[Nasıl] Ubuntu 11.10 Turkcell VINN kurulumu (Huwaei E173 Modem)

Başlatan Erdem, 22 Ocak 2012 - 00:41:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdem

Ubuntu 11.10'da  direkt olarak Huwaei E173 modem kurulmuyor. Bunun için ilkönce windows altında modeminizin hangi COM bağlantı noktasına bağlı olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Benim durumumda COM8'di.

Daha sonra windows altında hyperterminal programı kullanarak COM8 portuna bağlantı kurun.

AT

AT^U2DIAG=0

komutlarını verin. OK diye ikisinden de çıktı almanız gerekiyor.

Ubuntu altında

$ lsusb

Bus 001 Device 003: ID 12d1:14d2 Huawei Technologies Co., Ltd.

çıktısına bakıyoruz.

$ sudo gedit /etc/modules

komutuyla şu satırları bu dosyaya ekliyoruz.

usbserial vendor=0x12d1 product=0x14d2

Bilgisayarı tekrar başlatın.  Mobil geniş bant ayarlarında ödeme bilgilerini mgb olarak seçmek gerekiyor.

mahoni

ben de bu modemden aldım.bilgisayarımda 11.10 kurulu.modemi hiç görmüyor.fakat hiperterminal programı pek anlayamadım.biraz daha açıklayıcı yazarsanız ben de uygulayayım.
diğer bir konu da hangi COM olduğunu nasıl öğreneceğiz.esenlikler dilerim
Düşmanla yapılan her temas,teslim almak için değilse teslim olmak içindir. Marcos

Erdem

Aygıt yöneticisi oradan Huwaei Modem sağ tık Özellikler->Modem kısmından bağlantı noktasını örneğin COM11 gibi gösteriyor.

Daha sonra Başlat->Donatılar->İletişim->Hyperterminal programını seçtiğinizde HyperTerminal programını açıyor. Oradan yeni bağlantı için bir simge ve isim belirtiyorsunuz. Bağlanırken kullan kısmını da modemizin COM ayarları nasılsa o şekilde ayarlamak gerekiyor. Sonra saniyedeki bit sayısını gene modemin özelliklerine göre örneğin 460800 yapabiliyorsunuz. Bu arada tabi internete bağlı olmamanız gerekiyor.

Açılan pencereye de bahsettiğim:

AT

AT^U2DIAG=0

komutlarını girmek yeterli. Ubuntu kısmı zaten kolay  ;)

heartsmagic

Bir diğer başlıkta -ki bulamadım şu an- Hyperterminal'in artık Windows sürümleri ile (Vista sonrası) gelmediğini not düşmüştük. Alternatif uygulamalar mevcut elbette, Google üzerinden erişilebiliyor. Putty bile görüyor o vazifeyi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

immoortal

ben bunu denedim fakat yapamadım bana nasıl yapılacağını resim veya video yolu ile anlatabilir misiniz şimdiden çok teşekkür ederim,  iyi günler dilerim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2012 - 17:48:40

ayrıca bende e177 modeli var fark eder mi acaba....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2012 - 17:49:17

ayrıca bende windows 7 var :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2012 - 17:50:37

ve bu putty nasıl kullanacağım indirdim fakat kodları farklı

Erdem

Tamam ekliyorum.

Buradan putty'i indirebilirsiniz. Hyperterminal yoksa:

http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe

Ondan sonra açılan pencereye bahsettiğim komutları yazıyorsunuz. İnternete bağlı değilken..

immoortal

ubuntu kısmını yapamadım bu odu resim olarak yapabilirmisiniz size zahmet ????

