[Çözüldü] kubuntu kde 4.8 unity ye dönüstü - KDE de Gimp'i Türkçe Kullanma

Başlatan bbecit, 29 Ocak 2012 - 21:45:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bbecit

Gimp 2.6 yı Türkçe kullanmak istedim. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23994.0  baslığındakileri yaptım. alacarte yükledim. sistemi yeniden actım kde gitti unity gnome  geldi.
Sistemimi eski haline nasıl getirebilirim

heartsmagic

Dil paketlerini kurmaya kalkışınca haliyle Gnome ortamı da kurulmuştur muhtemelen. Fakat KDE neden gitti? Gitmemiş olması lazım, sadece girişte seçmelisin. Eğer istiyorsan Gnome paketlerini yine temizlersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bbecit

Girişte KDE seçimi ile ilgili bir seçenek yoktu. Otomatik girişe ayarlı olduğundan görünmüyor olabilir.
Yine Gnome masaüstü açıldı. Konsoldan Muon dediğimde KDE ye ait  paket yöneticisi açıldı. KDE aslında dediğiniz gibi gitmemiş. Bende Muon arama satırına gnome yazdım ve çıkan ne varsa kaldırdım.
Sistemi yeni başlatınca her şey normala döndü.  Yada ben şu haliyle normal zannediyorum.
Her şey tam anlamıyla normale dönmemiş. örneğin chromium ve thunderbird paketlerim silinmiş.  Yeniden kurmak zorunda kaldım.

Ayrıca kaldırmam gereken ek bir şeyler var mı?
Gimp'i Türkçe kullanmak için alacarte illaki lazım mı?
Alacarte görevini gören KDE uygulaması var mı?

heartsmagic

Sen etiketlediğin için konu kapatılmış, şimdilik açalım son sorun için.

Alacarte şart değil, senin yapman gereken KDE'nin menülerdeki uygulamaların komutlarını değiştirebilecek bir uygulama. KDE ile beraber gelen bir uygulama mutlaka vardır. Eğer yoksa ve uygulama ile yapmam diyorsan atlatmanın yolları da var elbette.

bbecit

Alakanız için teşekkür ederim.
Alacarte i ilk kurduğumda baktığım kadarıyla güzel bir uygulamaydı. Tam inceleyemedim tabi, sistemi yeniden başlatınca KDE derdine düştüm.
Ama yinede Gimp'i türkçe kullanmak istiyorum. Uygulama komutlarını değiştirecek KDE de varsa bile bilmiyorum. En azından Gimp için atlatmanın
yollarından bir örnek verebilirseniz memnun olurum.

heartsmagic

@bbecit, KDE'nin kendi düzenleyicisi var söylediğim gibi. Emin ol oradan daha rahat yaparsın.
http://docs.kde.org/stable/en/kdebase-workspace/kmenuedit/index.html
http://www.ghacks.net/2009/08/17/editing-your-kde-menus/

Bu başlıkta gönderme yaptığın anlatımdakileri yapacaksın sadece. Tek fark yapacağın uygulamanın KDE menü düzenleyicisi olması.

bbecit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Şubat 2012 - 10:44:33
@bbecit, KDE'nin kendi düzenleyicisi var söylediğim gibi. Emin ol oradan daha rahat yaparsın.
http://docs.kde.org/stable/en/kdebase-workspace/kmenuedit/index.html
http://www.ghacks.net/2009/08/17/editing-your-kde-menus/

Bu başlıkta gönderme yaptığın anlatımdakileri yapacaksın sadece. Tek fark yapacağın uygulamanın KDE menü düzenleyicisi olması.
Teşekkür ederim.
Verdiğiniz linkleri inceledim. Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi KDE'nin kendi düzenleyicisi bu işi görebiliyormuş. Üstelikte "Kmenuedit" ismiyle sistemde kuruluymuş.
Ancak bu düzenleyiciyi açmak için Kickoff Uygulama Çalıştırıcı üzerinde sağ tıkla "Uygulamaları Düzenle" demek gerekiyormuş.

Başlıkta verdiğim lintekileri uyguladım ama Gimp2.6 yine Türkçe olmadı. Uyguladım derken language-pack-gnome-tr  paketini yüklemedim.
Bu dil paketi Gnome ait olduğu için yeniden yükleyip de başlıktakı probleme dönmek istemedim.
Sonuç olarak başlıktaki problem çözüldü. Gimp2.6 yı Türkçe kullanmak için sanıyorum yeni bir konu açmak yada çözülmüş bir konu bulmak.
Bulamazsam Gimp 2.6 yı KDE de Türkçe çalıştırmayla ilgili yeni konu açarım artık.  Konuda Çözüldü ibaresi zaten eklidir...

