ArchLinux + xfce4 masaüstüne ulaşamıyorum

Başlatan Vafla, 27 Ocak 2012 - 21:22:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vafla

Merhaba,
ArchLinux kurulumunu sorunsuz gerçekleştiriyorum.Kurulumdan sonra
pacman -Syy
pacman -Syu
pacman -S xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils
pacman -S dbus
pacman -S fam
adduser
gibi forumda yapılmasının gerektiği söylenen şeyleri yüklüyorum.Ekran kartı driverını yüklemek için
pacman -S nvidia
komutunu veriyorum, başarılı bir şekilde kuruluyor.
Ardından
nvidia-xconfig --composite --add-argb-glx-visuals
komutu ile xorg.conf dosyasını /etc/X11/xorg.conf olarak oluşturuyorum.Daha sonra
pacman -S xfce4
pacman -S xorg-xdm

ile giriş yöneticisi ve masaüstü kurulumu yapıyorum.Son olarak
nano /etc/rc.conf
nano /etc/inittab
nano ~./.xinitrc

komutlarıyla rc.conf'taki DEAMONS'a dbus ekliyorum, inittabdaki giriş paneli ayarını,xinitrc'deki "exec startxfce4" komutunu kurulum sonrası klavuzunda anlatıldığı gibi yapıyorum.Fakat reboot ettiğimde
1.Bir çok giriş paneliyle denedim hepsinde klavye dili ingilizce oldu.
2.Adduserdan eklediğim kullanıcı-şifresiyle ve root olarak giriş yapmak istediğimde tekrar panelin başına atıyor.
3.Konsoldan masaüstünü çalıştırdığımda (startxfce4) klasik xfce4 üstünde fare olan wallpaper 1-2 saniyeliğine görünüp kayboluyor, siyah bir ekran yerini alıyor mouse imleci ve sol üstte beyaz bir obje beliriyor.Mouse ile bu objenin üstünden 1-2 defa geçince oda kayboluyor ve siyah ekran üstünde mouse imleci ile başbaşa kalıyorum.

Sormak istediğim şey HP compaq CQ60-200ET modelinde bir notebooka sahibim.Notebookumda NVIDIA GeForce9200M gs harici ekran kartı var.Ve bu ekran kartı için NVIDIA resmi sitesinde 290.10 sürümünde bir driver yayınlanıyor.Eğer ben pacman -S nvidia ile driver yüklersem oda 290.10 sürümünde bir driver yüklüyor.(yani yüklerken indirdiği dosyalarda 290.10 sürümünü görüyorum.)Ve yükledikten sonraki rebootta konsolun çözünürlüğü düşüyor ve yazılar aşırı şekilde büyüyor.
Eğer  pacman -S xf86-video-nouveau komutuyla driver yüklersem konsol çözünürlüğü bozulmuyor.Fakat bu driverın sürümü güncel mi?Onu biliyorum.
Şu an gerçekten bıkkınlık vermiş durumda, ne yapmam gerekiyor yardım eder misiniz? ArchLinux+xfce4 masaüstünü kullanabilmem için.Giriş panelinin benim için bir önemi yok, sistem için gerekli değilse her seferinde konsoldan masaüstü başlatmaya bile razıyım.
Çok uzun oldu yazım ama okuyup yardım etme zahmetine giren herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

burk

@Valfa ne yazık ki Arch hakkında pek bir bilgim yok, daha fazla irdeleyebilmek için şu linkten başlayalım istersen;
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=118425

Vafla

@burak Teşekkürler,
O forumdaki arkadaşın bahsettiği hataları almıyorum,ne gariptir ki hiç hata almıyorum, fakat masaüstü gelmiyor.Ayrıca çözüm için sunulan xorg vb. sürücüleri başta yükledim.Bir kaç farklı şey daha deneyip tekrar yazacağım buraya.

DoGuKaN

Herhangi bir şekilde fikrim olmamakla beraber bir tane deneme yanılma önereyim. rc.conf'daki DEAMONS bölümüne dbus'dan sonra xdm yazıp ~./.xinitrc'deki xfce bölümünü kaldırmayı deneyebilir misiniz?

Vafla

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 27 Ocak 2012 - 23:19:58
Herhangi bir şekilde fikrim olmamakla beraber bir tane deneme yanılma önereyim. rc.conf'daki DEAMONS bölümüne dbus'dan sonra xdm yazıp ~./.xinitrc'deki xfce bölümünü kaldırmayı deneyebilir misiniz?
Deneyip sonucu yazacağım 20-30dk içinde.
Ayrıca slim kurup tekrar giriş yapmayı denedim fakat nafile.Panel açılıyor kullanıcı adı ve şifremi giriyorum ve olay tekrarlanıyor panel tekrar karşıma geliyor.Kullanıcıyıda doğru oluşturdum, konsoldan o kullanıcı ile giriş yapabiliyorum.

ironic

Merhaba

Öncelikle Xdm yi hiç kullanmadım. Xfce ile tercihim cdm den yana oluyor genelde. Xdm olmadan x e giriş yapıp startxfce4 komutu ile masaüstüne ulaşabiliyor musun ?
(Kısaca inittab taki xdm satırının başına # eklemen ve xinitrc dosyasını silmen yeterli. ) Eğer giriş sağlıklı ise devam edelim. Diğer türlü kurulumla ilgili süreçlere yönelmemiz gerekecek.

Klavye dili için

xorg.conf taki

Section "InputDevice"
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

kısma aşağıdaki kırmızı rekli eklemeyi yapalım.

Alıntı Yap
Section "InputDevice"
    Driver         "kbd"
    Option "XkbLayout" "tr"
EndSection

Olmazsa aşağıdaki komutla da geçici olarak değiştirebilirsin.

setxkbmap -layout tr

Vafla

Alıntı yapılan: ironic - 27 Ocak 2012 - 23:32:27
Merhaba

Öncelikle Xdm yi hiç kullanmadım. Xfce ile tercihim cdm den yana oluyor genelde. Xdm olmadan x e giriş yapıp startxfce4 komutu ile masaüstüne ulaşabiliyor musun ?
(Kısaca inittab taki xdm satırının başına # eklemen ve xinitrc dosyasını silmen yeterli. ) Eğer giriş sağlıklı ise devam edelim. Diğer türlü kurulumla ilgili süreçlere yönelmemiz gerekecek.

Klavye dili için

xorg.conf taki

Section "InputDevice"
    Driver         "kbd"
EndSection

kısma aşağıdaki kırmızı rekli eklemeyi yapalım.

Olmazsa aşağıdaki komutla da geçici olarak değiştirebilirsin.

setxkbmap -layout tr

Malesef daha önce denedim başta bahsettiğim olay oluyor, xfce wallpaperı beliriyor 1-2 kez belirip kayboluyor wallpaper daha sonra siyah ekranda mouse imleci ile başbaşa kalıyorum.
Zaten xdm ile alakalı değil gibi problem, slim ile de denedim aynı sorun giriş paneli sürekli tekrar tekrar geliyor karşıma.

ironic

Alıntı yapılan: Vafla - 27 Ocak 2012 - 23:34:49
Malesef daha önce denedim başta bahsettiğim olay oluyor, xfce wallpaperı beliriyor 1-2 kez belirip kayboluyor wallpaper daha sonra siyah ekranda mouse imleci ile başbaşa kalıyorum.
Zaten xdm ile alakalı değil gibi problem, slim ile de denedim aynı sorun giriş paneli sürekli tekrar tekrar geliyor karşıma.

bu durum startxfce4 komutuyla da mı oluyor? (herhangi bir yönetici , xinitrc dosyası kullanılmadan ? )

Bu durumda sorun nvidia-xconfig komutuyla kullanılan bayraklardan olabilir.

xorg.conf dosyasını silip ya da adlandırarak sadece nvidia-xconfig komutuyla yeni bir  xorg.conf oluştururarak X oturumundan çıkıp yeniden girerek deneyebilirmisin.

Vafla

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 27 Ocak 2012 - 23:19:58
Alıntı yapılan: ironic - 27 Ocak 2012 - 23:52:07
bu durum startxfce4 komutuyla da mı oluyor? (h erhangi bir yönetici , xinitrc dosyası kullanılmadan ? )

Bu durumda sorun nvidia-xconfig komutuyla kullanılan bayraklardan olabilir.

xorg.conf dosyasını silip ya da adlandırarak sadece nvidia-xconfig komutuyla yeni bir  xorg.conf oluştururarak X oturumundan çıkıp yeniden girerek deneyebilirmisin.

ikinizin tavsiyelerinide uyguladım fakat sonuç aynı.
@ironic senin söylediğin şeyi yaptıktan sonra siyah ekranda mouse imleci ile kalıyor, consola düştüğümde bir dizi veriyle karşılaştım, tam olarak yazamadım hataları ama xfce4-tips xfce4-panels xfdesktop gibi ibarelerle başlıyordu ve devamında hepsinde /usr/lib/libgtk-x11-2.so.0 bu ibare yer alıyor ve hepsinin sonunda g_datalist_get_data şeklinde bir şey yazıyor.

umityakup

rc.conf inittab ve .xinitrc dosyalarını bir görebilirmiyiz..

Vafla

Alıntı yapılan: umityakup - 28 Ocak 2012 - 15:13:29
rc.conf inittab ve .xinitrc dosyalarını bir görebilirmiyiz..
Tam dosya çıktısı veremiyorum.Fakat bahsettiğiniz ayarları 5-10 defa kontrol ettim, anlatılan şekildeler.
Rc.conf dosyamın deamon satırında dbus ekli.Inittab dosyasında ilk başta ki id:5:initdefault: dışında hepsinin başında # var.Ve altta example lines of start a login manager başlığında x:5 res ..... slim olanın başındaki kareyi kaldırdım diğerlerinde kare var ve slim kurdum.".xinitrc" dosyasında da exec startxfce4 ibaresi mevcut ama nafile bir türlü masaüstüne kavuşamıyorum.Bana sorarsanız ekran kartı sürücülerinde problem var, notebook kullanıcısıyım ve notebookumda "Nvidia GeForce 9200m GS" harici ekran kartı var ve bunun için yüklediğim sürücülerle alakalı bir problem var Xorg ile ilgili.Konsoldan startx ve xinit komutlarını verdiğimde başarılı bir şekilde sonuçlanmıyor hatalar alıyorum.Alınan hata loglarına baktığımda error veren satır "drm" ile başlıyor ve üstünde 1'den 15'e kadar aynı satırın sayıları değişik şekilde döndüğünü gördüm device not found diyordu, sanırsam yüklü sürücünün desteklediği kartlar arasında benim ki yok.Ayrıca bir süre sonra konsola düştüğümde INIT:Id "x" respawning too fast:disabled for 5 min. yazısını gördüm.Artık hangi sürücüyü kuracağımı şaşırdım. pacman -S xf86-video-nouveau, pacman -S nvidia ikisiylede denedim sonuç aynı.Ve sormak istediğim bir şey daha var bu iki sürücüden birini yüklediğimde ayrı olarak pacman -S xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils komutuyla xorg kurmam gerekiyor mu?

Vafla

Alıntı yapılan: gufabe - 28 Ocak 2012 - 22:18:46
@Vafla, şöyle dener misin?

rm  /etc/profile.d/locale.sh
pacman -Syu

Kaynaklar:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30239.msg362977#msg362977

http://www.archlinux.org/news/initscripts-update-manual-intervention-required/

En güncel halde şu an.Daha önce 2-3 hatayla karşılaşmıştım -Syu güncellerken fakat forumda çözümlerini bulup halletmiştim.

Bu arada eklemek istiyorum, konsola girip startx ve xinit yazınca en altta
(EE) [drm] failed to open device
(EE) No devices detected

hatalarını alıyorum.

gufabe

Öneriyi denedin mi? Ayrıca bu başlıkta yazılanları okumadığımı düşündün gibi geldi. Bunun için altta iki bağlantı daha geçiyorum.

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=130981

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=129274

hayspat

Vafla

@gufabe
baktım, ve tekrar giriş yapıp pacman -Syu komutunu yazdığımda güncel olduğunu yazıyor ve herhangi bir güncelleme/yükleme yapmıyor.

Alıntı yapılan: hayspat - 28 Ocak 2012 - 23:06:51
https://wiki.archlinux.org/index.php/Hybrid_graphics
Bu wiki sayfası yardımcı olabilir.
Linkte Nvidia için kurulum yönergesi yok, sadece bir pdf dökümanı eklenmiş onda da gelecek nesil optimus jenerasyonu tanıtılıyor.

gufabe

Yani locale.sh dosyasını sildin ve güncel şeklinde bir bildirim almaya devam mı ettin?

Vafla

@gufabe
Bu kadar üstünde durunca kendimden şüphe ettim bir an, acaba silemedim mi?Diyerekten tekrar konsola giriş yaptım.

rm /etc/profile.d/locale.sh
dir /etc/profile.d
pacman -Syu

komutlarını sırasıyla verdim ve silme işlemi başarılı şekilde gerçekleştikten sonra o dizindeki dosyaları sorgulayarak silindiğini gördüm.Daha sonra pacman -Syu komutunu verdiğimde sistemin güncel olduğunu söyledi.

eribol

Nouveau iyi iş çıkardığı için bence nvidia işini sonraya bırakın. Hâlâ sorun masaüstünün açılmayışı ise öncelikle bunun halledilmesi yerinde olur.

Vafla

Alıntı yapılan: eribol - 28 Ocak 2012 - 23:33:09
Nouveau iyi iş çıkardığı için bence nvidia işini sonraya bırakın. Hâlâ sorun masaüstünün açılmayışı ise öncelikle bunun halledilmesi yerinde olur.
Tekrar temiz bir sistem kurulumundan sonra xorg ve nouveau kurup deneyeceğim masaüstü açma olayını sonucu buraya eklerim.

eribol

Naçizane tavsiyem archbang kurmanız. Temiz, sorunsuz gereksiz paketlerden arındırılmış bir sisteminiz olur. Hem de masaüstü ortamıyla birlikte.

gufabe

Son olarak

sudo nano /etc/pacman.d/mirrorlist

ile gelen listede,

mir.archlinux.fr
hosteurope.de
linux.org.tr

satırlarının önünde "#" varsa kaldırıp girdiğin o komutların başlarına ''sudo'' ekleyerek dener misin?

Vafla

bu seferde olmazsa archbang veya ctkarch kurmayı düşüneceğim yavaş yavaş :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ocak 2012 - 00:01:54

Alıntı yapılan: gufabe - 29 Ocak 2012 - 00:00:48
Son olarak

sudo nano /etc/pacman.d/mirrorlist

ile gelen listede,

mir.archlinux.fr
hosteurope.de
linux.org.tr

satırlarının önünde "#" varsa kaldırıp girdiğin o komutların başlarına ''sudo'' ekleyerek dener misin?

hemen deneyip döneceğim.

gufabe

Alıntı yapılan: Vafla - 29 Ocak 2012 - 00:01:16
bu seferde olmazsa archbang veya ctkarch kurmayı düşüneceğim yavaş yavaş :(
Ayrıca Chakra'yı da deneyebilirsin.

Vafla

@gufabe
malesef yine aynı sistem güncel.Hatta tam olarak;

core is up to date
extra is up to date
community is up to date
starting full system upgrade...
there is nothing to do

Ayrıca chakraya baktım, kde pek hoşuma gitmiyor görünüm olarak, gnomedan da farklı bir şeyler denemek istediğim için xfce4 kurmak istemiştim,son bir kez deneyeyim kurulumu openbox falan kurmayı deneyeyim olmazsa ctkarch veya archbang kurarım hangisini tavsiye edersiniz?