[Çözüldü] Notebook sürücü tavsiyesi

Başlatan Vafla, 28 Ocak 2012 - 14:48:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vafla

Merhaba,
HP CQ60-200ET notebookum var nvidia 9200m gs harici ekran kartı mevcut.Archlinux 2011.08.19 sürümünü yükledim fakat buna uygun hangi driverı kurmalıyım bilmiyorum.
"xf86-video-nouveau" paketinde ufak boyutlu bir sürücü yükleniyor ve konsol düzgün bir biçimde çalışıyor, çözünürlüğüde gayet iyi.
"nvidia" paketinde resmi sitede en güncel sürüm olan 290.10 driverı kuruluyor fakat konsol çözünürlüğü çok düşüyor yazılar aşırı büyüyor buda göze hoş gelmiyor, acaba son sürüm driver donanımımla uyumlu değil mi sorusunu aklıma getiriyor.
Hangi driverı sürücüyü kurmalıyım?

DoGuKaN

Performans açısından nvidia paketini kullanmak her zaman iyidir. Çünkü bu paket Nvidia'nın resmi olarak geliştirdiği kapalı kaynak sürücülerdir. Ama nouveau paketinin performansından memnunsanız gönül rahatlığıyla nouveau da kullanabilirsiniz. Bu paket açık kaynak kodlu bir Nvidia sürücüsü alternatifidir. Konsol çözünürlüğünün değişmesi durumu her dağıtımda oluyor resmi sürücülerle beraber. menu.lst dosyasında vga ayarlarıyla oynarsanız istediğiniz konsol çözünürlüğüne ulaşabilirsiniz nvidia paketi ile.

Ayrıca Arch Linux'da sürüm yoktur. Rolling relase dediğimiz şekilde ilerler.

Vafla

Malesef olmuyor, nvidia kurdum /boot/grub/menu.lst dosyasına "vga=773" satırını ekliyorum tırnaklar olmadan, fakat konsol yinede 640x480 çözünürlükte açılıyor :(

DoGuKaN

vga değerini kernel satırına ekliyorsunuz değil mi?

Vafla

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 28 Ocak 2012 - 21:48:25
vga değerini kernel satırına ekliyorsunuz değil mi?
Kernel satırına ekledim düzeldi ::) Teşekkürler, kendi çözünürlüğüme uygun vga kodunu arayacağım şimdi archlinuxın wiki bölümünde bir kaç kaynak buldum, bakalım nereye varacağız.Son olarak
pacman -S xorg-server xorg-utils xorg-server-utils xorg-xinit
pacman -S nvidia

paketlerini kurdum ancak konsola startx ve xinit komutlarını verdiğimde
(EE) [drm] failed to open device
(EE) No devices detected

hatası geliyor.Nvidia paketini kurarken içerdiği dosyalara baktığımda 290.10 sürümünü kurduğunu görüyorum, siteden kendi ekran kartı modelimi ve işletim sistemini seçince de güncel driver olarak 290.10 sürümünün indirme linkini veriyor fakat bu sürücüyle ekran kartım uyuşmuyor sebebi nedir bunun.Bir türlü masaüstü yüzü göremedim archlinuxta hep konsoldayım :/

DoGuKaN

Sorunu tam bilmiyorum ama

nvidia-xconfig

komutu verilebilir yine de . Buradan sonra sorunuz şurada daha önce açtığınız başlığa bağlanıyor. Bu başlığı [Çözüldü] şeklinde işaretleyip oradan devam edelim isterseniz?

Vafla

Tamam, teşekkürler ordan devam edelim konu kilitlenebilir.

burk

@Vafla lütfen konunun çözüme ulaştığına inanıyorsan başlığa [Çözüldü] ibaresi ekle, başlığa ben ekleyip konuyu kilitliyorum.