heartsmagic

Konuyu açalım, hazır genişlemişken burada halledelim Gimp sorununu da. Aslında en başta aklımıza gelmeliydi, Gimp'i Türkçe kullanmak için muhtemelen Gnome'a ait çeviri paketlerine ihtiyacın olacak senin. KDE kullanan arkadaşlar Gnome çevirilerini yüklemeden Gimp'i Türkçe kullanabiliyorlar mı acaba?

bbecit

Tüm aramalarıma rağmen KDE için bir döküman bulamıyorum.
Bulduğum Ramazan Gürbüz'ün http://www.ubuntu-tr.net/2010/11/18/ceviri-roportaj-serileri-bolum-2-ramazan-gurbuz-soylesisi-gimpte-mutlu-son/ röportajında ise KDE için nasıl uygulanacağına dair bir ipucu yok.

eribol

Gimp'i Türkçe kullanmak için gnome'un dil paketlerine ihtiyaç yok(en azından archlinux'ta böyle). Şu an sistemimde sadece kde var ve gimp'i sorunsuz kullanabiliyorum. Kurulan gimp paketi kendi içerisinde dil paketlerini sistem dil paketlerinin içerisine atmış.
Alıntı Yapgimp-git /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/
/usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/gimp20-libgimp.mo
/usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/gimp20-python.mo
/usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/gimp20-script-fu.mo
/usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/gimp20-std-plug-ins.mo
/usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/gimp20-tips.mo
/usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/gimp20.mo

heartsmagic

Doğru, Gimp'in yerelleşme paketlerini kendisinin getirmesi gerekiyor, zira Gnome'a dahil bir uygulama değil. @bbecit, sende durum nasıl @eribol'la karşılaştırdığında?

bbecit

Kök dizinininde usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/  klasörü içinde gimple başlayan hiç bir paket bulunmuyor.

heartsmagic

Birebir denetleyemiyorum fakat internet üzerinden bu dosyaları ben de göremedim. Birileri gün içinde bakıp buraya bildirim yaparsa güzel olur, olmadı sonra biz bakmaya çalışırız.

eribol

Ben kubuntu üzerinde kurduğum gimp ile de sorun yaşamıyorum maalesef.
Alıntı Yap/usr/share/locale-langpack/tr/LC_MESSAGES/gimp20-libgimp.mo
/usr/share/locale-langpack/tr/LC_MESSAGES/gimp20-script-fu.mo
/usr/share/locale-langpack/tr/LC_MESSAGES/gimp20-std-plug-ins.mo
/usr/share/locale-langpack/tr/LC_MESSAGES/gimp20.mo

heartsmagic

dpkg -S /usr/share/locale-langpack/tr/LC_MESSAGES/gimp20.mo ne diyor @eribol?

eribol

Alıntı Yaplanguage-pack-gnome-tr: /usr/share/locale-langpack/tr/LC_MESSAGES/gimp20.mo
Gnome kurmadığım halde gnome dil paketleri yüklenmiş. Acaba archlinux'ta da böyle midir? pacman'a bir göz atmak lazım.

Bu paketi kaldırınca gimp ingilizce oldu.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Şubat 2012 - 09:49:34
Doğru, Gimp'in yerelleşme paketlerini kendisinin getirmesi gerekiyor, zira Gnome'a dahil bir uygulama değil. @bbecit, sende durum nasıl @eribol'la karşılaştırdığında?

Bu  durumda şu çıkarımım yanlış olmuş, Gimp kendisi sağlamıyormuş çevirileri. Fakat, sadece dil paketi Gnome ortamını da beraberinde getiriyor mu her durumda?

bbecit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Şubat 2012 - 10:34:57
dpkg -S /usr/share/locale-langpack/tr/LC_MESSAGES/gimp20.mo ne diyor @eribol?

Yukarıdaki komut bende

dpkg-query: no path found matching pattern /usr/share/locale-langpack/tr/LC_MESSAGES/gimp20.mo.

şeklinde bir çıktı verdi.

heartsmagic

@bbecit, o çıktıyı vermesi normal zira sende o dosya yok, o dosya olsa zaten başlığı açmış olmazdın :)
Gördüğümüz üzere çevirileri language-pack-gnome-tr sağlıyor.

Sen bu paketleri temizlemiştin sanırım. Şimdi şu çıktıyı bir görebilir miyiz?

apt-get -s install language-pack-gnome-tr

bbecit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Şubat 2012 - 19:57:55
@bbecit, o çıktıyı vermesi normal zira sende o dosya yok, o dosya olsa zaten başlığı açmış olmazdın :)

Beni de güldürdün :) Ben de konuyu açtımya öyle boş boş oturmayayım demiştim :)

