Ubuntu Türkiye Destek Tayfası Kurulmalıdır

Başlatan tefoski, 29 Ocak 2012 - 13:35:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tefoski

Ödül varsa mükemmel olur.

- Gönüllü bireyler Linux Ubuntu'yu Türkçeye çevirerek bizlere harika deneyim imkanı sağladılar,
- Ubuntu'yu Türkçeye çevirenler takımına minnettarım,
- Bu sistemin Türkçeleştirme çalışmaları çok iyi,
- Bu insanların daha mükemmel Türkçeleştirme yapmalarını sağlmalıyız...

Ödül varsa mükemmel olur.

- Mükemmel - eksiksiz tüm milletlerin kıskanarak baktıkları bir Linux Ubuntu - Türkçe  istiyorum.
- Mükemmel olması için insanlar teşkilat yapılandırır ve hep birlikte çalışırlar,
- Çeviri tayfası elinden geleni yapıyor,
- Teşkilatın destek tayfası eksik,
- Daha iyi bir Linux Ubuntu - Türkçe için DESTEK TAYFASI KURULMALIDIR.

- Linux Ubuntu - Türkçe için emek veren- bir şeyler üretenlere ödül verilmelidir,
- Bu etkileşimi sağlayacak düşünce birliğini kurma becerisini gösterebilirsek,
- Linux Ubuntu - Türkçe Mükemmel olur.
- Bu bizlere ve ülkemize fayda sağlar.

- Düşünmeli ..düşünülmeli...

- Benim sessiz düşüncelerimden;
- Bu forumda problemlerin çözümlerine ilişkin mükemmel cevaplar veren dostlar var,
- Diğer forumlarda benim gibi k.....er " abi şu düğmeyi bi tıklatıver " gibisinden çözüm sunarken,
- Ubuntu Türkiye forumunda Linux kodlarını araştıran- bulan çözüm olarak sunan bu dostların çabaları,

- ÖDÜLSÜZ KALMAMALI

- Bu forum kalsın insanlar birbirlerine deneyimlerini aktarsınlar,
- Betikler, Linux kodları ile sağlanan çözümleri üretenleri,Türkçeleştirenleri, eğiticileri ...
- Ücretli olan bir foruma yönlendirin ayda 1 lira olmadı 5 lira + bağış (konunun bürokrasisi saptanmalı.)
- Açık - şeffaf ne verildiği ne alındığı hesap çizelgeleri ile ortaya konulduğu bir ortamda,
- Destek tayfası daha mükemmel bir Linux kullanmanın keyfini yaşarken,
- Linux Ubuntu - Türkçe mükemmelliği yakalasın...
- İleride ne olur bilinmez, rüyam odur ki  Linux GnomeTR sürümü düzenleyebilecek yetenekte gençler bu habitattan filizlenir.   

Ödül üretimin enerjisidir;
hasat olmayacaksa tarlaya ekin neden ekilsin!

Yanlış anlaşılmasın notu ;

- Hiç bir şekilde,paralı bir forum açılsın demiyorum,
- meramım, gönüllü destek tayfası kurulmasıdır,
- para karşılığında hizmet verecek bir yapı kastetmiyorum,
- meramım,betik yazan program yazan bireylere yol açılmasıdır,
- batı illerinde onbinlerce uygulama - program - betik üretilirken,
- bizlerde bu tür çalışma olmayış sebeplerini irdeleme arayışıdır ...

Hem vallahi Hem Billahi kötü bir niyetim yoktur.  ;)

BirDost

burk

@tefoski bence Ubuntu, Türkçeye gayet güzel şekilde çeviriliyor, bu tip gönüllülük esasına dayanan yapılarda en güzel destek geri bildirimde bulunmakla veya bizzat işin içine girmekle olur, bunun için şurayı kullanabilirsin.
Ödül kısmı işe apayrı bir konu, gönüllülük esasına dayanan bu yapıda benim için en büyük ödül, açılmış bir konuyu [Çözüldü] ibaresiyle kilitleyebilmektir. İşin içine para sokarsanız teknoloji tabanlı olan bu forumda hiç uğraşmamanız gereken işlerle uğraşırsınız.

alquirel

Fikirleriniz daha çok çeviri hususunda olduğu için acizane cevabımı bu hususa tahsis edeceğim.
Ancak bu hususun öncelikle çeviri ekibini ilgilendirdiğini de belirteyim. Yani benim cevabım sizin fikirlerinize resmi bir cevap değil, sadece fikir yürütme niteliği taşıyor.

