Ücretsiz ve Türkçe bir Ubuntu dergisi olsun ister misiniz?

Başlatan Eren, 02 Eylül 2008 - 23:21:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ücretsiz ve Türkçe bir Ubuntu dergisi olsun ister misiniz?

Evet
163 (95.3%)
Hayır
8 (4.7%)

Toplam Oy Verenler: 26

ihtiyar said

@hasanyılmaz; hem Pdf olsun hem basılı yayın olsun. :)

Sypro

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 03 Eylül 2008 - 23:25:15
@hasanyılmaz; hem Pdf olsun hem basılı yayın olsun. :)

Basılı yayın olayına bu kadar baskı yapmaktaki amacınızı pek anlayamıyorum açıkçası. Pdf formatındaki bir dergi ücretsiz olarak dağıtılacak zaten, basmaya kalkıp bir de ona fiyat biçmek (ki burda salt emekten bahsediyoruz) ne kadar doğru bilmiyorum da bu işten para kazanılmayacağını bile bile işe girmek ne kadar doğru bunu cidden birinin açıklamasını istiyorum.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ihtiyar said

@Sypro;

Alıntı Yapbu işten para kazanılmayacağını bile bile

dediğinize göre amacım(ız)ın para kazanmak olmadığını anlamışsınız sanırım.

Alıntı YapŞu anda kâr amacı gütmeyen -hatta zor ayakta durduğunu belirten- ama bir misyon ve vizyon belirlemiş, bu uğurda yürek ortaya koymuş bir-iki gazete biliyorum. Bir tanesinin sahibi sözlerinde, "*** misyonunda bir gazete çıkartmak hayalimdi hep. Şu anda hayalime ulaştım, mutluyum. Bu yola geri dönmek için değil ölmek için baş koydum." demedi tabiki Dil çıkaran Ama buna benzer ifadeler kullandı. Sonuna kadar kararlı, azimli bir şekilde ilerleyeceklerini belirtmişti.

diye bir ifade geçmişim zaten gerekçe olarak.

Biraz daha izah etmem gerekirse, elime alıp okuyabildiğim bir şey daha hoşuma gider benim. Ki bu görüşüme katılan arkadaşlar da oldu daha önce. Pdf formatında bir dergiyi oku(t)mamız için illaki bilgisayarlı ortamlar gerekir. Ama zaman zaman teknolojiden uzakta, muhabbet arası dergi-gazete oku(t)mak da ayrı zevk verir. Özgürlüğü yaşarken yaşatmak da isterim aynı zamanda. Böyle bir basılı yayın çıkması daha da özendirici olur kanaatindeyim. İnsanların daha mutlu olması, sömürü şirketlerine bağlılıktan kurtulması beni ziyadesiyle mutlu edecektir. Nice davalar uğruna canlar feda edilmiştir. Bende özgür olmak, özgürlüğümün önündeki engelleri kaldırmak, herkesin özgür olmasını sağlamak istiyorum. "Ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam!" diye bir söz geliyor aklıma. Bu uğurda bir çok şeyi göze almak istiyorum. Yalnız olmadığımı düşünerek fikirlerimi sizlerle paylaştım. Bir art niyetim olduğu(!) kanaatini taşıyor iseniz, -nasıl bir art niyetim olabilir acep, merak ediyorum doğrusu- desteklemezsiniz fikrimi. Ki, ben henüz çok yeni bir Ubuntu kullanıcısıyım. Kalıplara sıkışmaktan nefret ederim. Özgür yazılım dünyasında, kendimi buldum nihayet. Hâl böyle olunca, herkesin bu özgür dünyaya dahil olması için elimden geleniyapmaya başladım. Dergi örneği de bunlardan bir tanesi.

...