mahoni

dediklirinizi yaptım.fakat putty'de açılan pencereye birdşey yazamadım.yeşil bir çubuk çıktı fakat yazdığım hiç* bir şey görünmedi.
ayrıca * bir şey daha sormak istiyorum.bu ayarları yaptıktan sonra win7 de kullanabilecekmiyiz.çünkü aynı bilgisayarda ben ubuntu eşim win7 kullanıyor
Kullandığımız win7 64 bit.bu nedenle sorun olmuş olabilir mi?
Düşmanla yapılan her temas,teslim almak için değilse teslim olmak içindir. Marcos

immoortal

hyperterminal  programı çalışıyor win 7 de ama vınn kapatmayı unutmayı görev yöneticisinde kapatınca bu program işe yarıyor çıktıları aldım fakat ubuntu cahili olduğumda gerisini yapamadım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2012 - 21:15:31

yaptım oley oley oley çok mutluyum ya

alquirel

Alıntı yapılan: immoortal - 31 Ocak 2012 - 20:45:53
yaptım oley oley oley çok mutluyum ya

Alacağınız olsun, 10 dakikadır Ubuntu kısmını açıklayan bir ileti yazmaya uğraşıyorum. Ama siz çözmüşsünüz.
Diğer başlığınıza [Çözüldü] etiketi eklerseniz seviniriz.

Erdem

Zaten o pencerede başka bir şey yapmanıza gerek yok:

AT

yazıyorsunuz. OK yazıyor.

AT^U2DIAG=0

burada da aynı şekilde.

Ubuntu tarafında ise:

Yukarıdaki $lsusb çıktısına bakarsanız 12d1:1001 diye bir kısım var. Huwaei'nin hemen önünde. Bunu not alıp gene siyah ekranda

$ sudo gedit /etc/modules

komutuyla şu satırları o dosyaya ekliyoruz.

usbserial vendor=0x12d1 product=0x1001

(Tabi bu kısmı siz kendi lsusb çıktınıza göre değiştirmeniz gerekiyor)

Sonra bilgisayarı açıp tekrar başlatın.

Daha sonra zaten modem kurulumu tıklamalarla oluyor. Bağlantıları Düzenle->Mobil Geniş Bant->Ekle şeklinde. Bunların da ekran görüntülerini ekliyorum:

En sona da pin kodunuzu giriyorsunuz.

alquirel

immoortal

nasıl türkçe yapabilirm dil ayarını bir türlü yapamadım %100 türkçe olabirir mi herşey ingilizcede

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2012 - 22:03:44

program nasıl kuruluyor ya ben hiç birşey kuramadım daha

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2012 - 22:04:48

There seems to be a programming error in aptdaemon. This is the software that allows you to install/remove software and to perform other package management related tasks. böyle birşey diyor

mahoni

ben hala puty'ye komutları yazamadım.görev yöneticisinden modemi de kapattım fakat putty programının siyah ekranına hiçbirşey yazamıyorum.acaba bir püf noktası var da ben mi anlayamadım bilemiyorum.
verilen linkten putty programını indirdim.(http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html - bu sayfarda intel x86 yazıyor.benim işlemcim amd 64,bunun bir etkisi olur mu bilemiyorum)aygıt yöneticisinden COM11'i buldum.bit kısmına modem sorgulandığında görünen 9600 yazdım.openi tıkladım.siyah ekran çıktı.fakat yazdığım hiçbir komut o ekranda görünmüyor.

immoortal

hyperterminal programını indir ve kur oradan daha basit yapması ve beyaz ekranda bişey görünmüyor sen sadece kodları yaz ve enterla

alquirel

@immoortal, sorduğunuz şeyler aramayla ulaşabileceğiniz bilgiler.
Lütfen aramaya öncelik verin.
Dil için : System Settings'ten içinde Language kelimesi geçen bölüme uğrayın.
Uygulama kurmak için Ubuntu Yazılım Merkezi'ni kullanabilirsiniz.
Son verdiğiniz İngilizce hatayı da aynen Google'da veya forumumuzda arayabilirsiniz.

