Ubuntu bana Göre mi ?

Başlatan zokki, 01 Şubat 2012 - 15:57:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zokki

Merhabalar öncelikle Ubuntu forumlarında kaydoldum küçüklüğümden beri forumlara ''zokki'' adıyla katılırım bu forumada aynısını yaptım.
Ben internete girerim,e-postalarımı okurum,Fifa 12 gibi futbol oyunları ve Call Of Duty oynarım.
Masaüstü PC'yi bu amaçla kullanacağız Ubuntu var şu an bu laptopta Virtualbox ile kurdum beğendim fakat oyun durumunu bilmiyorum.
Windows 7'den biraz değişiklik olsun diye Ubuntu düşünüyorum hem hafifmiş de sırf yüklemek için 2 gün aradım sonunda kararım Ubuntu ama oyun durumlarını bilmiyorum  :(
Bu konuda bana yardım edebilecek olan var mı, bu istediklerimi Ubuntu'da yapabilir miyim ?

Konuyu yanlış yere açtıysam taşırsanız sevinirim, silmeyin lütfen.

İyi forumlar Ubuntu-tr ailesi...

Bir de hesap adımı değiştirmeyi düşündüm bu ''zokki'' geleneğini bozup bunu nasıl yapabilirim; çünkü iki hesabı kabul etmiyor bunu silip açabilir miyim ?

matrax_41

Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Windows için yazılmış oyunlar ubuntu ve diğer linux dağıtımlarında normalde çalışmazlar. Ama wine adında bir uygulamayla bazı windows oyun ve yazılımları çalıştırılabiliyor. Ama tabi windowstaki performansını beklememek lazım. Fifa 12 için bakındımda pek performanslı çalışmadığı yazılıyor. Sizin için en doğru karar windowsun yanına ubuntu kurmak olur. Diskinizde boş bir bölüm açıp boş bölüme ubuntuyu kurarsanız oyun için windowsu geri kalan işler için ubuntuyu kullanabilirsiniz.

Kullanıcı adı içinde aşadaki linkten istekte bulunabilirsin.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,823.msg74703.html

Not=Kullanıcı adı değişimi iptal edilmiş.

2. Not = Mesaj yazarken cevap geldi uyarısı veren eklenti mümkünse devreye alınsa iyi olacak :)

bera

oyun dışında bütün işlerini rahatlıkla yapabilirsin.
internet için firefox thunderbird ve birçok program kurulu geliyor.
oyun işi biraz şansa bağlı. şöyle ki windows kullanırken openttd, diablo, warcraft, birde age of empires oynardım. openttd linux destekli diğerlerini de wine ile hepsini açabiliyorum. oyunların kalitesi arttıkça açma olasılığın düşüyor tabi. Playonlinux diye bir uygulama var wine kullanarak birçok oyun kurmana yardım ediyor. onun dışında bir çok açık kaynak kodlu oyun var. oyun olarak birde c planı var o da ubuntu içinde virtualbox ile windows kurmak.

Playonlinux'un desteklediği oyunlar için: http://www.playonlinux.com/repository/
wine: http://appdb.winehq.org/

gecegezen

Bence yeni bir kullanıcı için ubuntuda oyun kısmı karışık Çünkü oyunların bir çoğu windows için yazılıyor, bazı oyunlar wine veya playonlinux isimli yazılımlarla çalışabiliyor hatta bazıları windowsta olduğundan daha iyi çalışıyor diyorlar :) ama genelde çalıştırmak zor ve meşaketli bir iş.
Bence oyun için windows bilgisayarında dursun. Yanına ubuntuyu kur. Forumda bununla ilgili bol miktarda bilgi bulabilirsin.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

travego0403

Ubuntu/Linux kurduğun zaman oyun oynamayı düşünmeyeceksin. Çünkü gerçekten Linux kullanmayı öğrenmek istiyorsan bu büyük okyanusta sürekli bir şeyler öğrenmeye çalışacaksın. Oyun oynamak aklının ucundan dahi geçmeyecek. :)  Şahsen ben böyle bir durumla karşılaştım ve oyunlardan uzaklaştım. Ama bu demek değildir oyunları tamamen bıraktım. Oyun oynamak istediğim zaman açıyorum Windowsu oynuyorum.(Ortalama haftada 1 saat)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

muradisdan

Oyun oynanmak dışındaki herşey için ubuntunun windowstan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Şahsen ben biraz şanslıyım oynadığım oyunlar ubuntudada çalışıyor team fortres 2 ve age of mythology. Deneyebilirsin özellikle team fortres 2 yi tavsiye ederim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: matrax_41 - 01 Şubat 2012 - 16:25:14
2. Not = Mesaj yazarken cevap geldi uyarısı veren eklenti mümkünse devreye alınsa iyi olacak :)

O özelliği bir eklenti sağlamıyor, SMF'nin kendisi sağlıyor. Şu an bu özellik bizde çalışmıyor, durumdan ötürü en çok sıkıntıyı biz çekiyoruz. Yapılacaklar listemizin başında duruyor kendisi ancak ya yardan ya serden diyerek şimdilik bekletiyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zokki

Teşekkür ederim beyler.Birazdan ubuntuyu kuracağım yemek yedikten sonra.Bir de bu kullanıcı adı değişimi sayfası kilitli ne zaman açılır  :-[
Cevaplar için teşekkür ederim fakat biri bana ayrıntılı hiç c ye zarar vermeden d yide silmeden ubuntu 11.10 kurmayı anlatabilecek mi ?

aksuugur76

Eğer sisteminizde iki adet disk varsa gparted ile diskin birini küçültüp meydana gelen boş alana ubuntu kurabilirsiniz.Yalnız bunun için deneyimli olmanız gerek.Aksi halde windows unuz ya da diğer diskiniz gidebilir.Hatta yanlışlıkla yeni bölümlendirme tablosu oluşturursanız bütün verileriniz gider.Ben şu aşamada size wubi tavsiye ederim.Forumda wubi ile ilgili bölüm var.Biraz araştırın sonra kurun bence.

cerencalici

Alıntı yapılan: zokki - 02 Şubat 2012 - 12:52:52
Cevaplar için teşekkür ederim fakat biri bana ayrıntılı hiç c ye zarar vermeden d yide silmeden ubuntu 11.10 kurmayı anlatabilecek mi ?