Contempt

denemeliyiz bence denemekten ne kadar zarar gelebilir ki. Biryerden başlanmadlı pdf veya yazılı basın ikiside iyi fikir. Ama burada önmli olan başlangıç olduktan gerisi çok daha güzel olucağından kuşkum yok yeterli biryerden başlanılsın.
Herşeye Rağmen...

erginemr

ihtiyar Said,

Yanılıyorsam düzeltin. Ama para kazanmak bir yana, para kaybetmeyi göze alıyorsunuz sanırım. Çünkü basılı yayın çıkartmak için, reklam geliri de yoksa, hatırı sayılır meblağlar ödemeniz gerekiyor. Yoksa yanılıyor muyum?

ihtiyar said

@erginemr; yanılmıyorsunuz.
Alıntı Yap
Reklam da alınabilir, kendi masraflarını karşılaması için. Daha fazla bir para kazandırırsa, derginin fiyatını düşürürüz ama ücretsiz yapmayız. Ücretsiz olan her şey daha değersiz gibi gözükür ticarette. Ki bizim insanımızın düşünce yapısında da ziyadesiyle mevcuttur "Ucuz etin yahnisi olmaz." fikri. Gelecek paraları promosyona yönlendirebiliriz.

diye bir düşünceye sahibim. Yanlış bir düşünce mi acep sizce?

Contempt

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 04 Eylül 2008 - 01:00:03
@erginemr; yanılmıyorsunuz.
Alıntı Yap
Reklam da alınabilir, kendi masraflarını karşılaması için. Daha fazla bir para kazandırırsa, derginin fiyatını düşürürüz ama ücretsiz yapmayız. Ücretsiz olan her şey daha değersiz gibi gözükür ticarette. Ki bizim insanımızın düşünce yapısında da ziyadesiyle mevcuttur "Ucuz etin yahnisi olmaz." fikri. Gelecek paraları promosyona yönlendirebiliriz.

diye bir düşünceye sahibim. Yanlış bir düşünce mi acep sizce?
Aynen katılıyorum. Bu düşünce tarzı daha profesyonel bir alanda olmasını sağlar derginin. Yoksa  net üzerinden pdf olarak getirisi olamadan dağıtılan sayısız dergi var.
Herşeye Rağmen...

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Sypro

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Sypro - 04 Eylül 2008 - 01:25:22
Yardım menüsünde olması gerek. Ubuntu Felsefesi :D
Ben mi bulamıyorum yoksa yok mu? Sitede Türkçe olarak bir şey göremedim.

erginemr

ihtiyar Said,

Eskiden çok severek takip etiğim GameShow isminde bir oyun dergisi vardı. Ben ve takipçisi pek çok genç oyunsever, bu dergiye ve orada yakalanan sıcak atmosfere gönülden bağlıydık. Ne yazık ki ekonomik krize yenik düştü, tökezledi kapandı. Bir süre sonra tekrar açıldı, ama yine temelde ekonomik nedenlerle bir süre sonra bir daha açılmamacasına tekrar kapandı.

Bu derginin editörü Polat Yarışçı "Zebani", neden sonra, derginin öyküsünü anlatan şöyle bir yazı kaleme aldı. Biraz uzun ama okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum:
http://www.oyungezer.com.tr/smf/index.php?topic=6289.msg208303

Belki ben yaşlandım, içim geçti, ama hayata eskisi gibi iyimser bakamıyorum.  :-X

atomkarinca

Bence okadar da üzerine gitmeye gerek yok. Önce pdf formatında bir dergi çıkarılır eğer dergi istenilen yerlere gelirse, basılı yayın için konuşulur. Ki bu da tahminen sene sonuna kadar belli olur. Aslında dergi konusunda  @Sypro ve @erginemr'e katılıyorum gayet realist eleştriler de bulunmuşlar eklenecek fazla bir şey yok. Benim eleştirim oylamaya olabilir sadece. Dergi fikrine sıcak bakmayan yada ilgilenmiyen üye zahmet edip oy kullanmaz ama dergi fikrini destekleyen üye kesinlikle oy kullanır bu da bizim için yanıltıcı bir sonuç olur.

maxspacemax

Alıntı yapılan: tanzer - 04 Eylül 2008 - 01:47:04
Bence okadar da üzerine gitmeye gerek yok. Önce pdf formatında bir dergi çıkarılır eğer dergi istenilen yerlere gelirse, basılı yayın için konuşulur. Ki bu da tahminen sene sonuna kadar belli olur. Aslında dergi konusunda  @Sypro ve @erginemr'e katılıyorum gayet realist eleştriler de bulunmuşlar eklenecek fazla bir şey yok. Benim eleştirim oylamaya olabilir sadece. Dergi fikrine sıcak bakmayan * ya da ilgilenmiyen üye zahmet edip oy kullanmaz ama dergi fikrini destekleyen üye kesinlikle oy kullanır bu da bizim için yanıltıcı bir sonuç olur.

Bencede PDF formatında ve ücretsiz olmalı.

unsalk

Görüşlere saygım sonsuz; fakat bence de ticaret, Linux'un ana felsefesi olduğunu düşündüğüm, amatör ve özgür ruhu öldürecektir.
Hem PDF ile çok daha geniş kitlelere hitap edileceği muhakkak, açıkçası ben sanki böyle daha keyif alırdım...

Forum, hali hazırdaki güçlü bir temel - destek Ubuntu kullanıcı ve heveslileri için.. PDF dergi ile de işi daha magazin ortamına döküp; teknik detaylara ilaveten renkli içerik ve güncel gelişmeler gayet katkı sağlayıcı olurdu.

Bir diğer önerim, bu dergi için e-ubuntu, ubuntumagazine.com gibi bir domaine hazırlanacak PDF gömülüp (hani şu popüler alışveriş sitelerinin kataloglarını sayfa çevirmeli flash v.s. olarak ekledikleri), online seyir keyfi de verilebilir. Veya bu siteye bir subdomain ayarlanabilir...

Özgürlük ve tabii ki insanoğlu için!  ;D

fallenangel

kesinlikle e-dergi olmalı basılmış bir dergiden bir yere varılacağını düşünmüyorum.Herkese hitap eden karikatür dergilerinin hali ortada ve biz kalkıp %0.33'in kullandığı ubuntunun  dergisini çıkartmaktan bahsediyoruz bence çok mantıksız pek popüler olacağını düşünmüyorum.Ama e-dergi olursa elimden gelen yardımı yapmaya hazırım umarım yardımcı olabilirim.
ben bir arch linux özürlüsüyüm lütfen üstüme gelmeyin :(

ihtiyar said

Ve böylece bir kez daha şevk kırılır. Sözlerim de burada biter. Böyle bir şeyi isteyenler de muradına erer. Gökten üç elma düşer. Üçü de benim kafama düşmek için sarf ettiği çabayı başka yönlerde kullansalar ne kadar büyük güzelliklere vesile olabilirler diye düşünürken bir yandan da "yine" yanlış anlaşıldığımı/anlaşıl(a)madığımı/anlaşılsam bile aynı hayali paylaşacak kişiler bulamayacağımı/bulsam bile bu kişilerin sayısının bir elin parmak sayısını geç(e)meyeceğini -ki onlarında şevklerini kırma çabaları sürdürülür elbet.- fark ettim. Ve bu sırada aklıma gelen bir sözü de paylaşmak istiyorum sizlerle. "İnsanların umudunu sakın kırma. Belki de sahip olduğu tek şey odur."

Ve Mustafa tekrar döner kendi hedef/umut/hayal dünyasına...

Not: Kimseye kırgın olmadığım gibi hepinize ayrı bir muhabbet besliyorum -nasıl, neden bende bilmiyorum :)- Fikirlerinize saygı duyuyorum. Gerekçelerinizi kabul ediyorum -sanki başka alternatif var da :)- Belki birlik olursak kabuğumuzu kırabiliriz düşüncemi de -artık- kendime saklıyorum. Ve son olarak belirtmeliyim ki, çıkartmak istediğimiz "-PDF-" derginin çıkış amacı ve hedef kitlesinde Ubuntu kullanıcıları 2. planda olmalı, asıl hedefimiz Ubuntu-Özgür Yazılım kullanımını artırmak olmalı. Kullanıcı yüzdemizi %0.33'ten %33'e taşımak olmalı, yani dergi henüz Ubuntu-Özgür Yazılım kullanıcısı olmayan %99,67'lik bir kesime hitap etmeli diye düşünüyorum. Ve belki de "yine" yanlış düşünüyorum. Yanlış da olsa doğru da olsa düşünmekten vazgeçmeyeceğim. Yanlışlarımı düzelterek yoluma devam edeceğim. Düşünmekten alıkonulmaya çalışılan bir ülkede sisteme inat yapacağım "yine"...

Felâsife

Soru: Ücretsiz ve Türkçe bir Ubuntu dergisi olsun ister misiniz?