Maalesef anayasası gönüllülük esasına dayanan topluluklarda işin içine maddî ödül girdiğinde bazı hayati esaslardan taviz vermek gerekebiliyor. Bunların en başında da kalite geliyor. Bildiğiniz gibi Ubuntu çevirileri Launchpad.net sitesi üzerinden yapılmakta, ve çevirecek kişilerin özelliği ile ilgili bir kısıtlama denetleme mekanizması yok. Yani isteyen herkes orada istediği gibi çeviriye dahil olabiliyor. Ve malesef işin ucuna maddî bir beklenti koyduğunuzda "çevireyim de nasıl olursa olsun" mantığı ön plana çıkabiliyor.

Tekrar belirteyim, bu durum Ubuntu'nun çevirilerine has bir durumdur. Çünkü dediğim gibi, ne çevirecek kişileri denetleme mekanizması var, ne de çevrilen metinlerin doğruluğunu etkin bir şekilde denetleme mekanizması var. Yani işin ucuna maddî ödül koymanın oluşturacağı çeviri yoğunluğu ile, yapılan her çeviriyi kontrolden geçirmek çok yorucu ve sancılı bir süreç olacaktır. Hatta sırf ödül için tüm metinleri translate.google.com ile çevirip girenler olabileceğini düşünürsek, Ubuntu'nuzun her yerinde ne dediği belli olmayan cümlelerle karşılaşmak çok olası bir durum oluyor.

Bu yüzden şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da "gönüllülük" / "maddî beklenti" oranının oldukça yüksek bir şekilde devam etmesi en güzeli olacaktır.

Sherlock Holmes

Ödül = Teşekkür/Minnettarlık
Ayrıca sizin açmış olduğunuz başlığın bile buna değinmesi ödül mahiyetindedir.

heartsmagic

Ücretli forum olacaksa eğer -örnek olarak verelim- sence @heartsmagic buraya uğrar mı @tefoski :) Tabi şaka bir yana (bunu söyleyeyim ki yanlış anlayacak olan varsa da anlamasın) ücretli destek vermek isteyen yine forum kurar, yine desteğini verir. Bu kadar süredir burada gönüllülük üzerine, hobi olarak destek verenlerin ücretli forum kuracaklarını sanmıyorum kendi adıma. Kaldı ki burada arada bir gördüğümüz "Kardeşiiiim burassı bubuntu türkiye destek sitesi dilmi, neden acil yardım etmiyosunuz" tarzında yorumları ücretli olan forumda görmek ne kadar keyif verici olur o arkadaşlar için bilemiyorum.

Ben yanlış anlamadıysam ücretli destek forum için söylenmiş. Çeviri için bir sayfadan bahsediliyor galiba, yanlış anlamadıysam. Ne gibi bir site örneğin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Kurulmalıdır ifadesi çok itici geliyor, belirtmek istedim

matrax_41

Ya da başta @heartsmagic olmak üzere yönetimden, dışarıdan yardım eden ve bu çatının ayakta kalmasını sağlayanların çabasına karşılık bir maddi değer var mıdır ?

umutubuntu

2008'den bu yana forumumuz açık ve bu tarzda yaklaşımlar bazen olmuştu ancak ilk defa ısrarla bu işin bedelinin olması lazım diyen sizi gördüm diyebilirim.
Eğer bağış ve benzeri bir şey verilmeli diyorsanız size tavsiyem Ubuntu Shop'a uğrayıp bir kaç parça eşya alarak destek vermeniz olacaktır. Hem sizde de bir anısı kalmış olur.

confickerbelasi

kimse ücretli foruma girmez en büyük aşkları bile para bitirebilir insanlar bedava olan herşeyi sever sokağa çık yoldan geçen herhangi birine bir paket çikolata ver alıyormu? almıyormu?

alquirel

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 30 Ocak 2012 - 03:22:17
kimse ücretli foruma girmez en büyük aşkları bile para bitirebilir insanlar bedava olan herşeyi sever sokağa çık yoldan geçen herhangi birine bir paket çikolata ver alıyormu? almıyormu?