Ayrıca sorunlarınız için yeni bir başlık açmayacaksanız lütfen sorununuzla ilgili olmayan bir başlığa değil, ilgili bir başlığa ileti atın.

mahoni

arkadaşlar yardım çabaları için herkese teşekkür ederim.fakat ben bir türlü başarılı olamadım.Putty ve hiperterminal programlarını indirdim.putty'de gerekli ayarları yaptıktan sonra gelen siyah ekranda hiçbir şey yazamadım.belki yazıyordur belli olmuyordur diye düşünüp verilen kodları girdim ama yine sonuç yok.daha sonra hiperterminal programını indirdim onda gelen ekran beyaz fakat ne yazarsan yaz görünmüyor.
ubuntuyu açtım.terminale sudo gedit/etc/modules yazdım,command not found yazısı çıktı
nerede hata yşapıyorum anlayamadım.

Ozmo

bu com olayı illa windows altında mı olur kensin linux için çözümü vardır biraz araştırayım :)

Erdem

Alıntı yapılan: mahoni - 31 Ocak 2012 - 23:40:51
ubuntuyu açtım.terminale sudo gedit/etc/modules yazdım,command not found yazısı çıktı

Belki gedit kurulu olmayabilir. O zaman başka bir editörle açıp düzenlemeyi dene.

alquirel

Alıntı yapılan: mahoni - 31 Ocak 2012 - 23:40:51
terminale sudo gedit/etc/modules yazdım,command not found yazısı çıktı
nerede hata yapıyorum anlayamadım.

Bana gedit ile /etc kelimeleri arasında boşluk bırakmamışsınız gibi geldi.
Şöyle deneyin.

sudo gedit /etc/modules

Ozmo

@erdem senden modem takılı ilen 2 adet çıktı isteyeceğim bu com olayı için :)

dmesg | grep tty
ls /dev | grep tty

mahoni

evet haklısınız.boşluk bırakınca oldu gedit sayfası da açıldı.fatat uçbirimde aşağıda yazacağım yazı çıktı.bir sorun olur mu diye satırı eklemedim.sizlere bir danışayım dedim.
(gedit:1941): Gtk-WARNING**: Attempting to store changes into '/root/.local/sharerecently-used.xbel',but failed: 'root/.local/share/recently-used.xbel. 1L9R8V' dosyasını oluşturma başarısız: Böyle bir dosya ya da dizin yok
(gedit:1941): Gtk-WARNING**: Attempting to set the permission of '/root/.local/share/recently-used.xbel' , but failed: Böyli bir dosya ya da dizin yok

alquirel

Bunlar kullandığınız GTK temasıyla ilgili bir uyarı sadece. Sorun olmaz.

heartsmagic

@mahoni, COM portuyla ilgili ayarları yapmadan o dosyada değişiklik yapman sanırım işine yaramaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mahoni

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Şubat 2012 - 11:06:51
@mahoni, COM portuyla ilgili ayarları yapmadan o dosyada değişiklik yapman sanırım işine yaramaz.
evet yaramadı.yine sonuçsuz ve modem görünmedi.putty deki sorun ne onu anlayamadım.yazdıklarınızı aynen yapıyorum ama sorun var sanırım
ben yaptığım işi sırasıyla yazayım, bir yanlışlık yapıyor olabilirim:
yukarıda verilen linkten putty adlı programı indirdim,indirdiğiem programı çift tıklayıp çıkan kutuda çalıştır diyince putty configurasyon penceresi geliyor.session sekmesinde serial yazan yeri tıklayıp serial line yazan yere COM11 yazıyorum.speed kısmında 9600 yazıyor.open kısmını tıkladığımda COM11-PuTTY diye siyah bir kutucuk açılıyor.kutucuğun başlangıç kısmında yeşil bir çubuk duruyor ve ben komutları yazdığımda hiçbir değişiklik olmuyor
bir önemi var mı bilmiyorum ama benim modem E177

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Şubat 2012 - 13:48:05

bir şey daha ekleyeyim.türksele şikayet e-postası attım,türkselin internet sayfasından.eğer bu konudan sorunlu olanlar yakınmalarını dile getirirse onlar da bu işi dikkate alır sanırım.