Cevap: İsteriz tabi niye istemeyelim. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

erginemr

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 04 Eylül 2008 - 13:16:16
Ve böylece bir kez daha şevk kırılır. Sözlerim de burada biter. Böyle bir şeyi isteyenler de muradına erer. Gökten üç elma düşer. Üçü de benim kafama düşmek için sarf ettiği çabayı başka yönlerde kullansalar ne kadar büyük güzelliklere vesile olabilirler diye düşünürken bir yandan da "yine" yanlış anlaşıldığımı/anlaşıl(a)madığımı/anlaşılsam bile aynı hayali paylaşacak kişiler bulamayacağımı/bulsam bile bu kişilerin sayısının bir elin parmak sayısını geç(e)meyeceğini -ki onlarında şevklerini kırma çabaları sürdürülür elbet.- fark ettim. Ve bu sırada aklıma gelen bir sözü de paylaşmak istiyorum sizlerle. "İnsanların umudunu sakın kırma. Belki de sahip olduğu tek şey odur."

Ve Mustafa tekrar döner kendi hedef/umut/hayal dünyasına...

Not: Kimseye kırgın olmadığım gibi hepinize ayrı bir muhabbet besliyorum -nasıl, neden bende bilmiyorum :)- Fikirlerinize saygı duyuyorum. Gerekçelerinizi kabul ediyorum -sanki başka alternatif var da :)- Belki birlik olursak kabuğumuzu kırabiliriz düşüncemi de -artık- kendime saklıyorum. Ve son olarak belirtmeliyim ki, çıkartmak istediğimiz "-PDF-" derginin çıkış amacı ve hedef kitlesinde Ubuntu kullanıcıları 2. planda olmalı, asıl hedefimiz Ubuntu-Özgür Yazılım kullanımını artırmak olmalı. Kullanıcı yüzdemizi %0.33'ten %33'e taşımak olmalı, yani dergi henüz Ubuntu-Özgür Yazılım kullanıcısı olmayan %99,67'lik bir kesime hitap etmeli diye düşünüyorum. Ve belki de "yine" yanlış düşünüyorum. Yanlış da olsa doğru da olsa düşünmekten vazgeçmeyeceğim. Yanlışlarımı düzelterek yoluma devam edeceğim. Düşünmekten alıkonulmaya çalışılan bir ülkede sisteme inat yapacağım "yine"...

Konuyu çok güzel dramatize etmiş ve kendinizi mağdur durumuna sokmuşsunuz. Amacımız şevkinizi kırmak ve hayallerinize set çekmek değil, sizi yol yakınken bu uğurda başınıza gelebilecek belalara karşı uyarmaktı. Size okumanızı önerdiğim eski bir dergi editörünün günah çıkarma yazısı, aslında her şeyin özetiydi.

Evet, hayaller güzeldir ama hayat hayalleri beklemez.

Önemli Not:

Arkadaşlar,

@ihtiyar Said'i tanımadan önce iyi niyetli, yardım için istekli ama basılı yayın konusunda tecrübesiz bir insan olarak düşünmüştüm. Ve onu yukarıdaki şekilde uyarmak istemiştim. Ancak, daha sonra bu ve başka konulardaki mesajlarını okudukça, ve özellikle damdan düşme yönetici olmak isteyen ve anket açtıran başka bir üyeye yazdığı olgun ve ders niteliğindeki mesajları okuduktan sonra, ne kadar büyük bir yanlış yargıya vardığımı şimdi daha iyi anlıyorum. (Merak eden arkadaşlar için; ilgili başlık, @Eren tarafından kapatılmış ve silinmiştir.)

Bu yüzden, hepinizin huzurunda kendisinden özür diliyorum.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 04 Eylül 2008 - 14:16:08
Konuyu çok güzel dramatize etmiş ve kendinizi mağdur durumuna sokmuşsunuz. Amacımız şevkinizi kırmak ve hayallerinize set çekmek değil, sizi yol yakınken bu uğurda başınıza gelebilecek belalara karşı uyarmaktı. Size okumanızı önerdiğim eski bir dergi editörünün günah çıkarma yazısı, aslında her şeyin özetiydi.

Evet, hayaller güzeldir ama hayat hayalleri beklemez.

