Teknoseyir'in Linux'un 20. yaş günü söyleşisi

Başlatan altintasi, 28 Ocak 2012 - 11:00:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altintasi

Aşağıdaki linkte TeknoSeyir.com sitesinin Linux'un 20. yaş günü ile ilgili hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz.

http://www.teknoseyir.com/23568/linux-20-yasinda/
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

Ozmo

güzel bir söyleşi olmuş...

heartsmagic

Evet söyleşi keyifli olmuş, tabi olaya taraflı yaklaşılması da hoşuma gitti :) Şaka bir yana, hep başkaları sadece güzelliklerden bahsederken olumsuzlukları saklayacak değil ya, biraz da biz yontalım kendimize doğru. Bunu söyleme sebebim Linux'un güzellikleri anlatılırken yaşanan sorunlardan bahsedilmemesi, oyun oynayamamak bence temel sorun değildir :) Bireysel veya genele yayılan sorunlar da o söyleşinin konusu değil zaten.

Takıldığım ufak tefek şeyler var ancak :)

1. Linus, Helsinki Üniversitesi'nde çalışırken değil de okurken yazdı sanki çekirdeği :)
2. GPL için GePeLe yerine CiPiEl denmesi garibime gitti.
3. Emirhan Döngel, 1MB'lik çekirdek için biraz uğraşmış olmalı :)
4. Android konusu ve insanların bir yerde kurulu olarak Linux'u gördüklerinde kullanabilmeleri, bunun söylenerek de sorunsuz şekilde alışarak kullanabilecekleri.
Android'i düşündüğümüzde temelde doğru bu, fakat Android için atlanan bir şey var. Andorid resmen özelleştirilmiş bir işletim sistemi ve üzerinde çalıştığı donanıma göre de şekillendirilebiliyor. Kısacası üreticiler isterlerse sattıkları donanıma göre şekillendiriyorlardır (ki muhtemelen yapılıyordur). Bu nedenle hem sorunsuz hem de daha uyumlu bir sistem/aygıt çıkıyor ortaya. Aynen MacOSX örneğinde olduğu gibi. Linux dağıtımları ise her yere kuruluyorlar. Elin adamı Dell'e de kuruyor, bizim memleketin insanı Casper'a da kuruyor (dizüstleri örneği bu sadece). Haliyle ne marka/model ortak ne de donanım. Bu nedenle işte biz sorunlardan başımızı kaldıramıyoruz. Donanımlar çok, destek az, sorunlar da buna oranla dağ gibi.
5. Linux yerine Linüx denmesi garibime gitse de çok önem arz eden bir konu değil sanki bu :)

Söylediğim gibi beni keyiflendiren bir söyleşi olmuş zira taraf tutulurken bu şekilde başkalarına saldırmadan yapılması hoşuma gidiyor.

Not: Söyleşi çok güncel değil not düşmüş olalım: 25 Ağustos 2011. Haliyle güncel değil, zira yaş gününe denk geliyor. Ola ki şu sıralar Linux'un 20. yaş günümüymüş diye düşünecek olan varsa düşünmesin :)

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

syagdiran

Gerçekten harika bir sohbet olmuş. Keyifle seyrettim

altintasi

TeknoSeyir ekibi takip ettiğim bir gruptur. Özellikle podscatleri sayesinde yolda yürürken bile teknoloji manyaklığımdan uzak kalmıyorum.. :):)

Ubuntu hakkında da güzel yorumlar var başka videolarda. Fakat kısa kısa ve farklı videolarda. O nedenle eklemedim. Ama Ubuntu hakkında bir söyleşi yapmaları konusunda isteğimi bildireceğim.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...