Şöyle anlatımımız var hâlihazırda. Size yardımcı olacaktır. Bununla birlikte ihtiyaç duyduğunuzda yine forumda arama yaparak karşılaştığınız sorunları çözebilir ya da foruma sorularınızı yöneltebilirsiniz.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29698.0

Bir de genel olarak bir bilgilendirme için Wiki'deki bu anlatım da fikir verecektir:

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum

Bir de şu oyun konusunda bir şey söylemek istiyorum. Linux/ Ubuntu kullanmaya başladıktan sonra işletim sisteminiz yeni oyununuz olacak kanımca. :)
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

zokki

teşekkür ederim diğer pc me ubuntuyu kurdum gerçekten harika * bir şey ama dil dosyaları uzun sürdü  :-[
Oyun işini daha denemedim.
Birde şu isim değiştirme konusunada yardım etsenizyeni ismimin hakanz olmasını istiyorumda.

Düzenleme:Pardon bunu yazmayı unutmuşum usb  belleğime birkere ubuntu kurup denemiştim ama bilgisayarım hatalı win7 şeyiyle başlamıştı sonra daha usb yüklemeyi denemedim.Laptobum içinde 8 gb lik bir flash bellek aldım buna ubuntu nasıl kurabilirim böyle bir konu varsa link verirmisiniz.

aksuugur76

Lili isimli Windows ta kullanılabilen live linux kurulum medyası hazırlamaya yarayan çok güzel bir açık kaynak yazılım var.İsterseniz usb ye desteklenen Linux sürümünü Live olarak hazırlayabilir.Boş alan ayarı yaparak sanki usb ye ubuntu kurmuşsunuz gibi kullanabilirsiniz.Tabi bu bütün linux dağıtımları için geçerli bir özellik değil.Daha doğrusu seçeceğiniz dağıtımın iso kalıbı buna uygunsa zaten boş alan ayarı yapabiliyor aksi halde yapamıyorsunuz.Daha birçok özelliği var.Mesela download seçeneği ile istediğiniz dağıtımı doğrudan indirip usb ya yazdırabilirsiniz.İso kalıbının indirme linkini aramak zorunda değilsiniz.İso kalıbınız varsa eğer kalıbı göstererek de yazabilirsiniz.Yapmanız gereken usb medyayı hazırladıktan sonra bios ayarlarından usb boot seçeneğini üste taşımanız.Daha çok bilgi için google ile araştırma yapabilirsiniz.Ben kullandığım kullanmak istediğim denemek istediğim dağıtımları usb live veya kurulum medyası hazırlayarak deniyor kuruyorum.Cd veya dvd israfı yapmıyorum.

http://www.linuxliveusb.com/

heartsmagic

@zokki, emin ol aklına gelen birçok sorunun cevabı forumda mevcut. Önce arama yaparsan vakit kazanırsın.
İsim değişikliği konusu ne yazık ki şu an mümkün değil. Eski uygulamamızı gündemimize almayı düşünmüyoruz. Sana ayrıcalık yaparsak daha önce hayır dediğimiz kullanıcılara haksızlık etmiş oluruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zokki

Bana ayrılacalık göstermeyin ama ben değiştirdiğimden önceki gün kapatıldı galiba bu uygulama eski uygulamayı 3-4 saatliğine açarsanız belki diğer isim değiştirmek isteyen arkadaşlarda yararlanır  :'( istediğim ayrıcalık değil diğer üyelerde değiştirsin 3-4 saatliğine olsun iyi değilmi  :)

Bu arada  yeniden iyi forumlar ubuntu-tr ailesi...

cerencalici

Alıntı yapılan: zokki - 02 Şubat 2012 - 16:57:44
Bana ayrıcalık göstermeyin ama ben değiştirdiğimden önceki gün kapatıldı galiba bu uygulama

Bu kısmı anlamadım. Sizin üye olduğunuz tarih 31 Ocak 2012. Bu uygulamanın sona erdirildiği tarih ise 1 Aralık 2011. Ki bunu şu iletiden görebilirsiniz:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=823.msg369413#msg369413

Israr etmek de bir yerden sonra anlamsız olur bence.
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

zokki

Pardon zaten galiba demiştim demekki daha önce kaldırılmış.

alquirel

Alıntı yapılan: zokki - 02 Şubat 2012 - 16:57:44
eski uygulamayı 3-4 saatliğine açarsanız belki diğer isim değiştirmek isteyen arkadaşlarda yararlanır  :'( istediğim ayrıcalık değil diğer üyelerde değiştirsin 3-4 saatliğine olsun iyi değilmi  :)

Bizim için 3-4 saat açmakla tamamen açmak arasında bir fark yok. Tamamen açmayı düşünmediğimize göre 3-4 saatliğine de açmamız mümkün değil. Denildiği gibi, ısrarcı olmamanızı rica ediyoruz.

zokki

tamam pardon şu konuya bir bakıp yanıt vermenizi rica ediyorum çok acil
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31874.0

bytan

Bu başlık amacına ulaşmış anlaşılan.

Konuyu kapatıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST