PC BSD 9 Grub kurma

Başlatan NightBlue, 26 Ocak 2012 - 14:34:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gecegezen

En sonunda pcbsd için  harddiskimi ayarladıktan sonra yüklemeyi başardım grub2 kullanarak chainloader komutu ile pcbsd'nın kendi boot programı ile bsdyi çalıştırdım. Kullanıdığım dosyalama sistemi zfs bsd kurulum sırasında bana bunu önerdi. ( 4gb rame sahibim ve 64 bit kullanıyorum.)
öncelikle uuid ile uğraştırdığım için özür diliyorum.

# blkid
/dev/sda1: UUID="a0ce0117-9199-4c40-872b-a3e693647bdd" TYPE="swap"
/dev/sda3: UUID="6919DF9F19E3D8E1" TYPE="ntfs"
/dev/sda4: TYPE="ufs"
/dev/sda5: UUID="10233a05-4a1e-4438-b61a-13574165833c" TYPE="ext4"
/dev/sda6: UUID="f02dcf9b-1782-4ed4-a0aa-ebf83e07c997" TYPE="ext4"

bende göründüğü gibi ufs karşında uuid çıktısı yok sebebini bilmiyorum. ve benim bsd sda4 yani 0 hardisk 4 bölümde kurulu.

terminalden veya alt F2den
gksu gedit /etc/grub.d/40_custom

dosyanın sonuna şu satırları ekledim.
menuentry "PCBSD 9.0-RELEASE" {
        set root=(hd0,4)
        chainloader +1
         }

Burada sda'nın a'sı için 0 (eğer sdb olsaydı 1, c olsaydı 2...), 4 ise sda4 'ten geliyor. burada a=0 olması biraz kafa karıştıralabilir.

Ve son olarak değişiklikleri grub.conf dosyasına işelemek için terminalden
sudo update-grub

Burada chainloader +1 ile grub2 boot işlemini bsdnın boot programına bırakıyor (windowsta olduğu gibi)direk açmanın yollarını araştırmaya vakit buldukça devam edecem bakalım.

Tekrar uuid için özür dilerim. zfs veya ufs dosyalama sistemlerini hakkında bilgi sahibi olmamam beni yanıltı.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Felâsife

Özür dilemenize gerek yok sevgili @gecegezen, BSD dünyası gerçekten kafa karıştıran bir yapıdadır, tabii olaya Linux bilgileri ile bakınca böyle olmaktadır.
Belki ilk önce BSD kullanıpta sonra Linux kullansaydık o zamanda Linux 'ta zorlanıyor olacaktık.
Bunun çaresi yok, tek çaresi deneme/yanılma yöntemidir.

Disk yapılarına gelince, sata aygıt adları

sda --> ada0
sdb --> ada1

Böyle olmaktadır, bölümlerde

sda1 --> ada0s1
sdb1 --> ada1s1

Birde ada0s1a (b, c, d) diye bir yapı varki, örn. c 'ye $HOME dizini gelebiliyor, veya d 'ye /var dizini gibi.

Tabii bunu diski yapılandırırken de değiştirmek veya iptal etmek mümkün. 

Ben ilk kurduğum zamanlar sistemi bozdum ve açılmamıştı, LiveCD ile baktığımda $USER dizinini bulamamıştım :D
Meğersem /home dizinine /usr altından sembolik link atılıyormuş, LiveCD ile filan girince /home 'i araki bulasın :D

Özetle BSD sistemler bu açıdan bakınca kendine has özellikleri olan bir yapıdır ve bazı şeylerde anca zamanla olacak şeylerdir.

Bu arada grub2 de BSD sistemler için kurulabiliyormuş, ama detaylarını bilmem tabii, ihtiyacım yok zira.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?