Henüz yazıyı okumadım ama sık kullanılanlara ekledim. Müsait bir vaktimde okuyacağım. Başıma neler gelebileceğini bende tahmin ediyor(d)um. Ki, şimdiye kadar başıma hiç bir şey gelmedi değil. Kaybedecek çok şeyiniz kalmadığında kaybetmekten de korkmuyorsunuz artık.

Amacım konuyu dramatize etmek olmadı asla. Mağdur duruma girmiş olmak yardımlara açık olmak demektir. Bense yardım bekleyen değil birlik olmaya çağıran birisiy(d)im. Burada kendimi mutlu hissediyor(d)um. Herkes bu mutluluğa ortak olmadı diyor(d)dum.

Bu düşüncelerim tamamen tersine dönmedi belki ama artık bir şeylerin farkına daha iyi vardım. Gerçeği gösterme çabanızdan dolayı size de teşekkürü bir borç biliyorum @erginemr, ve işte "Teşekkür ediyorum" herkesin huzurunda...

erginemr

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 04 Eylül 2008 - 14:46:19
...
Bense yardım bekleyen değil birlik olmaya çağıran birisiy(d)im. Burada kendimi mutlu hissediyor(d)um. Herkes bu mutluluğa ortak olmadı diyor(d)dum.
...

Burada kendinizi mutlu hissetmeye devam edin. Bir konuda farklı düşünüyoruz diye, her konuda anlaşamayacağız diye bir şey yok. Ben de sizin burada olmanızdan çok mutluyum. Karşı çıkışım tamamen dostane nedenlerleydi. Bunu içtenlikle söylüyorum; biz bir aileyiz.  :)

Bu dergi olayına başlayın, ön ayak olun. Ama kendimizi hazır hissedene kadar, şimdilik PDF olarak çıkartalım. Bakalım ortaya nasıl bir şey çıkacak. Sonra gidişata bakar, durumu yeniden değerlendiririz. Aslında, daha önce aktardığım düşüncelerimden ötürü bu konuya soğuk bakıyordum. Ama şimdi sizi bu kadar istekli gördükten sonra... ;)

Semih

Heyecanı hepimiz anlıyoruz burada sorun yok Pdf olarak bi mühlet çıkmasından yanayım.Zaten tutulursa basılı olarak piyasaya çıkabilir daha geniş kitleler sahip olabilir.Pdf olarak çıksa bile ben yazdırıp okurum.

Çok renkli olmasın ama:):)

A.Semih Türk

ulusoyab

Selamlar.
          Yazılanları günlerdir takip ediyorum.Basılı olursa  Ubuntu(hatta linuks diyebiliriz.) kullanan çok küçük bir topluluktan  bu dergiyi kaç kişi alır sorusu kafalarda.  Bence soru şöyle olmalı:  O kadar güzel bir dergi çıkarsak bu kadar güzel bir dağıtımın kullanıcı sayısını kaça katlarım.   :)

Yani HEDEF KİTLE :) ubuntu kullanıcıları değil.

Pardus bu yüzden yaygınlaştı. Hedef kitlesi windoze kullananlardı Linuks kullananlar değildi. Zaten küçük bir topluluğun hepsi pardus kullansa da kullanıcı sayısı bir şey ifade etmiyecekti. (Pardusun yayılmasında tabii başka etkenlerde var)

Sypro

En azından yıl sonuna (ya da başına) kadar bir denesek, sonrasında basım işi hakkında yeniden konuşsak nasıl olur? Böylece siz de ileriyi daha iyi görebilirsiniz, biz de kimseyi kırmamış oluruz.

ns

Alıntı yapılan: Sypro - 04 Eylül 2008 - 17:26:58
En azından yıl sonuna (ya da başına) kadar bir denesek, sonrasında basım işi hakkında yeniden konuşsak nasıl olur? Böylece siz de ileriyi daha iyi görebilirsiniz, biz de kimseyi kırmamış oluruz.

pdf şeklindeki dergiyi sadece ubuntu-tr.net ziyaretçileri indirir ve okur ama basili dergi başka ;eğer dağıtımı düzgün yapılıp kapağa da ilginç başlıklar konulursa herkese hitap eder ve winzort kullanan  okuyucular bile alır ve okur
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...