürüm msn sürümleri çıkmadığından veya çıkanlarda bu port numarası bulunmadığından hep sorun yaşıyoruz. Mazide ilk linux yıllarımda kamera çalışmıştı :D. En son skype'ı da Microsoft satın alınca ümidi kesin. Microsoft diyorki; sizi Linux kullanıcıları sizi, ben Apple Mac OS X sisteminde msn yapıyorum kamera vb çalışıyor ancak onda bile, oda bir Microsoft dışı ve Unix işletim sistemi olduğu için onuda dandik ve eski sürümlerin kodlamaları ile milleti kandırıyorum. Diyor bizlere :D.
www.tckemal.ist

heartsmagic

Skype, Linux sürümünü ezelden beri geriden getiriyor zaten. Bu MS'den sonra olan bir şey değil. Ayrıca benim kullandığım Skype ile görüntülü konuşmada hiç sorun yok, gayet memnunum hayatımdan. Messenger meselesini ise Sağır Sultan bile duydu artık bizim tarafta.