Ücretsiz ve Türkçe bir Ubuntu dergisi olsun ister misiniz?

Başlatan Eren, 02 Eylül 2008 - 23:21:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ücretsiz ve Türkçe bir Ubuntu dergisi olsun ister misiniz?

Evet
163 (95.3%)
Hayır
8 (4.7%)

Toplam Oy Verenler: 26

eren

Alıntı yapılan: Sarı Fırtına - 13 Eylül 2008 - 18:28:28
BSD ile ilgili yazi koyarsaniz bende yazmak isterim

Bu dergi Ubuntu dergisi olacağından bu iş zor ayrıca BSD ayrı bir çekirdek ve Linux'dan farklı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

mbt28

Zor bişey ama bir linux dergisi düşüncesi bile ne kadar hoş. Kim ne derse desin gerçek elde okunan bir dergi gibi olmuyor hiçbir şey. Ama gerçekten zor.

York

Sormaya bile gerek yok olsun istiyorum herkes gibi ve katkı da yapacağım :)

tragedy10

Böyle bir dergi çok hoş olur.
Pdf veya basılı olarak, hangisi olursa ikisine de elimden gelen yardımı yapmaya çalışırım.
Ubuntu'yu daha 1-2 aydır kullanmaya başlamış olsam da kıyısından köşesinden tutabileceğimiz bişeyler olabilir sanırım.
Umarım başarılı olur.

Benim şahsi fikrim, Ubuntu'nun Türkiye'de pazarlaması (Ticari manada değil) çok iyi bir şekilde yapılmış olsa windows'tan çok büyük paylar kapabileceği yönündedir.

maxspacemax

Bu dergi ne zaman çıkacak. Çalışmalara başlandımı ?

eren

Alıntı yapılan: maxspacemax - 29 Eylül 2008 - 08:47:01

Bayramdan sonra başlayacağız.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Kutadgu

Alıntı yapılan: Eren - 29 Eylül 2008 - 17:25:13
Alıntı yapılan: maxspacemax - 29 Eylül 2008 - 08:47:01

Bayramdan sonra başlayacağız.

Şimdiden kolay gelsin ve hayırlı olsun.

atomkarinca

Ben de şunu ekleyeyim o zaman: Scribus'un SVN sürümüyle oynadım biraz ve gayet iyi görünüyor. Bilmiyorum başka iyi alternatif var mı ama proje için bu program kullanılabilir.

maxspacemax

egitimist

Herkes katkı yapacağını beyan ediyor ama ortada bir makale bile yok. Şu bayram tatilini değerlendirip 1. sayıyı çıkaralım diyorum. @Max, kapak tasarımı yapabilir misin? enixmadan ilhâm alabilirsin. Ben de resim ve yazıları scribus ile sayfalara yerleştireceğim. Yazılar da bu başlık atına yazılabilir.

eren

Dergi çalışmaları için bir başlık açacağım ve üyelere çalışmalarını gönderebilmeleri için bir özel bölüm hazırlayacağım. Bu bölüm sayesinde üyeler çalışmalarını paylaşabilecekler.

maxspacemax

Kapak tasarımını yapabilirim. GIMP ile ilgili yazı yazabilirim. Veya tasarım konusunda yararım dokunabilir. Başlamak en iyisi sanırım.

bebek

Sanırım ben de eleştirebilirim :P İletişim tasarımına dair biraz ders almışlığım var, bunun dışında tasarıma, düzenlemeye ve renklere dair de bilgim var. Yoğunluktan dolayı belki herhangi bir konuda yazı yazamayabilirim ama tasarıma dair tavsiyelerde bulunabilirim.

UBUNTUNA

Cok super olur @Eren kardeş hatta sitede bir arkadaş vardı beğendiği güzel konuları pdf olarak arşivliyodu.. Kim olduğunu hatırlayamadım ama arşivinden faydalanılabinir..

Bu arada @bebek eleştireceğini söylemiş.. 3 gün içinde vazgeçebilirsin @Eren kardeş sabırlı olmalısın..  :D :D

bebek

Di mi o yüzden wiki projesi aynen olduğu gibi kaldı :P
Onun dışında sanırım eren az çok beni tanıyor artık, eleştirilerimi sırf laf sokmak olsun diye söylemediğimi, gördüğüm bazı şeyleri düzeltmek/uyarmak için yaptığımı anlayabilir.

Çağlar

We got a badass over here!

maxspacemax

Ben çalışmalara başladım bile. :D
Ama sormak istediğim birşey var. Ubuntu logo yazı ve makaleleri kullanılacak. Hatta Canonical firmasının logosu Ubuntu logosuna çok yakın gerekli izin(ler) alındımı veya alınması gerekiyor mu ? Teşekkürler.

eren

Bu tip çalışmalarda sorun olmuyor. Örneğin biz resmi logoyu kullanıyoruz, yerel ekip olarak onaylandık, bizim hazırlayacağımız dergi de bu izin kapsamına girecektir.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Eren - 01 Ekim 2008 - 16:25:31
Bu tip çalışmalarda sorun olmuyor. Örneğin biz resmi logoyu kullanıyoruz, yerel ekip olarak onaylandık, bizim hazırlayacağımız dergi de bu izin kapsamına girecektir.
Kapak tasarımına başladım bile fontları yükledim. Bilgi paylaşımında bulunmak lazım nasıl olmalı sadece kişisel değil grup çalışması olmalı nasıl yapacağız ?

eren

Sadece dergi tasarımcılarının gördüğü bir alan var. Oraya yazıp diğer tasarımcı arkadaşlar ile buna karar verebilirsiniz.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Eren - 02 Ekim 2008 - 00:19:53
Sadece dergi tasarımcılarının gördüğü bir alan var. Oraya yazıp diğer tasarımcı arkadaşlar ile buna karar verebilirsiniz.
Bana gönderdiğiniz kullanıcı adı ve şifreylemi giriliyor yoksa başka bir alan var mı?

egitimist

@Max, başka alan yok. Şifrenle girip tasarımını upload edip linki bizlerle (bu başlık altında ya da özel mesaj yoluyla) paylaşabilirsin.

maxspacemax

Alıntı yapılan: egitimist - 02 Ekim 2008 - 11:43:54
@Max, başka alan yok. Şifrenle girip tasarımını upload edip linki bizlerle (bu başlık altında ya da özel mesaj yoluyla) paylaşabilirsin.
Anlaşıldı. :D Çalışmaya son hız devam.

XemreG

Bu bana pek okadar mumkun olmayan bişeymiş gibi gelmiyor. Tabi siz daha iyi bilirsiniz ama burası bir forum sonucta dergilerde ne bulunabilir yada neden dergi alınır? Bilgi dağarcığımızı geliştirmek bişeyler öğrenmek görmek için? Forum bana göre bir bilgi havuzu eksikliği hissedilen bilinmeyen veya tartışılmış bir çok konu var. Sorunlara cevap olmuş bu forumdan çok başarılı birşekilde yararlanılabilir. Şunuda belirtmek isterim çoğunluğun sorununu çözüme ulaştırmış sorunları kapsayan, Optimize hakkında verilebilecek bilgiler, Yeni program ve guncellemeler hakkında bilgi, Hız ve veririmlilik testi gibi bir çok konu çıkar forumdan zaten konu belli Linux. Bu benim nacizade fikrimdir..

ns

harry potterdaki gazeteleri hatırlayan var mı?

ona benzer bir dergi çikartmak mümkün mü? .
süper olur aslinda oyle bişey.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...