Ne güzel, ne alakalı bir örnek. Peki alıyor mu, almıyor mu?
Bu başlığa böyle bir ileti yazdığınıza göre siz alan taraftasınız.
Ben şahsen önüme çıkan herhangi birinden bir paket çikolata almam.

Bedava bile olsa ...

confickerbelasi

ben almam ki ama olursa verebilirim önce insanlık gelir.

alquirel

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 30 Ocak 2012 - 03:31:45
ben almam ki ama olursa verebilirim önce insanlık gelir.

Madem almıyorsunuz, hangi mantıkla bir alaka kurdunuz da bu başlığa bu örneği verebildiniz?

confickerbelasi

ücretli forum gerçi yönetimle ilgili kısım ama insanlar ücretli olan hiç bir şeyi sevmez bedava olan herşeyi severler özellikle ücretli olupta ücretsiz olanlar gibi.

alquirel

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 30 Ocak 2012 - 03:38:43
ücretli forum gerçi yönetimle ilgili kısım ama insanlar ücretli olan hiç bir şeyi sevmez bedava olan herşeyi severler özellikle ücretli olupta ücretsiz olanlar gibi.

Ben de onu diyorum işte. Bedava olan her şeyin sevilmesine verdiğin örnekte bedava olan bir şey reddediliyor. Farkında mısın?

confickerbelasi

red edenin open suse kullanması gerek onun ücretli teknik desteği vardı galiba ve forum işi ücretli olmaz tutmaz zaten vBulletin ile kendi yapsın forum çok istiyorsa.

alquirel

Alıntı Yap
rededenin open suse kullanması gerek

Redede (veya her neyse) kim?

Alıntı Yap
vBulletin ile kendi yapsın forum çok istiyorsa.

Kim yapsın?

Bu şekilde anlamsız içi boş iletiler atmaya devam edecek misin?

heartsmagic

Alıntı yapılan: tefoski - 29 Ocak 2012 - 13:35:39
Yanlış anlaşılmasın notu ;

- Hiç bir şekilde,paralı bir forum açılsın demiyorum,
- meramım, gönüllü destek tayfası kurulmasıdır,
- para karşılığında hizmet verecek bir yapı kastetmiyorum,
- meramım,betik yazan program yazan bireylere yol açılmasıdır,
- batı illerinde onbinlerce uygulama - program - betik üretilirken,
- bizlerde bu tür çalışma olmayış sebeplerini irdeleme arayışıdır ...

Hem vallahi Hem Billahi kötü bir niyetim yoktur.  ;)

Başlığa güncelleme gelmiş.

@tefoski, güzel diyorsun da bu söylediklerini bu forumda yapmak zaten mümkün :) Uygulama Geliştirme Tayfası bile mevcut ki ara ara güzel uygulamalarını görüyoruz. İsteyen istediği betiği yazar, çizer, üretir, burada da paylaşır. Bu forumda buna engel olan ne var ki? Hani çok fazla talep olursa eskiden olduğu gibi yine bir "indir" projesi de koyarız ortaya. Eskisini yedeklemiyorduk, bu sefer söz yedek de tutarız, insanların projeleri kaybolmaz. Fakat bunun için önce talep olması gerekiyor, arz illa ki yapılır.

Ayrıca sen vurguladığın için sormak istiyorum, kurulmasını istediğin şey gönüllü destek tayfası ise, bu forumda yönetici olsun/olmasın, tayfa üyesi olsun/olmasın destek veren herhangi bir kişi gönüllü değil de ne oluyor :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.