NOT: Bu sadece simülasyondur!
      apt-get sadece root izni ile gerçekten kullanılabilir.
      Unutmayın ki kilit aktif değildir,
      bu yüzden bu simülasyonun uygunluğuna güvenmeyin.
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Sıralanan paketler otomatik olarak kurulmuştu artık gerekli değiller:
  libgnomekbd7 libgtkmm-3.0-1 libyelp0 libmono-system-xml4.0-cil libunity6 gir1.2-gtk-3.0
  libgtop2-common libtelepathy-glib0 libcanberra-gtk3-0 libglib2.0-bin libglib2.0-cil
  indicator-application libgdata1.7-cil brasero-common libdbus-glib1.0-cil gir1.2-gdkpixbuf-2.0
  libgck-1-0 bamfdaemon cli-common libglew1.5 libmono-zeroconf1.0-cil libgucharmap-2-90-7
  libmono-sharpzip4.84-cil libburn4 libdecoration0 libgkeyfile1.0-cil libglewmx1.5 libgcr-3-1
  libwnck-common libmono-cairo4.0-cil libnux-1.0-0 ubuntu-system-service unity-services
  libmono-system-configuration4.0-cil gir1.2-atk-1.0 nautilus-data libgpod4 libgnome-menu2
  libmono-i18n-west4.0-cil libgeoclue0 zeitgeist liblaunchpad-integration-common libcap2-bin
  unity-scope-musicstores zeitgeist-core libmono-posix4.0-cil libcanberra-gtk3-module
  libgtk-sharp-beans-cil libunity-core-4.0-4 libmono-security4.0-cil libwnck22 libgnomekbd-common
  libboost-serialization1.46.1 libcairomm-1.0-1 compiz-plugins-default libxres1 libnux-1.0-common
  gir1.2-freedesktop libglibmm-2.4-1c2a apg libmono-addins0.2-cil indicator-messages libp11-kit0
  libgee2 libatkmm-1.6-1 libexempi3 libcdio-cdda0 libsigc++-2.0-0c2a libpangomm-1.4-1 libprotobuf7
  libtaglib2.0-cil launchpad-integration libgtk2.0-cil mono-gac libmygpo-qt1
  libmono-system-drawing4.0-cil libmono-system-security4.0-cil libgmime-2.4-2 libmono-corlib4.0-cil
  indicator-status-provider-mc5 gir1.2-pango-1.0 mousetweaks unity-lens-music libdee-1.0-1
  media-player-info libjson-glib-1.0-0 libwnck-3-0 zeitgeist-extension-fts libgpod-common libdconf0
  libido3-0.1-0 libgudev1.0-cil libgtop2-7 unity-lens-files libquvi0 mono-runtime libcdio-paranoia0
  indicator-appmenu zeitgeist-datahub libwnck-3-common libutouch-geis1 libgnome-menu-3-0
  libxklavier16 indicator-sound python-gmenu libunity-misc4 libavahi-glib1 libappindicator3-1
  nux-tools libjte1 libindicator3-6 libdbus1.0-cil yelp-xsl libisofs6 libnm-gtk-common
  libmono-system4.0-cil libmono-system-core4.0-cil compiz-core libnautilus-extension1
  evolution-data-server-common projectm-data libzeitgeist-1.0-1 desktop-file-utils mono-4.0-gac
  liboauth0 libbamf3-0 liblaunchpad-integration-3.0-1 libgdiplus libnotify0.4-cil libgdata-common
  hwdata libmono-i18n4.0-cil libindicator-messages-status-provider1
Kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın
Aşağıdaki ek paketler de yüklenecek:
  language-pack-gnome-tr-base
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  language-pack-gnome-tr language-pack-gnome-tr-base
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 2, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
Inst language-pack-gnome-tr-base (1:11.10+20111006 Ubuntu:11.10/oneiric [all]) []
Inst language-pack-gnome-tr (1:11.10+20111006 Ubuntu:11.10/oneiric [all])
Conf language-pack-gnome-tr (1:11.10+20111006 Ubuntu:11.10/oneiric [all])
Conf language-pack-gnome-tr-base (1:11.10+20111006 Ubuntu:11.10/oneiric [all])
N: Ignoring file 'kubuntu-ppa-backports-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'kubuntu-ppa-backports-oneiric.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

heartsmagic

Tamam, şu an sorun görünmüyor ilgili paket ile ilgili, Gnome'a ait diğer paketleri getirmiyor beraberinde. Önce senin sisteminde artık kullanılmayan paketleri bir kaldır:

sudo apt-get autoremove
sonra dil paketini kur
apt-get install language-pack-gnome-tr

İki paket kurması lazım nihayetinde.

bbecit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Şubat 2012 - 15:04:27
Tamam, şu an sorun görünmüyor ilgili paket ile ilgili, Gnome'a ait diğer paketleri getirmiyor beraberinde. Önce senin sisteminde artık kullanılmayan paketleri bir kaldır:

sudo apt-get autoremove
sonra dil paketini kur
sudo apt-get install language-pack-gnome-tr

İki paket kurması lazım nihayetinde.

Sorun çözülmüştür. Artık Gimp'i Türkçe kullanıyorum. Emekleriniz için teşekkür ediyorum.